Kandidoosi ravivõimalused

20.04.2021

Kandidoosi ravivõimalused

Tupeseen ehk kandidoos on haigus mida iseloomustab pärmseene Candida tüvede põhjustatud põletik tupes. Kõige levinum tupeseene põhjustaja on Candida albicans.

Candida kuulub iga inimese soolestiku mikrofloorasse ja hakkab kasvama ja levima juhul, kui tekivad selleks soodsad tingimused organismis. Tupeseen on tänapäeval naiste hulgas suureks probleemiks ja üks sagedasemaid naistearsti ning apteekri poole pöördumise põhjuseid.

Uuringud näitavad, et 75% naistest põevad kandidoosi korra elus, 50% nakatunud naistest tuleb see vähemalt ühe korra tagasi, 10 - 20% naistest on tõsine kandidoos, omades korduvat infektsiooni koos nelja või rohkem episoodiga ühes aastas. Haigus on harv postmenopausieas naiste seas, välja arvatud siis, kui nad saavad östrogeenravi.

Seeninfektsioonid tekkepõhjused:

  • stress, nõrgenenud immuunsus
  • Diabeeti põdevad naised, kellel on halb veresuhkru kontroll, on vastuvõtlikumad haigusele kui naised, kelle veresuhkur on normis.
  • ravimid ( eelkõige antibiootikumid)
  • liigne tampoonide ja sünteetilise pesu kasutamine
  • hormonaalseid rasestumisvastaseid vahendeid (näit. pillid, tuperõngas, plaaster), emakasisene vahend ehk spiraal
  • rasedus
  • vale toitumine, magusaga ja alkoholiga liialdamine
  • valed intiimpesuvahendid

Uuringud näitavad, et  90% kõigist infektsioonidest põhjustab Candida albicans. Candida albicansi on pärmseen, mida esineb terve inimese nahal, suus, seedetraktis ja välistel suguelunditel.
5% - põhjustaja on Candida glabrata või mõni muu Candida liik.

Sümptomid:
Tupeseent on tavaliselt kerge ära tunda, sest tüüpilisteks kaebusteks on kipitus, sügelus tupes ja välistel suguelunditel. Põhilisteks kaebusteks on ka rohke valge tükiline või vesine lõhnatu voolus, valulikkus urineerimisel ja vahekorra ajal ning punetus, paistetus ja lõhed välisgenitaalidel. Nendest on domineerivaks kaebuseks on enamasti intensiivne sügelus.

Ravivõimalused:
Seenevastaste preparaatide valik on apteegis piisavalt lai. Tupeseene ravi võib olla suukaudne või lokaalselt (tupesiseselt) manustatav.

  • Esmaseks kaebuste leevendamiseks on apteegist võimalik saada käsimüügis olevat 1% klotrimasoolkreemi või klotrimasooli sisaldav tupeküünal. Kreemi on soovitav määrida tupe sissekäiku kuni 3 korda päevas.
  • Lisaks võivad aidata vaginaalkapslid või vaginaalsed küünlad, mis sisaldavad piimhappebaktereid.
  • Oluline on intiimpesuks kasutada spetsiaalset intiimpesugeeli või vahtu, et hoida tupe pH-tase normaalsena (4,0–4,5), kindlasti mitte seepi ega dušigeeli. Leeliselised seebid ja dušigeelid kahjustavad naha happelist kaitsekihti ja võivad ise olla ärrituse tekitajaks, need tuleb välistada.
  • Kui tupeseen kipub sageli korduma, on soovitav teha lisaks tuperavile ka ravi suukaudsete seenevastaste preparaatidega. Käsimüügis on saadaval flukonasooli baasil suukaudne preparaat annuses 150 mg. Seda tuleb võtta ühekordse annusena.

Miks eelistada suukaudset ravi?

  • Mugav ja lihtne kasutamine: kapsel tuleb alla neelata tervelt ning manustamine ei sõltu toidust.
  • Hästi talutav ravim, sümptomid kaovad kiiresti. Võrreldes teiste süsteemsete seenevastaste toimeainetega on flukonasool ohutum. Esineb vähem kõrvaltoimeid. Sagedasemad kõrvaltoimed- seedetraktihäired, iiveldus, peavalu, ülitundlikkusreaktsioonid.
  • Efektiivne, lühiajaline ravi süsteemse flukonasooliga on tõhusam tupeseene taaspuhkemise vähendamiseks. Uuringutes on võrreldud suukaudset ravi flukonasooliga ja paikset ravi klotrimasooliga.

