Atoopiline dermatiit: kuidas saada aru, et tegemist on nahapõletikuga?

Atoopiline dermatiit: kuidas saada aru, et tegemist on nahapõletikuga?

Nahakuivusel ja sügelusel võib olla mitu süüdlast – kuiv õhk, külmad ilmad, sage kätepesu või vähene niisutamine. Kui kuivus ja kihelus on ka hästi hoolitsetud nahal visad kaduma, võib nahka vaevata hoopis atoopiline dermatiit ehk nahapõletik.

Tegemist on maailmas vägagi levinud nahahaigusega – seda esineb tervelt 10-20 protsendil lastest ja 2-5 protsendil täiskasvanutest. Loe lähemalt, milline hooldus sobib atoopilise naha puhul kõige paremini. 

Mis see on?

Atoopiline dermatiit ehk nahapõletik on krooniline haigus, mis häirib naha loomuliku kaitsekihi moodustamist. Põletiku peamine tunnus on sügelus ning kuiv ja kare nahk, kuid haiguse ägenemisel võivad nahale tekkida ka punetavad ja ketendavad laigud.

“Kroonilise haigusena võib dermatiit vahel ägeneda ja siis uuesti vaibuda,” selgitab keskuse Magdaleena Perearstid pereõde Kaili Kauler. “See tähendab, et haigus kulgeb kahes faasis: mitteaktiivne faas ja haiguspuhangutega aktiivne faas.” Mitteaktiivses faasis on nahk kuiv, ärritunud ning võib ketendada, aktiivses faasis tuleb aga lisaks tavapärasele nahahooldusrutiinile kasutada ka kortikosteroide sisaldavaid ravimeid, mille kirjutab välja arst.

Hea hoolduse ehk õrna pesu ja pideva niisutamisega saad oma nahka mõlema faasi vältel aidata ja leevendada ebamugavustunnet. 

Tülikas lapsepõlvekaaslane

Atoopiline dermatiit kipub välja lööma just lapseeas. “Beebid ja lapsed võivad küll sümptomitest lihtsalt välja kasvada, aga haiguse vältel vajab lapse nahk kindlasti hooldust ja sümptomid leevendust,” rõhutab Kauler. Beebidel tekivad sümptomid peanahal (beebikõõm), näol ja kehal ning võivad avalduda juba paar kuud pärast sündi järsu lööbe, nahakuivuse, ketenduse ja sügelusena. Tavaliselt tekib dermatiit beebi põskedele, peanahale, põlvedele ja küünarnukkidele.

Dermatiit võib välja lüüa ka hiljem – teise eluaasta ja teismeea vahepeal. Tavaliselt annab see endast märku kuivade, sügelevate ja ketendavate nahalaikudena ning nahk ise võib muutuda paksemaks ja karedaks. Väikelastel võib löövet märgata just küünra- ja põlveõnnalde voltidel, kaelal, randmetel, pahkluudel ja istmikuvoltidel.

Täiskasvanutel esineb löövet nii näol kui kogu kehal. 

Mida pehmem on nahk, seda vähem see sügeleb

Atoopilise dermatiidi ravi pole seni veel leitud, küll aga leidub hulganisti soovitusi haigusega edukalt toime tulemiseks. Dermatiidi korral on naha loomulik kaitsekiht kahjustunud ning seepärast on oluline, et aitaksid oma nahal õige hooldusega kaitsekihti taastada ning säilitada niiskustaset.

“Esimene samm atoopilise naha hooldamisel on õrn puhastamine,” räägib Kauler. “Naha puhastamiseks kasuta õrnatoimelisi vahendeid nagu dušiõlid ja seebivabad pesugeelid,” soovitab pereõde. Ideaalselt sobib kasutamiseks Eucerin AtopiControl vanni- ja dušiõli, mis puhastab nahka seda kahjustamata ja ärritamata. Ära kasuta vannivahtu, vannisoola ega tavalist seepi – need ärritavad ja kuivatavad nahka. Niiskustaset vähendab ka kuum vesi ning pikad vanniskäigud. Ära veeda vannis ega duši all kauem kui kümme minutit ning jälgi, et vesi oleks soe, mitte kuum. 

“Praegusel viiruste leviku perioodil pesevad inimesed tihemini käsi ning kasutavad desinfitseeriva toimega puhastusaineid, mis kuivatavad ja ärritavad nahka,” räägib Kauler. “Pea meeles, et käsi tuleb niisutada pärast iga pesukorda – eriti just dermatiidi korral, sest sage kätepesu süvendab sügelust ja nahaärritust,”rõhutab ta. Eucerin AtopiControl kätekreem

Teine oluline samm on naha pidev niisutamine. Kasuta niisutava toimega kreemi vähemalt kaks korda päevas, seda ka siis, kui nahk tundub rahulikum. Kui regulaarne niisutamine kujuneb igapäevaseks harjumuseks, saad ennetada või edasi lükata järgmisi ägenemisperioode. 

Ägenemisfaasi ajal sobib põletiku, sügeluse ja punetuse leevendamiseks imehästi atoopilisele nahale mõeldud ja kliiniliselt testitud Eucerin AtopiControl intensiivhoolduskreem, mille koostisained parandavad märkimisväärselt naha väljanägemist ning vähendavad ebamugavustunnet. Kreem aitab vähendada hüdrokortisooni kasutamise vajadust ägenemishoogude ajal. Igapäevaseks hoolduseks ja naha niisutamiseks võib kasutada Eucerin AtopiControl kehapalsamit või ihupiima.

Sügelus on üks dermatiidi peamisi sümptomeid ja seda aitab imehästi leevendada Eucerin AtopiControl sügelemisvastane hoolduspihus, mida on lihtne ja mugav kasutada. Pihus leevendab nahaärritust ja sügelust kohe ning seda saab hõlpsalt kanda ka raskemini ligipääsetavatele kehapiirkondadele. Hoolduspihus sobib kasutamiseks ka üle kolmeaastastele lastele ning aitab rahustada lapse ä

Seotud postitused
  1. Juuksed ja nahk taas särama: vajalikud vitamiinid juustele ja nahale Juuksed ja nahk taas särama: vajalikud vitamiinid juustele ja nahale Millised vitamiinid ja mineraalid parandavad naha ja juuste tervist ja välimust? Millised vitamiinid aitavad peletada talvist väsimust?
  2. Räni aitab muuta juuksed ja küüned tugevaks Räni aitab muuta juuksed ja küüned tugevaks Räni soodustab tervete, tugevate ja läikivate juuste kasvamist ning parandab juuste stabiilsust, struktuuri ja väljanägemist.
  3. Vistrikud, punnid, akne – kuidas ravida? Vistrikud, punnid, akne – kuidas ravida? MIS ON AKNE? Akne ehk vistrikud on krooniline põletikuline haigus. Eri andmetel esineb aknet 60-80 protsendil inimestest vanuses 12-24 eluaastat, seega on akne kõige sagedamini esinev nahahaigus.
  4. La Roche-Posay Toleriane Sensitive tundlikule nahale La Roche-Posay Toleriane Sensitive tundlikule nahale Nii üllatav, kui see ka ei tundu, pole „tundlik nahk“ nahatüüp selle sõna otseses mõttes. Tegelikult võib nahatundlikkust esineda kõigi nahatüüpide korral.
Tootesoovitused