Sulge

Logi sisse

Kiireks sisenemiseks

Kui teil on kliendikaart, mis ei ole ID-kaardi põhine siis palume teil digikonto loomiseks pöörduda Südameapteeki.
Menüü
Südameapteek
Seedimine
Suvine meelespea: maksa 4 kõige suuremat vaenlast

Suvine meelespea: maksa 4 kõige suuremat vaenlast

Teame, et ilma südameta ei ole võimalik elada, kuid vähem teadvustame, et sama kehtib ka maksa kohta. Võib tulla üllatusena, et maks täidab organismis üle 500 elutähtsa funktsiooni.

maks-tervis-söömine-joomine

Maks on inimese suurim siseorgan ja jääb kõikidest inimorganitest suuruselt alla vaid nahale. Täiskasvanud inimese maks kaalub umbes 1-1,5 kg ja kui püüda luua võrdlusi, on see umbes sama suur kui jalgpall.

Maks on organismi loomulik filter ja kaitsja

Maksa võib pidada meie organismi kaitsekilbiks ja keemialaboriks, mis kaitseb organismi kahjulike ainete ning keskkonnamõjude eest.

Maksa kanda on üle 500 funktsiooni, millest kõige tähtsamad on:

  1. ainevahetuses osalemine,
  2. vere puhastamine
  3. verekoguse reguleerimine,
  4. ohtlike bakterite hävitamine
  5. ning kasulike vitamiinide, nagu D-, K-, PP- ja B-grupi vitamiinide kogumine.
  6. Lisaks toodab maks A-vitamiini, mis on eelkõige oluline nägemisprotsessideks, antioksüdantseks regulatsiooniks ning organismi viljakusvõime tagamiseks.

Värske maksauuring näitas, et eestimaalaste seas on tuntuim maksa funktsioon organismi sattunud mürkainete kahjutuks tegemine ja vere puhastamine, mida teadis ühtekokku 88% küsitletutest. 42% oli teadlik, et maks osaleb ainevahetuses, kuid ekslikult arvas 8% küsitletutest, et maks toodab insuliini ning uriini (5%), mis siiski maksa funktsioonide alla ei kuulu.

Kuigi maks ei ole nii romantiline nagu süda, ei tohiks see saada vähem tähelepanu ja hoolt. Maks on väga eriline organ, kuid selle olemasolu ja tähtsus kipuvad sageli ununema.

Maksa kohta saad rohkem lugeda ka kliinik.ee terviselehelt.

Maksa tervist võivad häirida erinevad tegurid

Maksa tegevust võivad häirida väga erinevad tegurid — vähene liikumine, liigne kiirtoit, ei puhata piisavalt, kannatatakse stressi all ja mõistagi alkoholi tarbimine. On arusaadav, et kõik see ei saa toimuda maksa tegevusse jälgi jätmata.

1. Alkohol

Kõigist inimese tarbitavatest toitainetest avaldab maksale suurimat mõju alkohol. On tõestatud otsene seos alkoholi tarbimise ja maksakahjustuste väljaarenemise vahel.

Nagu ka kõiki muid haigusi, on ka maksahaigusi lihtsam ennetada, kui ravida. Seetõttu tuleks vältida kahjulikke harjumusi, mis maksa kahjustavad ja alustada tasub alkoholist. Alkohoolsetest jookidest on parim sootuks loobuda või viia tarbimine miinimumini.

2. Vale toitumine

Kiire elutempo ja pidev kiirustamine põhjustavad asjaolu, et paljudel inimestel pole piisavalt aega korralikult toituda. Tööajal võetakse kiiresti suupisteid ja õhtul süüakse kõht täis kogu päeva eest.

Sellisel moel pikema aja jooksul toimides on aga ülekaal garanteeritud, eriti veel siis, kui argielust puudub vähimgi füüsiline aktiivsus.

Kõik see kahjustab maksa ja maksahaigusteni viibki sageli ebaõige toitumine — valgu ja vitamiinide puudus, suure rasvasisaldusega toidu liigtarbimine.

3. Infektsioonid

Maksa kahjustavad ained ei satu organismi mitte ainult koos toiduga või alkoholi kuritarvitamisel, vaid ka näiteks õhu kaudu.

Niisamuti võivad maksahaigusi põhjustada erinevad nakkustekitajad, mis satuvad organismi ka näiteks pesemata käte kaudu või nakkusviirustega kokkupuutel (nt A-, B- ja C-hepatiit).

Viiruslikku hepatiiti nakatutakse sellesse haigestunud inimese või kroonilise viirusekandja kaudu, kui viirus kandub vere või muude kehavedelikega inimese organismi vigastatud naha või limaskestade kaudu.

4. Teatud ravimid

Mitmeid ravimeid töödeldakse maksas, seetõttu võib mõnede ravimite pikka aega või suurtes annustes võtmine põhjustada soovimatuid kõrvaltoimeid — need võivad kahjustada maksarakke või tekitada neis pöördumatuid muutusi.

Selline mõju võib olla teatud mittesteroidsetel põletikuvastastel ravimitel (sh paratsetamool), tuberkuloosi-ja seenhaiguseravimitel, antidepressantidel, allergia-, psüühikahäirete vastastel preparaatidel, samuti antibiootikumidel.

Maks on niisama oluline organ, kui seda on inimese süda ning samasuguse hoolega tasuks ka maksale mõelda.

Maksa tervise heaks on võimalik inimesel endal väga palju ära teha ning selles osas oskab kindlasti nõu anda kas perearst, pereõde või apteeker. Kahjulike eluviiside leevenduseks on kindlasti abiks apteekides saadaval olevad maksa tegevust toetavad tooted, mille toimeaineks on maksarakke taastavad essentsiaalsed fosfoloipiidid või silümariin.

Sulge

Toote tagasiside