Haava puhastamine – Prontosan®

Haava puhastamine – Prontosan®

Kuidas tuleks hoolitseda haava ja põletushaava eest? Millised haavahooldustooted peaksid koduses apteegis olemas olema? 

Aeg-ajalt tuleks üle vaadata oma kodune apteegikarp. Oluline on, et esmaste külmetusravimite kõrval oleksid olemas ka lihtsamad esmaabi tooted. Paraku õnnetusi, kriimustusi, väikesemaid põletusi mõnikord ikka juhtub. Et vajalikul hetkel siis kiirelt reageerida, peaksid erinevad plaastrid ja puhastusvahendid olema kodus kergesti leitavad. Koduste esmaabivahendite sekka sobivad hästi näiteks Prontosan®-i ja Askina® haavahooldustooted.

Prontosan® on haavapuhastusvahendite sari, mille tooted ei kipita, ei määri ega põhjusta valu ning aitavad haavadel tavalisest kiiremini paraneda.

Teaduslikud uuringud on näidanud, et Prontosan®-i tooted aitavad haavadel kiiremini paraneda. Ja ajafaktor on tähtis: mida rutem haav paraneb, seda väiksem on armi tekkimise risk. Eriti kehtib see põletuste puhul.

Mida teha põletusega?

Põletushaava ravimiseks sobivad näiteks Prontosan® haavasprei 75 ml ja Prontosan® haavageel 30g.

Neid kahte toodet võib kasutada kõikidel haavadel ja põletustel igas paranemisjärgus.

Prontosan® haavasprei ja haavageel piisavalt õrnad, et kasutada ka valulike, tundlike ja aeglaselt sulguvate haavade sidumisel (näiteks nagu veenihaavandid või lamatised).

Esmalt puhasta haav ja seejärel hoia haav puhtana

Haava puhastamiseks kahjustatud rakkudest, haavakatust ning biofilmist tasub kasutada haavaspreid ja haavageeli.

Biofilm ehk biokile on nähtamatu bakterikile haava pinnal, mis on väga soodsaks elupaigaks halbadele mikroobidele. Biokile takistab haava paranemist.

Prontosan® tooted on just selle poolest erilised, et nad suudavad seda biofilmi ehk biokilet tõhusalt eemaldada. Teised antiseptilised tooted seda ei suuda.

Haav tuleb katta sidemega

 1. Esmalt tuleb haav puhastada. Selleks sobib näiteks Prontosan® haavasprei.
 2. Seejärel kata haav 5-6 mm paksuse haavageeli kihiga.
 3. Lõpetuseks aseta haavale side. Side kaitseb haava saastumise ja kuivamise eest.

Haava katmiseks sobib näiteks haavale õrnalt kinnituv,  õhku läbilaskev, vedelikukindel silikoonside Askina® DresSil Border. Sellel sidemel on pehme haavapadi, mis imeb endasse kahjulikud bakterid ja haavast immitseva vedeliku.

Haavaside, mis ei jää haava külge kinni.

Askina® DresSil Borderi lilleõiekujuline avade paigutus lubab sidet kasutada nii kuivadel kui ka eritisega haavadel. Silikoonside kleepub kindlalt ümbritsevale kuivale nahale, aga ei kleepu haavale. Kuna Askina® DresSil Border side ei jää haava külge kinni, siis on ka sidemevahetamine valutu.

Silikoonplaaster sobib ka allergikule

Askina® DresSil Border side kinnitatakse nahale kleepääre abil. Tänu sellele saab ka duši alla käia nii, et sidet eemaldama ei pea. Teisalt on silikoonist kleepäär väga nahasõbralik ja sobib ka neile, kellel tavaline plaaster liimiallergiat põhjustab.

Silikoonsidemeid võib kasutada kogu haava paranemisperioodi vältel.

Põhjalikumad soovitused haavahoolduseks leiate www.prontosan.ee ja www.haav24.ee

Seotud postitused
 1. Aiatöödeks valmis – mis peaks kuuluma iga aiaomaniku apteegikappi? Aiatöödeks valmis – mis peaks kuuluma iga aiaomaniku apteegikappi? Enne aiatöödega algustamist tasuks üle vaadata, et apteegikapis kõik vajalik olemas oleks: esmaabi kaubad, allergia-, lihas- ja liigesvalu leevendajad.
 2. Ravimite võtmise põhitõed Ravimite võtmise põhitõed Millele tuleb tähelepanu pöörata ravimeid võttes?
 3. Mida peaksid arvestama reisile minnes? Mida peaksid arvestama reisile minnes? Kuidas valmistuda reisiks? Reisiapteek: mida pakkida apteegikotti, kui lähed reisile? Ravimitega reisimise põhireeglid.
 4. 7 asja, mis peavad olema tudengi apteegikarbis 7 asja, mis peavad olema tudengi apteegikarbis Ukse ees on uus kooliaasta ja uus ülikooliaasta. Noored pakivad kohvreid, et kolida teise linna või hoopiski teise riiki. 
Tootesoovitused
 1. ASKINA DRESSIL BORDER HAAVASIDE 7,5CMX7,5CM
  ASKINA DRESSIL BORDER HAAVASIDE 7,5CMX7,5CM
  Abivahend

  4,94 €
 2. PRONTOSAN HAAVAGEEL 30ML
  PRONTOSAN HAAVAGEEL 30ML

  Toimeaine / Koostis
  Süstevesi, glütserool, hüdroksüetüültselluloos, jt

  14,10 €
 3. PRONTOSAN HAAVASPREI 75ML
  PRONTOSAN HAAVASPREI 75ML

  5,82 €