Ohatis annab märku sügeleva laigukesena - Südameapteek

16.01.2019

Ohatis annab märku sügeleva laigukesena

Villide tekkimisele eelneb tavaliselt punane laiguke huulel või selle ümbruses, sügelus ja kipitustunne. Kui inimene on juba kord nakatunud, siis jääb viirus tema organismi terveks eluks. Herpes pole välja ravitav, kuid meetmetega on võimalik selle kulgu lühendada ja inimese enesetunnet parandada.

Mis on ohatis?

Ohatist ehk huuleherpest põhjustab herpeste perekonda kuuluv viirus herpes simplex (HSV-1). Peale huule- ja näopiirkonna võib viirus esineda ka genitaalidel (HSV-2) ja kehal vöötohatisena (HSV-3). Kui huuleherpese raviga saab inimene ise hakkama, siis genitaal- ja vöötohatisega tuleb pöörduda kohe arsti poole.

Suur osa inimestest ei tea, et neil on herpes

Kas teadsid, et huuleherpes on laialt leviv viirushaigus, millesse on nakatunud viiekümnendaks eluaastaks umbes 80 protsenti inimestest? Enamik pole oma haigusest aga isegi teadlik mitte, sest see lööb välja vaid 20%-l viirusekandjatest. Ehk see, kui sul pole kunagi huuleherpest tulnud, ei tähenda, et sul seda olla ei pruugi.

Ohatisse ehk huuleherpesesse nakatumine

Ohatisse nakatutakse kokkupuutel haige inimese kehavedelikega vigastatud naha või limaskestade kaudu. Kõige levinum nakatumisviis on suudlemine HSV-viiruse kandjaga.Külmavillide nakkuse võib saada ka juba väga varajases eas, näiteks viirust põdeva täiskasvanu kaudu.Sageli on liikvel uskumus, et herpes levib enamasti ainult oma lööbefaasis kontaktnakkuse teel ning et ainult punetuse ja villidega inimene on teistele nakkusohtlik. Praeguseks ajaks on tehtud mitmeid uuringuid, mis kinnitavad, et viiruse eritumine närviganglionitest toimub 90%-l juhtudest villikeste ilmumiseta nahale või limaskestadele. Seega võib haigus edasi kanduda ka villideta, aga kui on villide periood, siis tasub eriti vältida lähedast kontakti teise inimesega, et teda mitte nakatada.

Ohatise sümptomid

Villide tekkimisele eelneb tavaliselt punane laiguke huulel või selle ümbruses, tavaliselt esineb sügelus ja kipitustunne. Kui inimene on juba kord nakatunud, siis jääb viirus tema organismi terveks eluks. Herpes pole välja ravitav, kuid meetmetega on võimalik selle kulgu lühendada ja inimese enesetunnet parandada. Viirus peitub närviganglionites ning selle tekitatud sümptomid avalduvad siis, kui inimese immuunsüsteem nõrgeneb. 

Peamised kaitsevõime langetajad on stress, depressioon, alkoholi liigtarbimine, teised viirusnakkused, külmetumine, menstruatsioon või rasedus. Intensiivne päikesekiirgus ja hormonaalsed muutused on samuti faktorid, mis ägestavad ohatist. Kui oled aru saanud, et sul on kindel seos ohatise ja intensiivse päikesekiirguse vahel, võiks ebameeldiva ohatise ennetamiseks kasutada tugeva päikesekaitsefaktoriga (SPF>15-20) huulepulka, näiteks BABE spf20 huulepulk.  Herpesinfektsiooni ravi sõltub haiguse raskusest, kestusest ja retsidiivide sagedusest.

Loe lisaks: Sügisel turguta immuunsust

Millega herpest ravida?

  • Paiksed ravimid

Kui haigus on veel väga varajases staadiumis ehk tunned kerget kipitust või sügelust, siis on mõttekas kasutada paikseid ravimeid. Apteegis on saadaval kreemid, mille toimeaineks on kas atsikloviir või pentsikloviir.Kreemid aitavad vähendada ebamugavat sügelust ja villide teket ning lühendada haiguse kulgu. Enne uue kreemikihi ohatisele panemist pese nakatunud piirkond kindlasti puhtaks. Nii hoiad ära piirkonna saastumise ja kiirendad sellega ka paranemist. Paiksetest ravimitest on kasu vaid haiguse algstaadiumis. Hilisemas perioodis need enam ei mõju.

  • Plaastrid ja geelid

Käsimüügis on saadaval ka mitmeid ohatistele mõeldud plaastreid ja geele. Antud toodetel puudub konkreetne toimeaine, kuid need kaitsevad kahjustatud piirkonda ning välistavad villi puudutamise. Nii väheneb herpese saastumise oht ja kiireneb paranemise aega.

  • Tabletid 

Käsimüügis on võimalik saada ka atsikloviiri sisaldavaid tablette. 

Apteekides saadavatest toodetest saab ülevaate siit.

Tasub teada: kuidas vältida nakatumist huuleohatisse

  1. Pese käsi enne söömise alustamist ja väliskeskkonnast tuppa tulles
  2. Vältida tasub ka:
    • nõude jagamist,
    • huulepulga jagamist,
    • suudlemist viirusperioodil,
    • seksuaalvahekorda haiguse ajal,
    • rätiku jagamist,
    • erinevate jumestustoodete laenamist.

Autor: Südameapteegi farmatseut Merilin Israel

Tootesoovitused

Sarnased postitused:

  • Aluslinad, mähkmed ja muud soodustusega abivahendid Südameapteegist

    Aluslinad, mähkmed ja muud soodustusega abivahendid Südameapteegist

    Loe rohkem

  • Igal naisel möödub üleminekuiga erinevalt

    Igal naisel möödub üleminekuiga erinevalt

    Loe rohkem

  • Apteeker selgitab: miks tekib põiepõletik ja kuidas sümptomeid leevendada?

    Apteeker selgitab: miks tekib põiepõletik ja kuidas sümptomeid leevendada?

    Loe rohkem

  • Suuhügieeni ABC: kuidas oma hammaste eest õigesti hoolitseda?

    Suuhügieeni ABC: kuidas oma hammaste eest õigesti hoolitseda?

    Loe rohkem

Vaata kõiki