Kuidas ja mis vahenditega hammaste proteese hooldada?

21.05.2020

Õigesti hooldatud protees teenib pikalt

Proteeside õige ja järjepidev hooldus on suutervise tagamiseks ja proteesi eluea pikendamiseks määrav tegur. Vilets suuhügieen soodustab ebameeldiva lõhna tekkimist, muudab proteesi materjali ja värvi ning on ka riskifaktor igemete ja limaskesta põletiku tekkeks. Tulemuseks on proteesi püsivuse halvenemine isegi nii, et selle kandmine võib muutuda võimatuks. Kuidas ja mis vahenditega on mõistlik proteese hooldada?

Mitte-eemaldatavate sildproteeside puhastamiseks kasutatakse pehmet hambaharja, hambavaheharjakesi ja hambaniiti. Vaheharjakeste ja niidiga puhastatakse proteesi aluspind, kuhu reeglina koguneb rohkem baktereid. Ülejäänud pind pestakse hambapasta ja pehme hambaharjaga. Suust eemaldatavate proteeside hooldamiseks tulevad kasuks hambaproteesi puhastustabletid ja pehme hambahari. Proteese ei tohi puhastada nõudepesuvahendi või seebiga. Erinevalt mitte-eemaldatavate proteeside hooldusest ei sobi suust eemaldatavate proteeside puhastamiseks tavalised hambapastad, kuna suurte osakeste tõttu võivad need kahjustada proteesi pinda, muutes selle karedaks. Ei sobi ka alkohol ega valgendid – need võivad kahjustada ja pleegitada materjali ja muuta selle hapraks. Samuti ei tohi pesemiseks kasutada kuuma vett, kuna kõrgel temperatuuril on oht proteesimaterjali deformeerida. Proteesi tuleb puhastada vähemalt kaks korda päevas ja lisaks loputada neid iga söögikorra järel. Puhastamise ajaks eemaldatakse proteesid suust, loputatakse sooja veega ja harjatakse kõiki pindasid. Lisaks on oluline korralikult puhastada suu limaskesta ja hammastega kokkupuutuvaid suupindasid.

Pärast õhtust puhastamist tuleb hoida proteesi vähemalt 5 minutit puhastustableti lahuses. Apteegis on saadaval Corega puhastustabletid, mis tänu eralduvate hapnikule puhastavad proteesi söögijääkidest, tapavad baktereid ja seeni ning hoiavad sellega ära põletiku, halva lõhna, hambakivi tekke ja proteesi värvi muutuse. Pärast lahuses leotamist loputatakse proteesi uuesti jooksva vee all kergelt harjates.

Proteeside paremaks kinnitumiseks igemetele on apteegis saadaval ka proteesiliimid, mis aitavad proteesidel suus püsida. Toime avaldub tänu liimis olevatele polümeeridele, mis kokkupuutel süljega punduvad ning moodustavad kihi, mis tagab kinnituse proteeside ja igemete vahel. Lisaks takistab liimikiht toiduosakeste sattumist igeme ja proteesi vahele. Sõltuvalt liimi tüübist kantakse see üks kord päevas kas lühikese triibuna või täppidena puhtale ja kuivale proteesile. Seejärel surutakse protees suulaele ja hammustatakse kokku, et tagada kindel hoidmine. Apteegi sortimendis on Corega liime mitu varianti, need on saadaval nii piparmündimaitsega kui ka maitseta ning kahte eri tüüpi otsikuga.

Kokkuvõtteks võib öelda, et proteeside korrektne hooldamine leevendab oluliselt proteesi kandmisega seotud vaevusi ning parandab märgatavalt elukvaliteeti. Aga isegi kui hooldate proteese korrapäraselt ja põhjalikult, on soovitav vähemalt kord aastas külastada hambaarsti, et hinnata suuõõne tervist ja proteesi püsimist. Apteekrid omalt poolt aitavad igal patsiendil valida välja sobivad hooldustooted.

Loe lisaks:
Proteese tuleb pesta sama hoolsalt kui oma hambaid

Leilika Stepanova, proviisor, Tõnismäe Südameapteek
Põhiallikad:
https://www.kliinikum.ee/stomatoloogia/patsiendiinfo/17-hambaproteesi-hooldamine
https://www.hambalaser.ee/juhised-suust-eemaldatava-proteesi-kasutamiseks/
Corega infoleht, GSK lehekülg

PM-EE-PLD-20-00007/May
„Kaubamärgid kuuluvad või on litsentseeritud GSK ettevõtete grupile
©2020 GSK ettevõtete grupp või litsentsiandja”
GlaxoSmithKline Eesti OÜ

Tootesoovitused

Sarnased postitused:

  • Aluslinad, mähkmed ja muud soodustusega abivahendid Südameapteegist

    Aluslinad, mähkmed ja muud soodustusega abivahendid Südameapteegist

    Loe rohkem

  • Igal naisel möödub üleminekuiga erinevalt

    Igal naisel möödub üleminekuiga erinevalt

    Loe rohkem

  • Apteeker selgitab: miks tekib põiepõletik ja kuidas sümptomeid leevendada?

    Apteeker selgitab: miks tekib põiepõletik ja kuidas sümptomeid leevendada?

    Loe rohkem

  • Suuhügieeni ABC: kuidas oma hammaste eest õigesti hoolitseda?

    Suuhügieeni ABC: kuidas oma hammaste eest õigesti hoolitseda?

    Loe rohkem

Vaata kõiki