Kuidas valida päikesekaitsekreemi? - Südameapteek

22.01.2019

Kuidas valida päikesekaitsekreemi?

Kuidas valida päikesekaitsekreemi? Mis on SPF ja UV-kiirgus? Kuidas ja kui tihti tuleks päikesekaitsekreemi peale kanda?

Päike annab meile sooja ja jõudu. Et päike jääkski ainult rõõmu- ja energiaallikaks, tuleb enne temaga kohtumist ühtteist teada ja meeles pidada. Päike on meie sõber, kui kohtume temaga mõõdukalt ja kaitseme ennast kohtumise ajal päikesekaitsevahendiga.

Arvesta UV-kiirguse tugevusega

Päevitades või päikese käes olles tuleb arvestada ultraviolettkiirguse intensiivsust ja doosi. On kolme liiki kiirgust: UVA, UVB ja UVC.

  • UVA-kiirguse toimel paranevad ainevahetus ja vereringe, suurenevad koormus-taluvus ja töövõime, tugevneb immuunsus, nahk päevitub ja naha sarvkiht pakseneb. UVA-kiirgus tungib tänu pikemale lainepikkusele sügavamale nahka, tekitab päevitamisel kiiret nahapunetust ja pigmendilaike. UVA-kiirgus põhjustab varast naha vananemist, häireid inimese immuunsüsteemis ning suurendab oluliselt nahavähi ohtu. UVA-kiirgus on võrdselt intensiivne nii suvel kui ka talvel.
  • UVB-kiirguse toime sõltub aasta- ja kellaajast, õhutemperatuurist jne. Intensiivseim on kiirgus kella 11 ja 15 vahel. Lühema lainepikkuse tõttu ei jõua UVB-kiirgus naha pealispinnast kaugemale. Mõistlikes kogustes saadud UVB-kiirgus tõstab naha kaitsevõimet, kuna soodustab pigmendi tekitamist. Tekib nähtav päevitus. UVB-kiirgus soodustab organismis D-vitamiini tekkimist, hävitab õhus haigustekitajaid, tugevdab immuunsust. Ülemäärase kiirgusega võib kaasneda päikesepõletus, geenimutatsioonid, immuunsüsteemi nõrgenemine, melanoomid ja nahavähk, kroonilised silmakahjustused, naha vananemine ja paksenemine.
  • UVC-kiirgus neeldub osoonikihis ja maapinnani ei jõua, küll aga võidakse sellega liialdada solaariumites.

Päikesega liialdada ei tasu, sest kasu on päikesest ainult hetkeni, mil ei ole veel tekkinud nahapõletust. Päikesekiirguse üledoosiga kaasnevad päikesepõletus, kortsud, nahavähi- ja silmahaiguste tekke oht.

  • Organismi jõuvarude taastamiseks ja vajaliku koguse D-vitamiini tootmiseks piisab lühiajalistest päikesevõttudest. Lõputult rannas või õuemurul küpseda ei ole sugugi tarvis ega mõistlik.

Päikese käes pikemalt viibides tuleks kasutada päikesekaitsevahendeid, mis sisaldavad päikesekaitsefaktorit SPF (sun protector factor) ehk UV-filtrit (UVA- ja UVB-filtrit).

Päikesekaitsekreemid, -geelid ja-õlid absorbeerivad, hajutavad või peegeldavad UV-kiirgust.

Päikesega liialdada ei tohi ka end kreemidega kaitstes, sest päikesekaitsevahendid ei kaitse ohtliku ultraviolettkiirguse eest siiski sajaprotsendiliselt.

Loe UV-indeksi kohta ka Riigi Ilmateenistuse veebilehelt.

Apteegist leiad laia valiku päikesekaitsekreeme

Päikesekaitsekreemid on päikesekaitsefaktoriga 4-60.

Mida suurem on SPFi number, seda pikemalt võimaldab kreem põletust saamata päikese käes viibida. Naha enda kaitsevõime toimib vaid umbes kümme minutit.

Kauni jume ihaldajatel tasub teada, et SPF ei takista kuidagi päevituse saamist, see lihtsalt võtab kauem aega, andes nahale võimaluse kohanemiseks, ja tulemuski püsib kauem.

Väga suure SPFiga tooted (SPF 40 ja rohkem) on päikeseblokaatorid

Neid on soovitatav kasutada imikutel, päikeseallergilistel inimestel, veespordiga tegelejatel ning armide ja pigmendilaikude kaitseks.

Kuidas valida päikesekaitsekreemi?

Päikesekaitsevahendi valimisel tuleb arvestada oma nahatüübiga

  • I tüüp – siniste silmade ja tedretähnidega inimesed. Tekib alati päikesepõletus. Nahk läheb punaseks, kuid ei päevitu. Sobib tugeva kaitsega SPF 20-25.
  • II tüüp – blondide või punaste juustega sinisilmsed inimesed. Nahk saab küll kergesti päikesepõletuse, kuid päevitub siiski minimaalselt. Sobib kaitseks SPF 15-20.
  • III tüüp – mõnikord võib saada kerge põletuse ja päevitub keskmiselt.SPF 12-15.
  • IV tüüp – põletuse saab harva ja päevitub keskmisest tugevamini. Sobib SPF 4-8.

