Mida teada köha kohta

Mida teada köha kohta

Kes meist ei teaks, kui ebameeldiv on köha ja millist ebamugavust see tekitab. Aga miks köha tuleb ning mida me selle vastu teha saame?

Kes meist ei teaks, kui ebameeldiv on köha ja millist ebamugavust see tekitab. Aga miks köha tuleb ning mida me selle vastu teha saame?

Mis on köha?

Köha on organismi kaitsemehhanism, mille ülesanne on vabastada hingamisteid võõrkehadest ja sinna kogunenud limast. Vahel võib olla tegu ka mõne tõsisema haigusega või ka ravimite kasutamisest tingitud köhaga. Köhimine on samasugune spontaanne organismi poolt esile kutsutud refleks nagu silmade pilgutamine või aevastamine, mille eesmärk on kaitsta organismi.

Kas köha võib olla ohtlik?

Akuutne köha kestab kaks kuni kolm nädalat. Sellist köha põhjustab näiteks külmetushaigus ning enamasti ei ole see inimesele ohtlik. Tavaliselt läheb see ise üle, kuid soovituslik on kasutada leevendavaid ja paranemist kiirendavaid köhavastaseid preparaate.

Kui köha kestab pikemalt, siis on tegemist kroonilise köhaga, millel võib olla erinevaid põhjusi, kaasa arvatud tõsised haigusseisundid nagu kopsupõletik. Kroonilise köha puhul tasub pöörduda perearsti poole täpse põhjustaja väljaselgitamiseks, et välistada hilisemaid tüsistusi.

Köha põhjustajad

Ülemiste hingamisteede infektsioon

See on enim levinud akuutse köha põhjus ning enamasti on selle põhjustajaks viirused. Sellega kaasneb üldjuhul ka nohu, palavik ja halb enesetunne. Köha on alguses kuiv ja kinnine ning infektsiooni arenedes muutub sekreedirohkeks.

Allergeenid

Heinapalaviku sümptomiteks on kuiv köha, vesine nina ja aevastamine ning selle põhjustajaks on allergeenid. Sümptomid esinevad seni, kuni on kokkupuude allergeeniga. Köha ning teiste sümptomite leevendamiseks saab kasutada allergiavastaseid preparaate. Astma on allergeenidest põhjustatud köha tõsisem vorm, mis vajab arsti sekkumist.

Maohape

Kuiv ja ärritunud köha tekib siis, kui maohape satub söögitorru. Söögitoru ärrituse tagajärjel tekib kuiv köha ning lisaks võib olla suus kibe maitse. Tihtipeale vaevavad neid inimesi ka muud liigsest maohappesusest tingitud probleemid. Kiireks leevenduseks sobivad maohapet neutraliseerivad preparaadid ning samuti võib kasutada maohappe teket pärssivaid preparaate.

Pidev kokkupuude õhus lendlevate ärritajatega

Siia alla kuulub näiteks tubakasuits, mille tagajärjel tekib hingamisteedes põletik. Köha on üldjuhul kuiv, kuid võib eralduda ka sekreeti.

Ravimid

AKE inhibiitorid on vererõhku alandavate ravimite rühm, mille sagedaseks kõrvaltoimeks on kuiv köha. Köha kaob ravimi vahetamisel teise arsti poolt määratud ravimi vastu.

Viirusliku köha leevendus ja ravi

Apteegis leidub mitmeid preparaate nii köha leevendamiseks kui ka raviks. On olemas nii looduslikke kui ka sünteetilisi vahendeid ning need on saadaval mitmes eri ravimvormis. Neist enim levinud on siirupid, tabletid, vees lahustuvad tabletid, spreid, losengid ning auru tegemiseks mõeldud ravimvormid. Samuti sisalduvad köhavastased toimeained kombinatsioonpreparaatides, mis on mõeldud korraga nii palaviku, valu, nohu kui ka köha leevendamiseks.

Valikus on nii röga lahtistavaid kui ka köha pärssivaid preparaate. Samuti leidub põletikuvastaseid vahendeid. Efektiivseima preparaadi aitab valida apteeker vastavalt sümptomitele.

Tutvu valikuga siin

Pöördu arsti poole

Kui köha on väga intensiivne, rohke sekreediga ning kestnud muutumata kujul üle kahe nädala, siis peaks pöörduma arsti poole.

Kutsu kiirabi, kui esinevad järgmised sümptomid:

 • tugev hingamisraskus,
 • paistetunud nägu,
 • tugev valu rinnus,
 • verine sekreet.

Loe ka:

Autor: Aleksandr Sei

Seotud postitused
 1. Palavik – kuidas ja millal palavikku alandada? Palavik – kuidas ja millal palavikku alandada? Palavik on organismi kaitsereaktsioon. Millal tuleks palavikku alandada?  Kuidas alandada palavikku lastel ja täiskasvanutel?
 2. Carmolis ürditilgad ja Carmolis kommid – ravimtaimede jõud Carmolis ürditilgad ja Carmolis kommid – ravimtaimede jõud Carmolise ürditilgad aitavad leevendada esimesi külmetusnähtusid ning Carmolis kommid on head käheda kurgu ja kinnise nina vastu.
 3. Wick Babybalm – rahustav palsam beebile Wick Babybalm – rahustav palsam beebile Korduma kippuvad küsimused Wick Babybalm palsami kohta. Saame teada, millal võiks toodet vaja minna ja mis on toote Wick Babybalm koostises.
 4. 8 müüti külmetushaigustest 8 müüti külmetushaigustest Arutame lahti kaheksa enim levinud müüti külmetushaiguste kohta. Loe lähemalt, kuidas tegelikult oleks kõige targem külmetushaigusi ravida.
Tootesoovitused
 1. ACC LONG KIHISEV TBL 600MG N10
  ACC LONG KIHISEV TBL 600MG N10
  Käsimüügiravim

  Toimeaine / Koostis
  Acetylcysteinum

  • -20%
  Special Price 5,59 € Regular Price 6,98 €
 2. BRONCOPHEN SINE SIIRUP 8MG+55,3MG/ML 120ML
  BRONCOPHEN SINE SIIRUP 8MG+55,3MG/ML 120ML
  Käsimüügiravim

  Toimeaine / Koostis
  Thymi herba Althaeae radix

  5,98 €
 3. BRONCOPHEN THYMIA PASTILLID 59,5MG N20
  BRONCOPHEN THYMIA PASTILLID 59,5MG N20
  Käsimüügiravim

  Toimeaine / Koostis
  Thymi herba

  5,98 €
 4. CARMOLIS TILGAD 40ML
  CARMOLIS TILGAD 40ML

  Toimeaine / Koostis
  Mentool, lavendel, nelk, kaneel, muskaat, salvei etc

  • -20%
  Special Price 9,20 € Regular Price 11,48 €
 5. GELOMYRTOL FORTE GASTRORESIST KAPSEL 300MG N20
  GELOMYRTOL FORTE GASTRORESIST KAPSEL 300MG N20
  Käsimüügiravim

  Toimeaine / Koostis
  Eukalüpti, magusa apelsini, mürdi ja sidruni rektifitseeritu

  • -25%
  Special Price 5,99 € Regular Price 7,95 €
Küsi apteekrilt