Kas seeninfektsioon võib esineda ka meestel?
Seeninfektsioon ei ole sugulisel teel leviv haigus, kuid see võib esineda ka meestel. Mehed võivad põdeda ka ilma sümptomiteta ehk ilma kaebusteta. Meespartneri tervist on soovitatav kontrollida juhul kui naisel esineb tupeseen korduvalt. Flukonasool on näidustatud eesnaha kandidootilise põletiku (balaniidi) raviks.

Tähelepanu!
Klotrimasooli kasutamise kohta rasedatel on andmeid piiratud hulgal. Klotrimasooli võib raseduse ajal kasutada, kuid ainult arsti või ämmaemanda järelevalve all. Raseduse esimesel trimestril tuleks klotrimasooli kasutamist vältida.
Flukonasooli baasil preparaate välditakse rasedatel eriti esimese trimestri jooksul, kuna pole teada nende mõju raseduse peetumisele ja suured doosid võivad suurendada sünnidefekti riski. Lisaks esimese trimestri ajal on flukonasooliga ravitud naistel suurem raseduse katkemise risk.
Flukonasool eritub rinnapiima, kuid kontsentratsioon rinnapiimas on väiksem kui plasmas. Imetamist tohib jätkata  pärast flukonasooli 200 mg tavaannuse või väiksema annuse ühekordset manustamist. Pärast flukonasooli korduvat või suures annuses manustamist ei ole rinnaga toitmine soovitatav.

Kui käsimüügis saadaval olevaid preparaate kasutades nädala jooksul kaebused ei taandu, on vajalik pöörduda oma naistearsti või ka perearsti poole. Oluline on püüda vältida seeninfektsiooni soodustavaid tegureid ja pöörata tähelepanu igapäevasele toitumisele ja hügieenile. Soovitatav on vältida liiga tihedat pesemist -- pesemine üle 3 korra ööpäevas, kasutades selleks liiga leeliselisi vahendeid, seebi kasutamist ja veejoa suunamist otse tuppe. Liigne pesemine võib vastupidi põhjustada kaebusi. Kui kasutada pesuvahendit intiimpiirkonnas, siis tuleks eelistada sellist, mille pH jääb alla 7. Peaks vältima tugevalt lõhnastatud hügieenitooteid. Aluspesu võiks olla valmistatud puuvillasest materjalist või siidist. Toitumisel tuleks vältida liiga palju suhkrut sisaldavaid tooteid.

//

Kirjandus

  1. Comparative trial of a single oral dose of fluconazole (150 mg) and a single intravaginal tablet of clotrimazole (500 mg) in the treatment of vaginal candidiasis. 48. 275-81. Sekhavat L, Tabatabaii A, Tezerjani FZ. Oral fluconazole 150 mg single dose versus intra-vaginal clotrimazole treatment of acute vulvovaginal candidiasis. J Infect Public Health. 2011 Sep; 4 (4): 195–9.
  2. Ravim omaduste kokkuvõtte (SPC)

 

Tootesoovitused

Sarnased postitused:

  • Aluslinad, mähkmed ja muud soodustusega abivahendid Südameapteegist

    Aluslinad, mähkmed ja muud soodustusega abivahendid Südameapteegist

    Loe rohkem

  • Igal naisel möödub üleminekuiga erinevalt

    Igal naisel möödub üleminekuiga erinevalt

    Loe rohkem

  • Apteeker selgitab: miks tekib põiepõletik ja kuidas sümptomeid leevendada?

    Apteeker selgitab: miks tekib põiepõletik ja kuidas sümptomeid leevendada?

    Loe rohkem

  • Suuhügieeni ABC: kuidas oma hammaste eest õigesti hoolitseda?

    Suuhügieeni ABC: kuidas oma hammaste eest õigesti hoolitseda?

    Loe rohkem

Vaata kõiki