Proteese tuleb pesta sama hoolsalt kui oma hambaid - Südameapteek

11.03.2019

Proteese tuleb pesta sama hoolsalt kui oma hambaid

Proteesimise eesmärk on taastada hammaskond ning suuõõne võimalikult normilähedane funktsioon ja esteetika. Seega on proteesid mõeldud selleks, et teha inimese elu lihtsamaks ja mitte seada piiranguid.

Proteeside hooldus on kindlasti niisama oluline kui oma hammaste puhastamine. Kui proteesikasutaja jätab oma suuhügieeni eest hoolitsemata, on tagajärjeks alles olevate oma hammaste kiire lagunemine või halvimal juhul nende kaotus. Proteesi puhastamata jätmisel kogunevad selle pinnale mikroobid, mis põhjustavad halba lõhna suus ja suu limaskesta haigusi, mis omakorda on eelsoodumus südame-veresoonkonnahaiguste ja teiste üldhaiguste tekkeks.

Proteesikandjatel suureneb risk haigestuda Candida albicansi põhjustatud kroonilisse atroofilisse kandidoosi. Suuõõnes leidub ebatüüpilise lokalisatsiooniga baktereid, nagu näiteks mõned hingamisteede patogeenid ehk haigusi esile kutsuvad mikroorganismid. Proteesile kogunevad patogeenid Porphyromonas gingivalis ja Fusobacterium nucleatum, mis moodustavad reservuaari periodontiidi ehk hambajuurealuse põletiku tekkimise suuremaks võimalikkuseks. Eemaldatavate proteeside kandjatel suureneb süljes ja katus Lactobacilli ning pärmseente hulk, mis soodustab suus olevatel oma hammastel kaariest ehk hambasööbijat.

Uue proteesiga harjumine võib esialgu olla raske või isegi valulik. See nõuab kannatlikkust, sest olukord on võõras ja suu pole sellega harjunud. Siiski peaks alguses vähemalt mõne päeva üritama proteese suus hoida kogu aeg, välja arvatud puhastamise ajal. Edaspidi on soovitatav proteesid ööseks suust eemaldada, kuna ka suu limaskest tahab puhkust.

Proteese tuleb vahetada viie aasta tagant

Proteese tuleb iga viie aasta järel vahetada, et tagada parimat sobivust pikema aja jooksul. Isegi hästi istuvad hambaproteesid kipuvad suus liikuma ja ebamugavustunnet põhjustama. Lahenduse pakub hambaproteesi kinnitusliim, mis suurendab kasutajate julgust süüa mitmekülgsemat toitu ja vähendab toiduosakeste sattumist proteeside alla. Liim tagab igapäevasel kasutamisel hambaproteesidele kindla püsivuse kogu päevaks.

Hügieenireeglid

  • Proteese tuleb hooldada iga päev.
  • Peske proteese kaks korda päevas (hommikul ja õhtul). Selleks sobivad spetsiaalne hambaproteesihari või pehme hambahari. Pesemise ajaks eemaldage proteesid suust. 
  • Peske kogu protees.
  • Pesemiseks kasutage spetsiaalset proteeside puhastuslahust (hambaproteeside puhastustabletid). Ärge harjake proteese hambapastaga. See on abrasiivne ja võib proteese kahjustada ning proteesipind võib kaotada oma kõrgläike, muutuda karedaks. Samuti ei tohi kasutada alkoholi, valgendit, kuuma vett – need kahjustavad proteesimaterjali, muutes selle hapraks või põhjustades värvuse muutusi.
  • Hoidke oma proteese iga päev 10–15 minutit puhastustableti lahuse sees, sest see hävitab mikroobid ja seente eosed, mis jäävad proteesi pinnale pärast harjaga puhastamist. Lahus hoiab ära pigmendi ja kivi tekke, samuti annab proteesile kõrgläike. Apteegis müügil olevad puhastusvahendid lahustavad ja eemaldavad plekid ning hambakatu, mille on põhjustanud näiteks tee ja nikotiin. Nad on antibakteriaalse ja desinfitseeriva toimega, eemaldavad hambakivi ja väldivad põletiku teket. Vajadusel võib proteesid kogu ööks lahuse sisse jätta. 
  • Enne suhu asetamist loputage proteesid jooksva kraanivee all. Kasutatud lahus visake ära.
  • Loputage proteese ja suud veega pärast iga söögikorda.
  • Ärge korrigeerige ise proteese, seda tohib teha ainult hambaarst/-tehnik.
  • Ärge liimige murdunud proteesi ise.
  • Kui tunnete, et proteesid on ebamugavad või ebastabiilsed, pöörduge kohe hambaarsti poole. Hambaarsti tuleb külastada vähemalt kord aastas ja ilmnevate probleemide korral kohe.
  • Regulaarne ja piisav kodune hooldus oma hambaproteeside ja kogu suuõõne hügieeni eest tagab proteeside vastupidavuse ja hea funktsioneerimise pikkadeks aastateks. Samuti aitab see vältida haigusi. Soovitav on ka vähemalt kord poole aasta jooksul käia profülaktilises kontrollis, isegi kui proteese kandes end mugavalt tunnete.

Autor: Mariana Džaniašvili, Südameapteegi proviisor

Tootesoovitused

Sarnased postitused:

  • Aluslinad, mähkmed ja muud soodustusega abivahendid Südameapteegist

    Aluslinad, mähkmed ja muud soodustusega abivahendid Südameapteegist

    Loe rohkem

  • Igal naisel möödub üleminekuiga erinevalt

    Igal naisel möödub üleminekuiga erinevalt

    Loe rohkem

  • Apteeker selgitab: miks tekib põiepõletik ja kuidas sümptomeid leevendada?

    Apteeker selgitab: miks tekib põiepõletik ja kuidas sümptomeid leevendada?

    Loe rohkem

  • Suuhügieeni ABC: kuidas oma hammaste eest õigesti hoolitseda?

    Suuhügieeni ABC: kuidas oma hammaste eest õigesti hoolitseda?

    Loe rohkem

Vaata kõiki