Kuus kasulikku nõuannet, kuidas hoida oma maksa tervist - Südameapteek

17.03.2019

Kuus kasulikku nõuannet, kuidas hoida oma maksa tervist

Mida tuleb teha, et hoida maks tervena? Lihtsaid nippe jagab apteeker ning toitumisnõustaja Olesja Kuznetsova.

Maksahaiguste eest pole keegi kaitstud, kuid tervislikud harjumused ja valikud toetavad ja hoiavad maksa tervena.

Maks on meie suurim siseorgan ja täidab üle poole tuhande eluvajaliku ülesande. Nii nagu teiste haiguste puhul on ka maksahaigusi kergem ennetada kui ravida.

Ülemiste Südameapteegi proviisor-toitumisnõustaja Olesja Kuznetsova sõnul tuleks maksa tervise eest hoolida sama palju kui südame eest. "Maks ongi meie teine süda ja tegelikult on selle eest hoolitsemine väga lihtne." Proviisor annab nõu, millele oma maksa hea tervise nimel tähelepanu pöörata.

1. Ära joo liiga palju alkoholi

Kõrge riskiga joomiseks nimetatakse seda, kui naised joovad nädalas enam kui kaheksa ja mehed enam kui 15 jooki. Alkohol kahjustab maksa seinu ja põhjustab selle paistetust, mis võib halvimal juhul muutuda surmavaks tsirroosiks.

2. Söö tervislikult ja tee piisavalt trenni

Sinu maks tänab sind, kui hoiad kontrolli all kaalu ja hoidud seeläbi rasvase maksa haigustest. Üldine rasvumine võib põhjustada ka maksa rasvumist. Leia päevas vähemalt pool tundi liikumiseks, olgu selleks kasvõi tempokam jalutuskäik. Niisamuti tasuks hoida toidulaud mitmekesine ja tervislik. Minimeeri valmistoite ja suhkrukoguseid ning suurenda köögiviljade ja puuviljade tarbimist. Teadlik toitumine ja regulaarne sportimine vähendab keharasva, mis omakorda turgutab maksa tervist.

3. Ole ravimitega ettevaatlik

Osadel ravimitel (näiteks kolesterooli alandavatel) võivad olla kõrvalmõjud, mis tekitavad maksale probleeme. Ka valuvaigistid võivad liigtarbimisel maksa kahjustada. Osad ravimid kahjustavad maksa siis, kui samal ajal tarbida alkoholi. Kombineerides erinevaid rohtusid oma äranägemise järgi võib samuti mõjuda maksale kahjulikult. Räägi kindlasti arsti või apteekriga, kuidas on kõige turvalisem ravimeid tarbida.

4. Vähenda oma stressiallikaid

Maksahaigus võib alguse saada stressist, kuna selle leevendamiseks pöördutakse sageli just alkoholi, antidepressantide või neuroleptikumide poole. Nende liigtarvitamine teeb maksale liiga. Stress pärsib ka liikuvat eluviisi ja meelitab rohkelt sööma. Lisaks vallandub stressi ajal adrenaliin, mille lõhustamine tähendab maksale lisatööd.

5. Vaktsineeri hepatiidi vastu

Meditsiinilabori SYNLABI laboriarsti dr Irina Utenko sõnul on ägedatest maksahaigustest just kõige sagedasemad viiruslikud hepatiidid, mida tänapäeval on teada vähemalt viite alatüüpi: A-, B-, C-, D-, E-hepatiit. "Neid kõiki on võimalik diagnoosida vereanalüüsi alusel Eesti meditsiinilaborites, ka meil SYNLABis," lisab Utenko.

6. Kaitse nahka

Insektitsiidide ja muude toksiliste kemikaalide kasutamisel kandke kindaid, pikki varrukaid, mütsi ja maski.

"Vahel on abiks ka apteekides saadaval olevad maksa turgutavad tooted, mille toimeaineks on maksarakke taastavad essentsiaalsed fosfoloipiidid või silümariin," lisab Kuznetsova. "Kõik päeva jooksul tarbitu jõuab soolestiku kaudu maksa ning iga kord, kui maks teeb tööd, kaotab ta rakke. Neid aitavadki taastada näiteks essentsiaalsed fosfolipiidid."

Loe ka neid: 

Tootesoovitused

Sarnased postitused:

  • Proviisor annab nõu, kuidas ennetada kõrvetisi ja teisi seedeprobleeme

    Proviisor annab nõu, kuidas ennetada kõrvetisi ja teisi seedeprobleeme

    Loe rohkem

  • Probiootikumid – millal ja milleks neid vaja?

    Probiootikumid – millal ja milleks neid vaja?

    Loe rohkem

  • Vivomixx probiootikum

    Vivomixx probiootikum

    Loe rohkem

  • Detox – kas moeröögatus või vajalik terviseprotseduur?

    Detox – kas moeröögatus või vajalik terviseprotseduur?

    Loe rohkem

Vaata kõiki