Soovitatav on kasutada laiaspektrilisi ehk UVA- ja UVB- kaitsega vahendeid, mille SPF on vähemalt 15.

  • Nägu ja käed on rohkem päikese käes ning nende puhul võiks kasutada tugevama kaitsega kreemi kui ülejäänud kehal.
  • Õrna ja heleda nahaga inimesed ja lapsed peaksid üldiselt kasutama vahendeid, mille SPF on minimaalselt 30.
  • Kui nahk on juba päevitunud, võib valida madalama SPFiga toote.

Veekindel päikesekaitsekreem

Sobiva päikesekaitsevahendi valimisel tuleb peale SPFi numbri arvesse võtta ka toote veekindlust.

  • Water-resistant-tooted peavad vastu 20-minutilisele ujumisele.
  • Water-proof-tooted 40-minutilisele ujumisele.

Peale ujumist on aga tarvis päikesekaitset kindlasti uuendada. Eriti oluline on see laste puhul, kes mängivad vees sageli mitmeid tunde.

Päikesekaitsevahendi valimisel tasub teada, et apteegikosmeetika väärtus ja erinevus võrreldes tavakosmeetikaga seisneb peamiselt tootmises, lähteainetes ja uuringutes. Apteegikosmeetika töötatakse välja koostöös nahaarstide, allergoloogide ja erinevate erialaarstide ning teadlastega.

Kui palju päikesekreemi tuleks nahale määrida ja millal?

  • päevituskreemi tuleb määrida nahale vähemalt pool tundi enne päikese kätte minekut
  • seda tuleks uuendada keskmiselt kolme tunni järel
  • oluline on kasutada piisavas koguses kreemi – umbes 36 grammi ehk kuus teelusikatäit päikesekreemi täiskasvanud inimese kohta.
  • pärast ujumist või rätikuga kuivatamist on kaitse säilitamiseks vaja sama kogus kreemi uuesti peale määrida, sest SPF lahjeneb.

Päikesekaitsekreemi kasutamise vajadus suureneb liiva, asfaldi või veekogu juures viibides, kuna need pinnad peegeldavad UVK-d tagasi ehk vees oleme päikesekiirgusega hoopis otsesemas kokkupuutes.

Vähe on levinud ka teadmine, et läbi pilve pääseb maapinnani lausa 80% ultraviolettkiirgusest. Seega pilved ei takista ultraviolettkiirguse läbitungimist ja kiirgus teeb oma tööd ka pilvise ilmaga.

Kaitse päikese eest ka juukseid, silmi ja huuli

Päikese eest vajavad kaitset ka juuksed, silmad ja huuled, seega on soovitatav kanda peakatet ning UV-kaitsega päikeseprille.

Päikesekreem lastele

Laste puhul on päikesekaitsekreemi kasutamine lausa kohustuslik. Uuringutest selgub, et lapseeas saadud päikesepõletused võivad hiljem soodustada nahavähi teket.

Lapsed ei oska ise ennast päikese eest kaitsta, nende nahk on täiskasvanute omast tundlikum.

  • Lastele tuleb määrida kaitsekreemi, mille SPF algab 15-st.
  • Pärast iga ujumist või rätikuga kuivatamist tuleb lapsele kreemi kindlasti uuesti peale kanda.
  • Apteegis müüdavatest päikesekreemidest sobivad lastele kõige enam Eucerini ja Sebamedi sarja tooted.

Peale päevitamist pese päikesekreem maha

  • Pärast päevitamist tuleb päevituskreem maha pesta.
  • Ööseks kanna nii kehale kui ka näole niisutav kreem, mis kinnistab päevitunud jumet ja aitab taastada naha niiskussisaldust. Selleks sobivad päevitusjärgsed tooted, mis sisaldavad nahale erinevaid kasulikke aineid, näiteks aaloeekstrakti, E-vitamiini, mentooli, glütseriini jne.

Mida teha siis kui oled saanud päikesepõletuse? Loe siit.

Päikesekaitsekreemide puhul on tähtis „parim enne“ kuupäev.

Ajaga päikesekaitsekreemi aktiivsed toimeained riknevad ning nii väheneb kreemi tõhusus. Lisaks koguneb avatud pudelisse aja jooksul baktereid.

Kõikide päiksekaitse toodetega võid tutvuda siin.

Loe rohkem:

Autor: Aime Teder, proviisor

Tootesoovitused

Sarnased postitused:

  • 7 nõuannet, hooldamaks nahka karge külmaga õigesti!

    7 nõuannet, hooldamaks nahka karge külmaga õigesti!

    Loe rohkem

  • Virtuaalne Kosmeetik muudab revolutsiooniliselt seda, kuidas me mõistame nahahooldust

    Virtuaalne Kosmeetik muudab revolutsiooniliselt seda, kuidas me mõistame nahahooldust

    Loe rohkem

  • Juuste ja peanaha dermatoloogiline hooldus: millest alustada?

    Juuste ja peanaha dermatoloogiline hooldus: millest alustada?

    Loe rohkem

  • Südameapteegi virtuaalne kosmeetik - tuleviku nahahoolduse meistriteos!

    Südameapteegi virtuaalne kosmeetik - tuleviku nahahoolduse meistriteos!

    Loe rohkem

Vaata kõiki