Apteegikosmeetika sobib nii igapäevaseks nahahoolduseks kui probleemide leevendamiseks

Apteegikosmeetika sobib nii igapäevaseks nahahoolduseks kui probleemide leevendamiseks

Südameapteegi farmatseut Ethel Jamnes selgitab, mille poolest erineb apteegikosmeetika tavakosmeetikast, ning kes ja millistel juhtudel seda eelistada võiks.

Tihti jõuavad inimesed apteegi kosmeetika osakonda siis, kui on vaja ravida mõnd nahaprobleemi või leevendada juba tekkinud haiguse sümptome. Nahaprobleemidest, millega apteeki pöördutakse, esineb enim aknet, allergilist ja tundlikku nahka. Sageli otsitakse abi ka naha punetuse, kuivuse, hüperpigmentatsiooni või kõõma korral. Tegelikult on apteegikosmeetika sortiment piisavalt lai, et igaüks leiab endale sobiva toote ka igapäevaseks hoolduseks normaalse naha korral ning erinevate haigusilmingute tekkimise ennetamiseks. Mis siis ikkagi on apteegikosmeetika ja mille poolest see tavakosmeetikast erineb?

Apteegikosmeetika peamised erinevused tavakosmeetikast seisnevad selle tootmises, lähteainetes ja uuringutes. Apteegikosmeetika tootmisele on kehtestatud samad nõuded nagu ravimitele. Nagu ka ravimite puhul, on kosmeetika tootmisel kehtestatud kindlad nõuded valmistamise ruumidele, aparatuurile, töötajate riietusele ja isiklikule hügieenile, lähteainetele ning pakendile. Seega võib kindel olla, et apteegikosmeetika toodete kasutamine on turvaline igale vanusegrupile.

Lisaks apteegikosmeetika tootmisprotsessile, on kõrged standardid esitatud ka kosmeetika lähteainetele. Kosmeetikas sisalduvad ained peavad olema kõrge puhtusastme ning kontrollitud kvaliteediga. Lähteaineteks võib nimetada siinkohal raviaineid või keha funktsiooni toetavaid aineid, mille järgi saab tooteid vastavalt naha tüübile või probleemile soovitada. Samuti ei tohi kasutatavad lisaained tekitada allergiaid ega olla mürgised. Palju toodetakse kosmeetikat, mille nikli või mõne teise abiaine sisaldus on viidud miinimumini ning see on tootel ka eraldi välja toodud. Seetõttu ongi apteegikosmeetika enamasti välja töötatud koostöös nahaarstide ja allergoloogidega.

Apteegikosmeetikas ei kasutata odavaid sünteetilisi lisaaineid, mis sisalduvad tavakosmeetikas ja mida kasutatakse peamiselt toote mahu suurendamiseks või toote säilivusaja pikendamiseks. Enamasti kuivatavad need sünteetilised ained liialt nahka, ummistavad poore, võivad tekitada allergilisi reaktsioone ning imendudes läbi naha kuhjuvad organismis ja võivad põhjutada tõsisemaid tervisehädasid. See võib olla ka määravaks, miks on apteegikosmeetika teinekord tavakosmeetikaga võrreldes kõrgema hinnaga.

Tihti lisatakse apteegikosmeetikale looduslikke aineid ning on ka palju inimesi, kes just looduliku või taimse päritoluga kosmeetikat eelistavad. Näiteks eeterlikke õlisid kasutatakse eelkõige toote lõhna parendamise eesmärgil. Sellisel juhul tuleks apteekriga eelnevalt antud koostisosade suhtes nõu pidada, sest looduslikud komponendid on küll pigem tervislikud, kuid võivad mõnel inimesel siiski allergilisi reaktsioone esile kutsuda.

Nõudlikuma naha tüübi puhul leiab apteegikosmeetika sarjadest ka tooteid, mis sisaldavad looduslikku mineraalvett. Mineraalvesi aitab tervendada ja parendada naha olukorda sobides hästi igapäevase naha hooldusrutiini juurde. 

Apteegis on kosmeetika brändide valik võrdlemisi suur. Palju tuleb juurde ka uusi tootjaid ning enne valiku tegemist tasub küsida apteekrilt infot toote tagasiside või kvaliteedi kohta. Apteegikosmeetika brändid teevad Eestis koostööd ka nahaarstidega ning seegi aitab toote valimisel orienteeruda. Samuti oskavad apteekrid välja tuua erinevusi mitmete tootjate vahel ning soovitada just kindlale nahatüübile sobiva toote.

Kindlasti ei pea apteegikosmeetika ostmisel esinema mõni nahaprobleem. Esimeseks kreemiks või nahahooldustooteks sobib apteegikosmeetika ka teismelisele või lapsele. Kui on kasutatud tavakosmeetika sarju, siis ei tee halba kasvõi võrdluseks proovida apteegis müüdavat kosmeetikat. Kui leiad endale sobiva apteegikosmeetika brändi, mida igapäevaselt kasutama hakata, on su nahk selle eest kindlasti tänulik!

Seotud postitused
  1. Juuksed ja nahk taas särama: vajalikud vitamiinid juustele ja nahale Juuksed ja nahk taas särama: vajalikud vitamiinid juustele ja nahale Millised vitamiinid ja mineraalid parandavad naha ja juuste tervist ja välimust? Millised vitamiinid aitavad peletada talvist väsimust?
  2. Räni aitab muuta juuksed ja küüned tugevaks Räni aitab muuta juuksed ja küüned tugevaks Räni soodustab tervete, tugevate ja läikivate juuste kasvamist ning parandab juuste stabiilsust, struktuuri ja väljanägemist.
  3. Vistrikud, punnid, akne – kuidas ravida? Vistrikud, punnid, akne – kuidas ravida? MIS ON AKNE? Akne ehk vistrikud on krooniline põletikuline haigus. Eri andmetel esineb aknet 60-80 protsendil inimestest vanuses 12-24 eluaastat, seega on akne kõige sagedamini esinev nahahaigus.
  4. La Roche-Posay Toleriane Sensitive tundlikule nahale La Roche-Posay Toleriane Sensitive tundlikule nahale Nii üllatav, kui see ka ei tundu, pole „tundlik nahk“ nahatüüp selle sõna otseses mõttes. Tegelikult võib nahatundlikkust esineda kõigi nahatüüpide korral.