Sulge

Logi sisse

Kiireks sisenemiseks

Kui teil on kliendikaart, mis ei ole ID-kaardi põhine siis palume teil digikonto loomiseks pöörduda Südameapteeki.
Menüü
Südameapteek
Sport ja liikumine
Kuidas kujundada treeningharjumust? Hopa TV nipid

Kuidas kujundada treeningharjumust? Hopa TV nipid

Kuidas kujundada treeningharjumust. Hopa TV videotreeningute meeskond räägib treeningharjumuse loomise teooriast ja praktikast.

trenniharjumus

80% inimestest, kes suure innuga treenima hakkavad, jätavad treeningud pooleli juba kuuendaks nädalaks. Me süüdistatame end tahtejõu puudumises või otsime põhjuseid ajapuuduses, kuid tegelikult pole põhjus ei ühes ega teises.

Treeningharjumuse kujundamine Standfordi ülikooli professori teooria järgi

Stanfordi Ülikooli käitumispsühholoog BJ Fogg on uurinud harjumuste tekkimist ja teab, kuidas kujundada sportlik harjumus ehk püsiv trennipisik.

Harjumuse tekkeks on oluline kuuluda gruppi

Inimesele on omane soov kuuluda gruppi ning olla osa millestki olulisest. Üksinda asju tehes ei jõua kuigi kaugele. Seepärast on oluline, et sotsiaalsed tegevused, seal hulgas ka sportimine, oleksid seotud teiste inimestega.

Üksi metsas joosta võib olla tore, kuid kui sul pole oma elamusi kellegagi jagada, kaotad motivatsiooni ning treening ei saa sulle harjumuseks.

See muidugi ei tähenda, et trenni peaks alati sõbraga koos tegema. Küll aga saame me oma tulemusi ja saavutusi teistega jagada. Eriti siis, kui sinu kuulajateks ja sulle kaasaelajateks on inimesed, kellel on sinuga sarnased huvid (sest kedagi ei huvita sinu järjekordne Endomondo 4km postitus).

Hopa TV

Emotsioonid toetavad treeningharjumuse kujunemist

Oma igapäevaelus otsime tegevusi, mis toovad meile rõõmu ja väldime tegevusi, mis põhjustavad valu.

Me oleme rohkem motiveeritud võtma ette aktiivseid tegevusi, kui teame, et sellega kaasneb kiitus, kuulumis- ja võidutunne.

Gruppi kuulumine pakubki võimalust üksteise eneseteostust toetada ja tagant innustada. Uue sportliku harjumuse tekkimiseks on selline toetus hädavajalik

Uute treeningutega alustades või uute oskuste omandamisel meeldib meile pälvida kiitusi kohe alguses. See motiveerib ja kasvatab isu uue kiituse järgi.

Mängulisus

Samuti sobib meile uue harjumuse juurutamise faasis mängulisus. Näiteks: sõbralik võistlus või punktide kogumine. Seda isegi siis, kui saavutatud punktid olulist tähtsust ei oma.

Enda aktiivsusega oma positsiooni teiste grupiliikmete hulgas parandada on lõbus ja motiveeriv. See annab suurepäease võimaluse olla osa millestki olulisest, kuuludes samaaegselt meeskonda.

treeningharjumuse-kujundamine

Esimesed treeningud muuda enda jaoks lihtsaks

Fogg ütleb, et uue harjumuse tekkimiseks on vaja tegevust korrata võimalikult lihtsustatult.

Palju tõenäolisem on harjumuseks kujundada 10-minuti pikkune treening kui tunnine treening. Kui lühitreeningud on juba harjumuseks muudetud, siis saab hakata ette võtma järjest pikemaid treeninguid.

Uue tegevuse alustamiseks ei soovi ju keegi teha keerulisi lisapingutusi.

Treeningharjumuse loomiseks on hea alustada 10 minutilisest tasuta online-treeningust ning siis liituda spordiklubiga.

Harjumuse kujunemise faktor: raha

Teine oluline faktor on raha. Mida suuremad on treeningutele kuluvad väljaminekud, seda rohkem vajame motivatsiooni ja õigustust, et see enda jaoks väärtuslikuks mõelda.

Harjumuse kujunemise faktor: sotsiaalsus

Näiteks võistlusmoment Facebooki grupis. Üksteise treeningute “laikimine”, kommenteerimine ja punktide kogumine võivad panna nii mõnegi inimese isegi öösel lühikest treeningut kaasa tegema. Kättevõidetud auhinnalist positsiooni ei taha ju keegi kaotada.

Rutiinivabadus

Ning viimaseks faktoriks on märksõna “rutiinivaba”. Lühikesed ja jõukohased trennid peavad iga kord veidi erinema eelmisest. Me ei taha teha ühte ja sama treeningut mitmeid kordi järjest.

Kui uue harjumuse tekkimisel suudetakse olla varieeruv, siis see on meie jaoks põnev, sest kunagi ei tea, milline treening järgmine kord ees ootab.

Harjumuse kujundamise mudelile toetuvad treeingud

Eestis on Fogg’i mudelit edukalt kasutamas Hopa TV, kes juuni alguses alustas oma Facebooki grupis 3 kuulist minitreeningute tsüklit ehk Hopa TV Challenge ning tulemused on tõesti üllatavad.

Esimesel nädalal alustanutest on 3 kuu tsükli lõppedes aktiivselt osa võtmas 81% hopatajatest ning aktiivne osavõtt ja positiivne tagasiside on andnud motivatsiooni käivitada järgmine minitrennide tsükkel ehk Sügis Challenge.

treeninguga-alustamine

Kokkuvõtteks

Alusta tibusammudest, sest uue harjumuse juurutamine vajab korduvaid õnnestumisi.

Leia endale sobiv online grupp, kus toetatakse ja üksteise õnnestumistele kaasa elatakse või liitu mõne alustajate treeningtiimiga, kus tunned end mugavalt ja teretulnud.

Punktide lugemine teeb grupis olemise põnevamaks ja motiveerib aktiivselt osa võtma. Ära karda punkte koguda!

Püüa leida aktiivsed tegevused, mis on varieeruvad, et ei tekiks kiiret tüdimust ning innusta ja kiida teisi, nii saad ka ise rohkem jõudu teistelt.

Autoritest:

Mis on HopaTV?

Hopa TV on 40-minutiliste videotreeningute platvorm

Iga Hopa TV trenn on eraldi ette valmistatud, hoogne ja kestab kuni 40 minutit. Hopa TV-ga treenides ei tule Sul sõlmida lepingut, millest hiljem keeruline vabaneda. Sa alustad ja lõpetad oma püsitellimuse täpselt siis, kui ise soovid. Sul pole enam vajadust ka trenni kiirustada – saad treenida siis, kui Sulle sobib ja seal, kus heaks arvad.

Hopa TV eripakkumine Südameapteegi püsiklientidele

1 kuu Hopa TV treeninguid tasuta!

Tasuta treeningkuu saamiseks kasuta promokoodi “Südameapteek”

Vaata järgi: www.hopatv.ee 

Sulge

Toote tagasiside