Apteeker annab nõu: mida teha seedimisprobleemide korral?

Apteeker annab nõu: mida teha seedimisprobleemide korral?

Suvel on paratamatult rohkem liikumist ning ringi reisimist, mis muudab toitumise sageli korrapäratuks ning ebatervislikuks. Kuuma ilmaga võib söömine aga sootuks ununeda või siis vastupidi minnakse söömisega liiale. Vahelduv üle- ja alasöömine võib aga põhjustada mitmesuguseid seedetrakti probleeme. Südameapteegi farmatseut Kaisa Mumma annab nõu, kuidas seedimismuresid ennetada või nende korral toimida.

Suviste palavate ilmadega kaob sageli söögiisu ning ununeb vee joomine. Rohkem kiputakse tarbima erinevaid snäkke – jäätiseid, puuvilju, krõpse – ning magusaid gaseeritud jooke, mis tõstavad kehas kiiresti veresuhkru taset ja põhjustavad selle kõikumist. Sageli ununeb suvel ka regulaarne ja täisväärtuslik toitumine ning jäetakse toidukordi vahele, mis kulmineerub õhtuse ülesöömisega. Samuti kiputakse toiduga liialdama suvistel grillipidudel, kus põhirõhk on rasvasel lihal ning alkoholil.

Liigne söömine toob endaga kaasa üldise halva enesetunde – nõrkuse, väsimuse, raskustunde, unisuse ja kõhuprobleemid. Organismil on suures koguses rasket toitu keeruline seedida, mistõttu tekivad kõhugaasid, puhitused ja ebamugavustunne. Sarnased sümptomid võivad tekkida, kui süüakse ebaregulaarselt ja jäetakse toidukordi vahele ning toitu tarbitakse liialt vähe. Tasakaalustamata ja ühekülgse toitumise puhul kannatab suuresti organismi toitainete tasakaal, sest kui keha ei saa toidust vajalike toitaineid, häirub keha terviklik talitlus.

Kuidas seedimismuresid ennetada?

Kõige lihtsam on ülesöömist ennetada end pidevalt tegevuses hoides ja aktiivselt liikudes. See tähendab, et toidurohke grilli- või sünnipäevapeo ajal ei ole mõistlik terve aeg laua taga istuda ja taldrikule toitu ainult juurde tõsta – oluline on vahepeal püsti tõusta ning jalutada, suvel kasvõi kaaslastega mõni minut palli mängida.

Kui aga ülesöömine on juhtunud ning järgneval päeval on ebameeldiv olla, siis ei tohiks kindlasti hommikusööki vahele jätta või kohviga piirduda. Nimelt viib kohv vedeliku kehast välja, ergutab seedetegevust ja maohappe tootmist ning võib põhjustada uusi seedehäireid või kõrvetisi. Nii on ka isu puudumisel mõistlik päeva alustada kerge ja mitmekülgse hommikusöögiga, sest see aitab tasakaalustada veresuhkru taset ning annab energia kogu päevaks. Samuti pole arukas vahele jätta lõunat ning isu puudumisel pigem süüa kerge eine.

Seedimisprobleeme ja ülesöömist aitab ennetada ka vee joomine – vedelik moodustab inimese kehamassist ligi kaks kolmandikku. Kui vee joomine on päikselisel päeval ununenud või soovitakse vedelikupuudust ennetada, siis võib mineraalainete ja elektrolüütide tasakaalu säilitamiseks apteegist leida ka rehüdratsiooni lahuseid.

Mida teha kõhukinnisuse või -lahtisuse korral?

Suvel võib sageli ette tulla ka kõhukinnisust, mis võib olla tingitud tihedamast väljas söömisest ning alkoholi ja suhkrurikaste jookide tarvitamisest. Kõhukinnisust võib põhjustada ka vähene söömine, sest alatoitumisel aeglustub seedetrakti töö oluliselt, mistõttu liigub toit sealt aeglasemalt läbi ning tekitab ebamugavust. Kõhukinnisuse korral tuleks vähendada organismist vedelikke välja viivaid jooke, toituda regulaarselt kolm korda päevas ning liikuda mõõdukalt.

Suvel võib esineda ka kõhulahtisust, sest mikroobidele meeldib niiske ja soe keskkond, mistõttu bakterite tasakaal soolestikus võib häiruda. Kõhulahtisuse vältimiseks  pesta käsi, vältida riknenud ja toorete söökide tarbimist ning tarbida rohkelt vett. Seedekulglas bakterite tasakaalu hoidmiseks võib kasutada ka käsimüügis leiduvaid probiootikume.

 

Seotud postitused
 1. Probiootikumid – millal ja milleks neid vaja? Probiootikumid – millal ja milleks neid vaja? Probiootikumid aitavad ära hoida seedimisprobleeme ja kõhulahtisust, tugevdavad immuunsust ja aitavad vitamiinidel-mineraalidel paremini imenduda. Uuringud on näidanud, et probiootikume võtnud lasteaialapsed haigestusid vähem erinevatesse viirushaigu
 2. Grillihooaja kõhuhädad – kuidas neid ennetada ja leevendada? Grillihooaja kõhuhädad – kuidas neid ennetada ja leevendada? Aasta kõige valgema päeva tähistamist planeeritakse pikalt ette – kuhu minna, mida teha ja millega lauda katta. Põhjalik kava ei välista toiduga liiale minekut.
 3. Suviste seedehäirete peamised põhjused Suviste seedehäirete peamised põhjused Kuidas leevendada raskustunnet kõhus või kõhugaase? Kõht lahti või kõht kinni – kuidas leevendada ja ravida? Miks tekivad kõrvetised?
 4. Seedeelundkond on tähtsam, kui oskame arvata Seedeelundkond on tähtsam, kui oskame arvata Milline on toidu teekond ning kuidas soodustada head seedetegevust? Millised tegurid võivad ärritada seedekulglat?
Tootesoovitused
 1. LINEX KAPSLID N32
  LINEX KAPSLID N32

  Toimeaine / Koostis
  Lactobacillus acidophilus, Bifidubacterium infants jt

  12,33 €
 2. NO-SPA TBL 40MG N24
  NO-SPA TBL 40MG N24
  Käsimüügiravim

  Toimeaine / Koostis
  Drotaverinum

  4,85 €
 3. UNA SÖETABLETID 260MG N10
  UNA SÖETABLETID 260MG N10

  Toimeaine / Koostis
  Aktiveeritud süsi

  0,66 €
 4. GUTTASOFT SUUKAUDNE PULBER N10
  GUTTASOFT SUUKAUDNE PULBER N10

  Toimeaine / Koostis
  Makrogool 4000

  7,81 €