Soolveega ninasprei niisutab ja kaitseb

August 9, 2021

Nina puhastamine soolveega on kasulik aasta ringi ja väga mitmel põhjusel. Füsioloogilise lahuse ehk 0,9% lahusega saab loputada, puhastada ja niisutada nina limaskesta juba vastsündinul.

Hüpertoonilises lahuses on soola sisaldus suurem kui soolvees ning see aitab leevendada ka eri põhjustel tekkinud ninaturset.

Aasta ringi võivad ninaärritust põhjustada nii erinevad haigustekitajad kui ka allergeenid. Talveperioodil vajab nina niisutust, kuna tubade kütmine kuivatab õhku. Soolvesi aitab niisutada nina limaskesta ja soodustab seal olevate imepisikeste karvakeste tööd, mille eesmärk on ninas tekkivat sekreeti edasi ninaneelu poole liigutada. Normaalselt funktsioneeriv nina limaskest toodab lausa 1–1,5 liitrit sekreeti ööpäevas, et hoida nahk niisutatud ja kaitstud väliste ärritajate eest. Kuna lima on viskoosne, aitab see kinni püüda ka mõningad haigustekitajad (bakterid, viirused) ning kaitseb sel moel organismi haiguste eest.

Juhul kui välised ärritajad – allergeenid, bakterid, viirused – on põhjustanud kaitsereaktsiooni tekkimise ninas, suureneb toodetava sekreedi kogus ning see muutub ka viskoossemaks, põhjustades ebamugavust. „Vesise nina“ või ninaturse ehk „kinnise nina“ puhul on kõige parem sümptomite leevendaja just hüpertooniline soolvee-ninasprei, kuna see loputab nina liigsest limast ja ka haigustekitajatest ja ärritajatest. Ühtlasi leevendab see ninaturset, kergendades hingamist ja parandades enesetunnet. Soolvett võib selle leebe toime tõttu kasutada ka pikema aja jooksul, ilma et see nina limaskesta kahjustaks.

Üks hüpertoonilise ninasprei uusimaid variante on Värska mineraalveest nina- ja kurgusprei Tslik. See on sündinud koostöös Tartu Ülikooli teadlastega ning pakub leevendust nii nina- kui ka kurguärrituse või ka kurgu kuivuse korral. Erinevalt mitmest teisest soolveepreparaadist ei vaja see mineraalvesi töötlemist, sest 595 meetri sügavuselt saaduna on see juba looduslikult nii puhas ja inimtegevusest puutumatu, et sobib otse kasutamiseks. Samuti on selles algupäraselt sobivas koguses mineraalaineid (B, Fe, Mn, Li, Sr, Ba), mistõttu ei vaja see ei lahjendamist ega ka mineraalidega täiendamist. Erinevalt tavalisest soolalahusest on selles veel mitmeid kasulikke mineraalaineid. Näiteks mangaanil on leitud just allergilise nohu sümptomeid leevendav toime, vask aga avaldab põletikuvastast toimet.

Soolane mineraalvesi leevendab ninakinnisust, puhastab ninaõõnt liigsest limast ja aitab seda kaitsta nakkuste eest. Tsilk on looduslik vahend, mis sobib kasutamiseks pika aja jooksul ning aasta ringi erinevate ärrituste leevendamiseks ninas ja kurgus.

 

Tootesoovitused