Mis on suurenenud pigmentatsioon ehk hüperpigmentatsioon?

March 2, 2022

Suurenenud pigmentatsioon ehk hüperpigmentatsioon tekib tavaliselt päikesevalgusega kokku puutuval nahal – näol, kaelal, dekolteel ja kätel ning on seetõttu nähtavam ka kõrvalolijatele. Selle lokalisatsiooni tõttu tekitab hüperpigmentatsioon kosmeetilisi probleeme ja vähendab oluliselt inimese elukvaliteeti.

Hüperpigmentatsiooni iseloomustavad eri tooni pruunid, ebaühtlased laigud, mida on keeruline peita meigiga.

Pigmentatsiooni suurendavad mitmed faktorid: UV-kiirgus, hormonaalsed muutused (rasedus, menopaus, hormonaalsete rasestumisvastaste vahendite kasutamine, erinevad endokriinsed haigused) ning ka õhu saastatus. On tõestatud, et ka päikese nähtav valgus provotseerib hüperpigmentatsiooni tekkimist. Vahel tekib hüperpigmentatsioon põletiku- või naha trauma järgselt. Aknejärgselt võib tekkida nii pruuni kui ka sinaka tooniga naha värvi muutusi ning ka kõige tavalisem naha trauma – marrastus või põletus – võib tekitada hüperpigmentatsiooni.

Hüperpigmentatsiooni tekkimise korral tuleks konsulteerida nahaarstiga, kes määrab diagnoosi ja annab soovitused ennetamise ja võimaliku ravi osas. Tihtipeale ei ole hüperpigmentatsioon lihtsalt pigmendilaik, vaid muu moodustis, mida ei tohi valgendada kodutingimustes kasutatavate nahahooldusvahenditega. Arst soovitab naha seisundi kontrollimise järel sobivaima meetodi hüperpigmentatsiooni vähendamiseks: laserprotseduur, valgusteraapia või naha pealmise kihi koorimise protseduur ja infektsiooni meetod. Samal ajal saate alustada sobivaima nahahooldusega kodustes tingimustes, saavutades sel viisil parima võimaliku tulemuse. Tuleb arvestada sellega, et hüperpigmentatsiooni ravi võib kesta kaua, sest pigmentatsioonil on suur risk retsidiveeruda ehk korduda.

Hüperpigmentatsiooni korral ei saa nahahoolduses läbi ilma päikese kaitsefiltrit sisaldava tooteta, mida tuleks kasutada iga päev – ka pilvistel päevadel. Kaitsefilter ei tohi olla väiksem kui SPF 50, tagamaks maksimaalset kaitset. Oluline on valida oma nahatüübile ja seisundile vastav kaitsekreem. Tänapäeval on nende pakendeid ja pealekandmisviise palju: määritavad, pihustatavad, tooniga ja ilma toonita. Arusaam, et maksimaalse kaitsega päikesekreem on paks ja valge, on iganenud. SPF 50 kreemi on kerge oma hooldusrutiini arvestada ja vajadusel dekoratiivkosmeetikaga kombineerida. Nii kaitsed oma nahka päikesepõletuse tekke eest ja päevitus on ühtlane.

Kodustes tingimustes kasutatavad nahahooldusvahendid pigmendilaikude vähendamiseks. Oma naha eest hoolitsemisel on lisaks pigmendilaikude valgendamisele oluline ka selle niisutamine ja naha kaitsebarjääri tugevdamine. Äärmiselt vajalik on nahahooldustoodetes ka antioksüdantide sisaldus, sest vabad radikaalid kahjustavad nii elastseid kui ka kollageeni kiude, muutes nahka vähem elastseks, vähem pringiks ja pindmised kortsud muutuvad sügavamaks. Käe pärast võiksid olla ka keratolüütilised ehk naha sarvkihti vähendavad vahendid – kreemi- või vedelikukujul. Need muudavad naha pinna siledamaks, vähendavad pooride suurust ning muud igapäevases kasutuses olevad nahahooldustooted imenduvad paremini naha sügavamatesse kihtidesse.

Naha niiskuse, elastsuse ja tervisliku jume tagamiseks on oluline tarbida igapäevaselt piisavalt palju vett ja antioksüdandirikkaid toiduaineid. Selleks võib kasutada ka toidulisandeid: vitamiine, mineraalaineid, kollageeni ja oomega-rasvhappeid.

Uus Vichy Liftactiv B3 seerum pigmendilaikude ja kortsude vastu on allergiaohutu koostisega ning sisaldab Vichy vulkaanilist vett koos kontsentreeritud koostisosadega: niatsiinamiid 5%, glükoolhape, Cg-vitamiin ja biopeptiid, et muuta pigmendilaigud ja kortsud vähem silmatorkavaks. Nahk omandab ühtlase tooni ja terve sära.Toode on allergiaohutu ning lõhnaaineteta. Dermatoloogid kinnitavad - kuni  71%* vähem tumdeaid laike!

 
Peale Liftactiv B3 seerumi kasutamist tuleks hommikul Liftactiv Collagen Specialist päevakreemi - ideaalselt sobib ka Liftactiv Collagen Specialsit SPF25, mis silub kortse, vähendab pigmendilaike, pinguldab nahka ning sobib kõigile nahatüüpidele ja isegi tundlikule nahale!

Kuna päeval puutub nahk kokku välisagressoritega, mis kahjustavad nahka ja vanandavad kollageenikiude – seetõttu tulevad vananemisnähud, sealhulgas UV-kiirgusest põhjustatud naha ebaühtlus ja kortsud, rohkem esile. Liftactiv Collagen Specialist Öökreem vähendab kortse, pinguldab nahka ning annab särava jume.

Tervis on kõige tähtsam. Alusta oma nahast!

Soovitusi jagas Laserplastika kliiniku nahaarst Anna Bērziņa

 

Tootesoovitused