Müüt: maks valutab

Müüt: maks valutab

Kaks enim levinud müüti maksa haiguste kohta. Maks valutab? Maksahaigused esinevad vaid alkohoolikutel? Apteeker räägib lähemalt maksa haigustest.

Elu ilma maksata ei ole võimalik, ometi on selle ülitähtsa organi kohta levinud mitmed eksiarvamused. Näiteks arvatakse sageli, et maksavalud ja maksahaigused puudutavad vaid alkohoolikuid.

Müüt nr 1: maks valutab

Apteeki satuvad sageli kliendid, kes kurdavad, et maks valutab.

Tegelikkuses ei saa inimene maksa valu tunda, kuna maksal ei ole valuretseptoreid ning seetõttu võib maksa kutsuda ka vaikseks organiks.

Lisaks sellele on maks kannatlik ja just see teeb maksahaigused väga petlikuks ning muudab nende õigeaegse avastamise keeruliseks.

Eestimaalaste maksa teadlikkust käsitlenud Norstati uuringus osalejatest teadis vaid 11%, et maks ei valuta. 86% vastanutest märkis maksa valutamise peamiseks põhjustajaks alkoholi, täiendavalt toodi välja ka rasvarohke menüü ja ravimite liigtarvitamine (74%).

Müüt nr 2: maksahaigused esinevad vaid alkohoolikutel

Maksaga seotud eksiarvamuste nimekirjas hoiab teist kohta müüt, et maksahaigused esinevad ainult alkoholi liigtarvitavatel inimestel.

Alkohol avaldab kindlasti suurimat mõju maksale, kuid alkohoolikud moodustavad vaid osa maksaprobleemide all kannatavatest inimestest.

Maksa kahjustavad ained

 • võivad organismi sattuda ka toidu või saastunud õhu kaudu
 • olla tingitud valgu- või vitamiinivaesest menüüst
 • rasvarohkest menüüst
 • maksahaigusi võivad  põhjustada erinevad nakkustekitajad, mis satuvad organismi ka pesemata käte ja nakatunud vere ülekandel.

Maksa koormab ka

 • pikaaegne ravimite tarvitamine
 • maksahaigused võivad olla ka päritavad.

Maks on võimeline teatud aja kahjulike ainete ja keskkonnateguritega toime tulema, kuid aja möödudes võib maksa funktsioon olla häiritud.

Maksahaiguste eest ei ole kahjuks kaitstud keegi

Seetõttu on oluline teadvustada, et maksahaiguste eest ei ole kaitstud keegi, küll aga on võimalik omalt poolt juurutada tervisesõbralikke harjumusi, mis toetavad ka maksa tegevust.

Maksa tervise hoidmisel on abiks

 • liikuv eluviis,
 • tervislik toidusedel,
 • stressi vältimine ja piisav puhkus,
 • mõistagi alkoholi vältimine või koguste minimeerimine.

Vahel on abiks ka apteekides saadaval olevad erinevad maksa tegevust toetavad tooted, mille toimeaineks on maksarakke taastavad essentsiaalsed fosfoloipiidid või silümariin.

Autor: Südameapteegi farmatseut Merilin Israel

Seotud postitused
 1. Suvine meelespea: maksa 4 kõige suuremat vaenlast Suvine meelespea: maksa 4 kõige suuremat vaenlast Teame, et ilma südameta ei ole võimalik elada, kuid vähem teadvustame, et sama kehtib ka maksa kohta. Maks täidab organismis üle 500 elutähtsa funktsiooni.
 2. 10 asja, mida jaanipühade väljasõiduks apteegikotti pakkida 10 asja, mida jaanipühade väljasõiduks apteegikotti pakkida Jaanipühadel ootavad paljusid peresid ja sõpruskondi ees väljasõidud. Lisaks söögi-joogi kraamile on tark pakkida kaasa mõned kõige olulisemad tervisetooted – sääsetõrjevahendist antiseptikuni. 
 3. Kuus kasulikku nõuannet, kuidas hoida oma maksa tervist Kuus kasulikku nõuannet, kuidas hoida oma maksa tervist Mida tuleb teha, et hoida maks tervena? Lihtsaid nippe jagab apteeker ning toitumisnõustaja Olesja Kuznetsova.
 4. Seedeelundkond on tähtsam, kui oskame arvata Seedeelundkond on tähtsam, kui oskame arvata Milline on toidu teekond ning kuidas soodustada head seedetegevust? Millised tegurid võivad ärritada seedekulglat?
Tootesoovitused
 1. NEW NORDIC ACTIVE LIVER TBL N30
  NEW NORDIC ACTIVE LIVER TBL N30

  Toimeaine / Koostis
  Jaapani kirburohi, artishok, kollajuur, koliin jt.

  23,49 €
 2. ESSENTIALE FORTE N CAPS 600MG N30
  ESSENTIALE FORTE N CAPS 600MG N30
  Käsimüügiravim

  Toimeaine / Koostis
  Essentsiaalsed fosfolipiidid

  13,39 €
 3. HEPASTRONG AMINO KAPSLID N30
  HEPASTRONG AMINO KAPSLID N30

  Toimeaine / Koostis
  L-ornitiin, koliintartraat, L-metioniin, L-arginiin

  • -33%
  Special Price 9,30 € Regular Price 13,88 €
 4. LIVERTA XR KAPSLID N30
  LIVERTA XR KAPSLID N30

  Toimeaine / Koostis
  Koliintsitraat, maarjaohaka viljade ekstrakt, dl-metioniin

  13,78 €