Koroonaviiruse antikehad

06.01.2021

Koroonaviiruse antikehad

Haigustekitaja (nt viiruse või bakteri) sattumisel organismi käivitub kaitsereaktsioon, kus valged verelibled hakkavad tootma antikehasid, mis seovad end haigustekitaja külge. Nii aktiveerub immuunsüsteem, et hävitada võõras viirus või bakter. Kui sama haigustekitaja satub organismi uuesti, suudavad spetsiaalsed mälurakud juba kiiresti reageerida.

Ka koroonaviiruse SARS-CoV-2 läbipõdemisel tekivad inimese verre viirusevastased antikehad, mis näitavad organismi vastureaktsiooni viirusele. Paketis sisalduvate analüüside abil on võimalik tuvastada, kas organismis on tekkinud erinevaid koroonaviiruse vastaseid antikehi ehk kas oled haigust põdenud.

Koroonaviiruse antikehade pakett koosneb 2 analüüsist - IgG ja IgM tüüpi antikehade määramisest veeniverest.

Vereproovi on soovituslik anda kolme nädala pärast peale positiivse tulemuse saamist, sest IgG antikehad tekivad nakatunutel 10-21. päeva peale nakatumist. Kerge haigestumise korral võib see võtta ka kauem aega, üle nelja nädala. Mõnel juhul antikehasid aga ei tekigi.Positiivne tulemus viitab läbipõetud või hilises staadiumis COVID-19 haigusele.

Teised, IgM tüüpi antikehad tekivad tavaliselt enne IgG antikehasid ja püsivad lühemat aega. IgM positiivne tulemus viitab eelkõige hiljutisele kokkupuutele viirusega.
Antikehade määramine on veeniverest. Aktiivse koroonaviiruse määramiseks ei sobi antikehade pakett, selleks on vajalik PCR test ninaneelust.

Vastused tulevad digilugu.ee keskkonda ühe ööpäeva jooksul.

Antikehade testimine võimaldab saada kindlust haiguse läbipõdemisest. Praegusel hetkel ei saa endiselt anda kindlaid lubadusi immuunsuse kohta.

Paketi tulemused võivad olla nelja tüüpi. Toetudes koroonaviiruse SARS-CoV-2 antikehade olemasolevatele teadusuuringutele on tulemused tõlgendatavad alljärgnevalt:

 

  1. Nii IgG kui IgM on negatiivsed
    Koroonaviiruse SARS-CoV-2 vastased antikehad puuduvad, mistõttu ei saa kinnitada COVID-19 haiguse läbipõdemist. Samas, võib proov antud liiga varajases staadiumis (alla 14 päeva), mil antikehad pole veel tekkinud. Asümptomaatilised ja kergete sümptomitega inimestel ei pruugigi antikehad tekkida. Pärast haiguse põdemist võib aja jooksul antikehade tase langeda.

  2. Nii IgG ja IgM on positiivne tulemus
    Esinevad mõlemad koroonaviiruse SARS-CoV-2 vastased antikehad, mis viitab hiljutisele COVID-19 haigusele või hiljutisele kokkupuutele koroonaviirusega või COVID-19 haiguse põdemisele analüüsi andmise hetkel. Sel juhul soovitame koheselt võtta ühendust arstiga, kui seda ei ole tehtud ja kaaluda ninaneelu testi tegemist.

  3. Positiivne IgM ja negatiivne IgG
    Testitud antikehadest on positiivne ainult IgM tüüpi antikeha, mis võib viidata hiljutisele COVID-19 haigusele või kokkupuutele koroonaviirusega, kuid ei kinnita haigestumist. Sel juhul soovitame koheselt võtta ühendust arstiga, kui seda ei ole tehtud ja kaaluda ninaneelu testi tegemist.
  1. Negatiivne IgM ja positiivne IgG
    Testitud antikehadest on positiivne ainult IgG antikeha, mis viitab läbipõetud või hilises staadiumis (alates 2. haigusnädalast) COVID-19 haigusele.

Ka antikehade leidumise korral tuleb endiselt järgida Eestis kehtivaid reegleid ja soovitusi viiruse leviku takistamiseks.

Broneeri aeg siin: https://kiirkliinik.ee/book

Confido kliinikutes on kohustuslik kanda kaitsemaski. Kindlasti ei tohi testimisele tulla, kui esinevad sümptomid või kui on mõni muu põhjus kahtlustada aktiivset nakkust. Sellisel juhul tuleb teha koroonaviiruse ninaneelust võetav test ja püsida eneseisolatsioonis.

Sarnased postitused:

  • Südameapteegi juhtimiskultuur tugineb usaldusel, märkamisel ja hoolimisel

    Südameapteegi juhtimiskultuur tugineb usaldusel, märkamisel ja hoolimisel

    Loe rohkem

  • Apteeker annab nõu: kuidas valida puugirihma?

    Apteeker annab nõu: kuidas valida puugirihma?

    Loe rohkem

  • Miks on vaja lemmikloomale regulaarselt ussirohtu anda?

    Miks on vaja lemmikloomale regulaarselt ussirohtu anda?

    Loe rohkem

  • Merilin Israel: Apteegid on Eesti tervishoiusüsteemis tugeva potentsiaaliga – vajalik on sünergia suurendamine ja teenuskesksuse tugevdamine

    Merilin Israel: Apteegid on Eesti tervishoiusüsteemis tugeva potentsiaaliga – vajalik on sünergia suurendamine ja teenuskesksuse tugevdamine

    Loe rohkem

Vaata kõiki