Sulge

Logi sisse

Kiireks sisenemiseks

Kui teil on kliendikaart, mis ei ole ID-kaardi põhine siis palume teil digikonto loomiseks pöörduda Südameapteeki.
Menüü
Südameapteek
Hooaeg
Jalaseen, küüneseen – kuidas ennetada ja leevendada?

Jalaseen, küüneseen – kuidas ennetada ja leevendada?

Jalaseene korral on esmajoones oluline nakatumisest hoidumine ning nakatumisel jalaseene võimalikult varane äratundmine.

Jala- ja küüneseen on levinud probleemid, millega sageli apteeki pöördutakse. Mõlema probleemi puhul on esmajoones oluline nakatumisest hoidumine ning nakatumise varane äratundmine ja ravimine.

Mis põhjustab jala- ja küüneseent?

Nakatumist põhjustavad teatud liiki seened – kõige sagedamini dermatofüüdid, mis armastavad sooja ja niisket keskkonda. Seenespoorid võivad pikka aega – kuid ja isegi aastaid – säilida kingades, vannitubades, duširuumides ja vannimattides. Nakatumine toimub enamasti ühiskasutatavates pesuruumides, kus on niiske keskkond ja mida külastab palju inimesi. Sellistes kohtades paljajalu käimine suurendab nakatumise riski.

Lisaks soodustavad nakatumist:

 • puudulik hügieen,
 • umbsed jalanõud,
 • organismi kaitsevõime langus,
 • diabeet­.

Kuidas jalaseent ära tunda?

Jalaseen võib avalduda mitmel moel. See võib esineda ühel või mõlemal jalal korraga.

 • Jalaseen võib põhjustada sügelust ja ebameeldivat lõhna.
 • Kuna seened arenevad paremini soojas ja niiskes kohas, on enamasti haaratud varvaste ümbrus ja vahed. Üks tüüpiline tunnus on krooniline ketendus 4. ja 5. varba vahel.
 • Esineda võivad lõhed, tursunud valge nahk ja valulikkus. Jalaseen võib avalduda ka väikeste, sügelevate, vesi- või mädavillidena jalalaba seesmisel küljel või talla eesmisel osal.
 • Sagedane tunnus on ka naha paksenemine ning kuiv ja jahujas ketendus jalataldadel. Tihti peetakse seda n-ö ealiseks muutuseks ja ei pöörata sellele väga tähelepanu. Selle vormi korral võib kaasuda ka küüneseen.

Kuidas jalaseent ravida?

Apteegi käsimüügis on saadaval mitmeid erinevaid kreeme, geele ja lahuseid jalaseene raviks. Edukaks raviks on kindlasti vaja ravimit korrektselt kasutada. Sellekohast infot saab apteekrilt. Kindlasti tasub tutvuda ka ravimi infolehega.

 • Enamasti kasutatakse ravimit 1–2 korda päevas kantuna puhtale ja kuivale nahale.
 • Lõplik paranemine võtab sõltuvalt preparaadist aega kuni neli nädalat.
 • Kindlasti ei tohi ravi katkestada pärast esimeste sümptomite kadumist, vaid alati tuleb viia see lõpuni. Ainult nii saab kindel olla, et ravi on efektiivne.

Kui käsimüügipreparaatidest abi ei saa, tuleb pöörduda arsti poole.

Lisaks ravimile tasub soetada ka spetsiaalne seenevastane desinfitseeriv lahus, mis hävitab seene jalanõudes, et vältida uuesti nakatumist. Seda tuleks jalgadel kasutada nakkust ennetavalt pärast ujula, ühiskasutatava sauna või duširuumi külastamist.

Küüneseen ja kuidas seda ära tunda?

Sugugi kõik paksenenud ja kahjustunud küüned pole alati seenhaigusega nakatunud. Vananedes võivadki varbaküüned muutuda paksemaks ja deformeeruda. Samuti võib küüs olla kahjustunud eelnevast traumast, jalatsite survest küüneplaadile või mõne muu terviseprobleemi tõttu. Selle, kas tegemist on küüneseenega või mitte, selgitab välja arst.

Küüneseenhaigus esineb üldjuhul varbaküüntel, harvemini sõrmeküüntel. Enamasti on nakatunud mõni küüs, sagedamini suure varba küüs.

Kahjustus algab üldjuhul küüne välimisest nurgast. Kõige sagedasemateks tunnusteks on paksenenud, kollakas, pragunenud või irdunud küüneplaat. Harvem võivad sümptomiteks olla valged laigud ja ebatasasused küüneplaadil. Küüs on narmendav ning rabe.

Kuidas küüneseent ravida?

Küüneseene ravi on pikaajaline ja kestab 3–4 kuud, vajaduse korral kauemgi. Täpse ravi määrab arst. Kasutusel on nii seenevastased suukaudsed preparaadid kui ka küünele kantavad ravilakid.

Ravi ajal tuleb hoolt kanda jalgade hügieeni eest ning jalatseid desinfitseerida. Meeles peab pidama ka seda, et pediküürivahendid oleksid isiklikud. Sellega välditakse lähedaste nakatumist.

Jalaseene raviks mõeldud paiksed vahendid (kreemid, salvid, lahused) küüneseenhaiguse ravis ei toimi. Toetavate ja ennetavate vahenditena on apteegis müügil erinevad antiseptilised ja seenevastased küünepliiatsid ning lahused.

Kuidas jala- ja küüneseent ennetada?

Nakatumist on lihtne vältida:

 • Kui külastad ujulat, ühiskasutatavat sauna või duširuumi, soeta endale apteegist jalgu desinfitseeriv lahus, mis aitab nakatumist ennetada. Lisaks kanna plätusid.
 • Oluline on jalgade hoolikas hügieen. Pärast pesemist kuivata hoolikalt ka varbavahed.
 • Kanna puhtaid sokke ja jalanõusid. Kunstmaterjalide asemel eelista puuvillaseid sokke ja nahast jalatseid.
 • Lase jalatsitel pärast kandmist vähemalt päev kuivada. Võid neid ka väljas värskes õhus tuulutada.
 • Pediküürivahendid ja rätikud olgu isiklikud.
 • Küüneseene kahtluse korral pöördu arsti poole. Jalaseene korral leiad abi apteegist.

Veel jalahooldusteemal:

Sulge

Toote tagasiside