Kuidas koroonaviirusesse nakatanu kodus haigussümptomitele leevendust saab ja mida kindlasti hoolikalt jälgida?

Kuidas koroonaviirusesse nakatanu kodus haigussümptomitele leevendust saab ja mida kindlasti hoolikalt jälgida?

Koroonaviiruse peamised sümptomid on palavik, köha ja hingamisraskus või õhupuudus. Mida saab teha nende haigussümptomite korral ning millele tuleb erilist tähelepanu pöörata?

Palaviku korral on kõige olulisem piisavalt vedelikku juua ja puhata. Kui palavik on üle 38,5oC või enesetunne on halb, võib võtta palavikualandajat.

Ka köha puhul on oluline piisavalt vedelikku juua, lisaks puhtale veele võib juua ka meega sooja teed, mis aitab kurguärritust leevendada. Inhalaatoriga saab teha jahedat auru, mis aitab hingamisteede ärritust leevendada. Rögase köha puhul võib võtta juurde rögalahtisteid. Nina loputamine füsioloogilise lahusega aitab samuti vähendada ärritust ninas ja kurgupiirkonnas.

Hingamisraskuse tunnet võib leevendada jaheda ja niiske õhuga tuba, mistõttu on soovitatav tube tuulutada mitu korda päevas. Lisaks tasub vältida pikalt lamavat asendit, ka öösel tasub proovida vaheldumisi kõhuli või küllili magada. Soovituslik on teha regulaarselt hingamisharjutusi.

COVID-19 on suurema trombiriskiga, seetõttu on jällegi oluline piisava vedeliku tarbimine ning on soovituslik regulaarselt toa piires liikuda. Regulaarse liikumisega saab hinnata ka seda kas seisund muutub raskemaks. 

Ka kodustes tingimustes saab mõõta hapnikusisaldust veres. Pulss-oksümeeter on seade, millega saab vere hapnikusisaldust määrata. Kui vere hapnikusisalduse näidud langevad, aitab see reageerida seisundi halvenemisele enne, kui tekivad tajutavad sümptomid. Vere hapnikusisaldust tuleks mõõta pidevalt ning näidud on soovituslik üles kirjutada. Hapnikusisaldust veres võivad mõjutada ka erinevad tegevused, seega tasub juurde märkida, kas mõõtmine on teostatud puhkeasendis või pärast liikumist.

Perearstile tuleb kindasti teada anda kui enesetunne aina halveneb, järsku tekkiva nõrkuse ja väsimuse korral või hingamisraskuse süvenemisel.

Kiirabi tuleks kutsuda, kui:

 • hingamine on järsult halvenenud
 • hingamisraskus on nii suur, et puhkeasendis ei saa täislausetega rääkida
 • tekib väikesi nahaaluseid sinikaid meenutav lööve, mis peale vajudades ei muuda värvi ega kuju
 • minestad
 • tunned suurt ärevust või segadustunnet.

Pikemalt loe Perearstide Seltsi poolt avaldatud ravijuhendist.

Covid-19 viiruse sümptomeid leevendavad tooted on leitavad siin.

Seotud postitused
 1. Palavik – kuidas ja millal palavikku alandada? Palavik – kuidas ja millal palavikku alandada? Palavik on organismi kaitsereaktsioon. Millal tuleks palavikku alandada?  Kuidas alandada palavikku lastel ja täiskasvanutel?
 2. 8 müüti külmetushaigustest 8 müüti külmetushaigustest Arutame lahti kaheksa enim levinud müüti külmetushaiguste kohta. Loe lähemalt, kuidas tegelikult oleks kõige targem külmetushaigusi ravida.
 3. Ravimite võtmise põhitõed Ravimite võtmise põhitõed Millele tuleb tähelepanu pöörata ravimeid võttes?
 4. Külmetus, köha, kurguvalu Külmetus, köha, kurguvalu Meie kliimas on üsna tavaline, et sügisest kevadeni põeme viis-kuus korda mõne kergema viiruse põhjustatud haigust. Ravi on enamasti sümptomaatiline ja sõltub sellest, millised sümptomid on peamised. Külmetushaiguse parim ravi on aeg, puhkus ja uni.
Tootesoovitused
 1. GELOMYRTOL FORTE GASTRORESIST KAPSEL 300MG N20
  GELOMYRTOL FORTE GASTRORESIST KAPSEL 300MG N20
  Käsimüügiravim

  Toimeaine / Koostis
  Eukalüpti, magusa apelsini, mürdi ja sidruni rektifitseeritu

  7,95 €
 2. HUSTAGIL PALSAM 30ML
  HUSTAGIL PALSAM 30ML

  Toimeaine / Koostis
  Tüümiani-, männiokka-, eukalüpti- ja nelgiõli

  10,16 €
 3. IBUMETIN TBL 400MG N30
  IBUMETIN TBL 400MG N30
  Käsimüügiravim

  Toimeaine / Koostis
  Ibuprofenum

  4,68 €
 4. QUIXX SOFT NASAL SPRAY 30ML
  QUIXX SOFT NASAL SPRAY 30ML

  Toimeaine / Koostis
  Merevesi, aloe vera

  8,07 €
 5. SUDAFED TBL 60MG N12
  SUDAFED TBL 60MG N12
  Käsimüügiravim

  Toimeaine / Koostis
  Pseudoephedrinum

  • -30%
  Special Price 4,70 € Regular Price 6,72 €