Premenstruaalne sündroom ehk PMS - väsimus, akne, kõhuvalu enne päevi

Premenstruaalne sündroom ehk PMS - väsimus, akne, kõhuvalu enne päevi

Premenstruaalne sündroom (PMS) – mis see on? Millised on PMS-i sümptomid? Kuidas PMS-i leevendada? Kellel PMS-i esineb? Apteeker annab nõu

Premenstruaalne sündroom (PMS) on üldnimetus psüühilistele ja somaatilistele kaebustele, mis esinevad viljakas eas naistel menstruaaltsükli teises pooles.

PMSi tekkepõhjus ei ole täielikult teada. Seda on seostatud munasarjade tsüklilise talitlusega, mida toetab asjaolu, et sümptomid kaovad pärast menopausi.

 • PMSi esineb kuni 75 protsendil naistest.
 • Kõige sagedamini kaebavad selle üle 30–40-aastased naised ning kaebused hakkavad vähenema pärast 45. eluaastat.

PMSi sümptomid

Enamik viljakas eas naisi kogeb paar päeva enne menstruatsiooni algust kergekujuliselt üht või mitut emotsionaalset või füüsilist sümptomit.

 • Sümptomid tekivad nädal enne menstruatsiooni ja lõpevad menstruatsiooni alguses.
 • Sümptomite kestus on igas kuus keskmiselt kuus päeva, vaevuste raskusaste süveneb tavaliselt 2–4 päeva enne menstruatsiooni algust.
 • Kõige sagedasem emotsionaalne või käitumuslik sümptom on meeleoluhäire ning füüsiline sümptom kõhupuhitus ja väljendunud väsimustunne.

Iga naine kogeb PMSi isemoodi ning elu eri etappidel võivad teatud sümptomid väljenduda intensiivsemalt.

Näiteks võivad PMSi sümptomid olla tugevamad puberteedieas või siis hoopis 30–40 aasta vanuselt.

PMS on vähem levinud normaalkaaluga füüsiliselt aktiivsetel naistel, kes kasutavad hormonaalseid rasestumisvastaseid vahendeid.

PMSi levinumad sümptomid:

 • Väsimus, masendus ja unetus
 • Ärritumine ja ärevus
 • Kõhu ja jäsemete tursumine
 • Rindade hellus ja valulikkus
 • Akne
 • Meeleolu labiilsus ja depressioon
 • Söögiisu muutused
 • Kuumahood
 • Peavalu ja keskendumisraskused
 • Alakõhuvalu, iiveldus, kõhukinnisus ja kõhulahtisus

Sümptomitele tuleb otsida leevendust, kui füüsilised ja psüühilised ilmingud häirivad oluliselt naise töövõimet ja elukvaliteeti. Sümptomid leevendavad iseenesest pärast 45. eluaastat ja kaovad menopausiga.

Premenstruaalse sündroomi ravi

Kuna PMSi tekkepõhjus ei ole täielikult teada, on ravi eesmärk sümptomite leevendamine. Enamasti PMSi all kannatavad naised ravimeid ei vaja, sest sümptomid on küllaltki kerged.

Naistel, kes tarvitasid suures annuses kaltsiumi (keskmiselt 1000 mg päevas), esines 30% vähem PMSi sümptomeid võrreldes nendega, kes tarvitasid seda väiksemas koguses (keskmiselt 500 mg päevas). Samuti esines vähem PMSi sümptomeid naistel, kes tarvitasid suuremas annuses D-vitamiini.

Harilik mungapipar (Vitex agnus-castus) on Lõuna-Euroopas kasvav väike põõsas. Kliinilised uuringud näitavad, et kui manustada ravimeid, mis sisaldavad 20 mg harilikku mungapipart, siis vähenevad PMSi sümptomid rohkem kui 50% võrreldes platseeboga.

Raskematel juhtudel saab abi ravimitest.

Näiteks võivad PMSi korral olla tõhusad drospirenooni sisaldavad suukaudsed kombineeritud rasestumisvastased pillid.

PMSi korral kasutatakse esmavaliku ravimitena ka serotoniinergilisi antidepressante ehk selektiivseid serotoniini tagasihaarde inhibiitoreid. Nende sagedasim kõrvaltoime on iiveldus, unetus, peavalu ja libiido vähenemine.

Ravi lõpetamine peab toimuma järk-järgult mitme nädala jooksul, et hoiduda võõrutusnähtude tekkest. Kui hormonaalsed ravivõimalused on patsiendile vastunäidustatud, tuleb eelistada mittemedikamentoosseid ravivõimalusi.

Enamasti tegelevad PMSi kaebustega perearstid

Günekoloogi vastuvõtule tuleb kindlasti suunata patsiendid, kellel on kinnitatud PMSi diagnoos ja keda lihtsamad abinõud ei ole aidanud või kui PMS raskusaste vajab günekoloogi sekkumist.

Raskekujulist PMSi põdeva naise abistamine vajab suuremat meeskonda, kuhu kuuluvad perearst, günekoloog, psühhiaater või kliiniline psühholoog ja dieediarst.

---

Uus toode

PREFEMIN TBL 20MG N90

Käsimüügiravim. Toimeaine: mungapipravili

Kasutatakse premenstruaalse sündroomi (PMS) sümptomite leevendamiseks. Sümptomiteks võivad olla peavalu, nahaprobleemid, rindade hellus, ebamugavustunne kõhus, meeleolu muutlikkus, kergesti ärrituvus, närvilisus, depressiivsus, väsimus ja unetus.

Kasutamine:

 • Neelata alla tervelt koos vedelikuga
 • Koos toiduga või ilma
 • Iga päev samal ajal

Autor: Südameapteegi proviisor Mariana Džaniašvili

Seotud postitused
 1. Sinu intiimtervise heaks Sinu intiimtervise heaks Kuidas hoolitseda oma intiimpiirkonna tervise eest ning millist abi leiab intiimsetele muredele apteegist? Soovitusi jagab Südameapteegi proviisor Piret Stokkeby.
Tootesoovitused
 1. AGNUCASTON TBL 4MG N30
  AGNUCASTON TBL 4MG N30
  Käsimüügiravim

  Toimeaine / Koostis
  Agni casti fructus

  8,50 €
 2. PREFEMIN TBL 20MG N90
  PREFEMIN TBL 20MG N90
  Käsimüügiravim

  Toimeaine / Koostis
  Agni casti fructus

  • -20%
  Special Price 14,72 € Regular Price 18,40 €