Üldkolesterooli määramine

Üldkolesterooli määramine

KliendihindKliendihind 6,00 €

Tavahind 8,00 €

Duration15 minutit

  • Kolesterooli määramist teostab eriväljaõppe saanud proviisor või farmatseut, kes jagab lisaks määramisele ka olulisemaid näpunäiteid.
  • Enne Üldkolesterooli määramist on soovitatav olla vähemalt 12 tundi söömata. Kuid võib ka määrata 2-3h peale kerget einet. Janu kustutamiseks võib tarbida vett!
  • Teenusele on vajalik eelregistreeruda alloleva vormi kaudu.


Mida tuleks teada enne üldkolesterooli mõõtmist?

  • Soovitatav on olla vähemalt 12 tundi söömata, kuid võib määrata ka 2-3h peale kerget einet. Janu kustutamiseks võib tarbida vett.
  • Üldkolesterooli määrab eriväljaõppe saanud proviisor või farmatseut.
  • Tulemus määratakse kapillaarverest, mida võetakse paari tilga näol sõrmeotsast.

Kolesterool – mis see on?

Kolesterool on inimkehas enim leiduv orgaaniline ühend. Ilma kolesteroolita ei suudaks rakud talitleda ning ühtlasi on see ka oluline rakuseina koosotisosa. Kui räägitakse Kolesteroolist, siis tihtipeale mõeldakse vaid üldkolesterooli taseme peale, kuid tegelikkuses liigub kolesterool veres ringi rasvast ja valgust koosnevate lipoproteiinide vahendusel. Üldkolesterooli näit annab ülevaate, kas "hea" ehk HDL-kolesterooli ning "halva" ehk LDL-kolesterooli suhe on normipiires.

Organismis olev kolesterool on pärit peamiselt kahest allikast: 70% sellest sünteesitakse kehaomaselt (peamiselt maksas, vähesel määral ka peensoole limaskestas, neerupealistes, munasarjades, testistes, platsentas) ja 30% saadakse toidust.

Kolesterool jaguneb kaheks: nn „hea“ kolesterool ehk HDL-kolesterool ja nn „halb“ kolesterool ehk LDL-kolesterool.

Liigne LDL-kolesterooli sisaldus veres põhjustab kolesterooli kleepumise veresoonte seintele. Seetõttu on ta peamine ateroskleroosi ehk veresoonte lupjumise põhjus ning selle kõrget taset veres peetakse südame- ja veresoonkonnahaiguste oluliseks riskifaktoriks.

Seevastu HDL-kolesterool aitab organismil halvast kolesteroolist vabaneda. Kui hea ehk HDL-kolesterooli sisaldus veres on madal, siis südamehaiguste tekke risk suureneb.

Kolesterooli näitajad:

NORMAALNE alla 5,0 mmol/l
KÕRGENENUD 6,0 – 8,0 mmol/l
KÕRGE RISKIGA PATSIENT  üle 8,0 mmol/l
   

Vere suurt kolesteroolisisaldust põhjustavad eelkõige toiduvalik, näiteks liigne rasvade tarbimine, passiivne eluviis, liigne kehakaal, kõrgenenud vererõhk, neile lisanduvad suitsetamine ning liigne alkoholi pruukimine. Kuna haigus sageneb vanuse lisandudes, võib riskifaktoriks pidada ka vanust. Meestel on seejuures täheldatud varasemat haigestumist kui naistel.

  • Küüslaugu preparaadid

    Küüslauk alandab vererõhku, takistab veresoonte lupjumist, aitab langetada „halva“ kolesterooli taset ja tõsta „hea“ kolesterooli taset.

  • Oomega-3 rasvhappeid sisaldavad preparaadid

    Reguleerivad arteriaalset vererõhku ja kolesterooli taset.

  • Punase riisi preparaadid

    Optimeerivad kolesterooli ainevahetust: vähendavad kolesterooli sünteesi maksas, vähendavad kolesterooli imendumist soolestikus ja suurendavad kolesterooli eritumist. Samuti soodustavad kolesterooli taseme alanemist veres.

  • Roheline tee

    Aitab vähendada kolesterooli taset veres.

  • B-grupi vitamiinid

    Aitavad veresooni puhtana hoida.

  • Letsitiini sisaldavad preparaadid

    Letsitiin lahustab kolesterooli kogumikke, parandab maksa funktsiooni, väljutab maksas olevat kolesterooli seedetrakti kaudu.

  • Artišoki ja võilillepreparaadid

    Reguleerivad sapifunktsiooni ja vere kolesteroolisisaldust.

  • Taimsete sitosteroolide kompleks

    Vähendab toiduga saadava kolesterooli imendumist.

  • Probiootikumid

    Langetavad kolesterooli taset veres.

 

Palume visiidile tulles kanda kaitsemaski ja desinfitseerida käed. Haigussümptomitega inimestele (palavik, köha, nohu) teenuseid ei osutata. Täname mõistva suhtumise eest!

Tegemist ei ole tervishoiuteenusega!

Teised teenused:

Kõik teenused