Tubakast loobumise nõustamine Südameapteekides

Tubakast loobumise nõustamine Südameapteekides

1.–31.jaanuaril 2020 toimub Südameapteekides tubakast loobumise nõustamine. Teenust pakutakse Tervise Arengu Instituudi kampaania raames koostöös apteekidega. Nõustamisteenust pakuvad valitud apteegid üle Eesti ning selle käigus selgitatakse välja suitsetaja nikotiinsõltuvuse määr ning jagatakse nõuandeid loobumiseks. Nõustamine kestab 20 minutit. Teenus on tasuta.

Küllap on sigarettidest üritanud mingil hetkel loobuda enamik suitsetajatest. Paljud neist kogevad tagasilangusi, sest statistika kohaselt on pelgalt oma tahtejõu abil suitsetamise mahajätmise õnnestumine kõigest 3%. Mis võiks tubakast loobumist tõhusamalt toetada?

Ohtlik harjumus

„Tubakatarvitamine on üks suurimaid surmade põhjustajaid maailmas,“ nendib Südameapeegi teenustejuht-proviisor Oelsja Kuznetsova. „Maailma Terviseorganisatsiooni andmetel tõstab tubakatoodete igapäevane tarvitamine riski haigestuda rohkem kui 20 haigusse. Lisaks sõltuvust tekitavale nikotiinile kuuluvad sigarettide koostisesse muud ohtlikud mürgised ained nagu tärpentiin, arseen, plii ja atsetoon. Tubaka hõõgpõlemisel eraldub üle 4000 erineva keemilise struktuuriga ühendi, mis avaldavad toksilist ja vähki esilekutsuvat toimet.“

Oelsja Kuznetsova sõnul toob suitsetamine kaasa tervisekahjustusi mitte ainult suitsetajale endale, vaid ka tema pereliikmetele ja ümbritsevatele inimestele. On nukker, et osad neist tervisekahjustustest võivad olla pöördumatud. „Teadupärast sisaldub sissehingatavas mahvis umbes 30% tubaka põlemisel tekkivatest mürkidest, väljahingatavas suitsus aga kuni 70% tubaka põlemisel tekkivatest mürkidest, kuna sigareti hõõgumisel eraldub kahjulikke aineid.“ Eriti vastuvõtlikud on lapsed, kuna nende hingamissagedus on täiskasvanutest suurem. Lapseeas ei ole lõplikult välja arenenud kaitsemehhanismid nikotiini ja muude suitsetamisel tekkivate toksiinide suhtes, mistõttu võivad mürgised ained põhjustada lastel rida erinevaid haigusi.

Eneseõigustamise väärad argumendid

Ei ole ühtegi tõsiselt võetavat argumenti, miks inimene peaks suitsetama. On vaid terve rida enesevabandusi, millega püütakse õigustada oma nikotiinisõltuvust nagu näiteks „Suitsetamine aitab mul suhelda sõprade ja töökaaslastega, kes kõik suitsetavad” või “Suitsetamine rahustab ja pakub naudingut.” Tegelikult on suitsetamine rituaalne toiming, mis paremaks suhtlejaks ei tee. Tegemist on enesepettega nagu aitaks suitsetamine paremini suhelda. Lühikese mõnu ja erksustunde hind omakorda on ohtlikult kõrge, sest nikotiin on tugevatoimeline närvimürk, mis algul ergutab närvisüsteemi ja seejärel pärsib seda. Lõõgastumiseks leidub arvukalt ohutumaid võimalusi.

Seevastu suitsetamisest loobumise mõju tervisele on märkimisväärne. Tervise Arengu Instituudi andmetel hakkavad kõigest 20 minutit pärast suitsetamisest loobumist vererõhk ning pulss normaliseeruma. 48 tundi pärast suitsetamisest loobumist on nikotiin suitsetaja kehast kadunud ning seeläbi paranevad haistmis- ja maitsmismeel. Sigarettidest loobumist kaaluma võiks panna muuhulgas ka fakt, et suitsetades päevas näiteks paki sigarette, mille hinnaks on 3 eurot, kulub sigarettidele aastas 1095 eurot.

Tõhus abi on käeulatuses

Suitsetamisest lahtiütlemine ei tähenda tegelikult millestki heast loobumist, vaid olulist võitu enda ja tubaka üle. Et tubakatarvitamisest loobumine oleks lõplik, tasub ent teada, milline on selleks kõige tõhusam meetod. Statistika kohaselt osutub kõige ebaefektiivsemaks omal jõul loobumine, mille õnnestumisprotsent on kõigest 3%. Ka perearstilt saadud soovituste ja ravimite koostöö pole mainimisväärselt tulemuslikum – vaid 6%. Nikotiinisõltuvuse ravi on efektiivseim, kui ühendada suitsetajate nõustamise kliiniku/kabineti abi ning ravimeid.

„Suitsetamisest loobumisel abistavateks vahenditeks on farmakoloogilised preparaadid, mille eesmärgiks on vähendada suitsetamise iha ja võõrutusnähtusid,“ märgib Oelsja Kuznetsova. „Eristatakse retseptiravimeid, mille vajaduse määramist otsustab arst, ning nikotiini asendusravi. Viimase hulka kuuluvad apteekide käsimüügist kättesaadavad närimiskummid, losengid, plaastrid ja aerosoolid. Õige kasutustehnika koos käitumise muutumisega suurendab preparaatide efektiivsust ja vähendab kõrvaltoimeid. Seega, kes vajab abi suitsetamisest loobumisel, võib julgelt pöörduda apteekri poole, et nõu ja toetust saada.“

 

2.–31.jaanuaril 2020 toimub Südameapteekides tubakast loobumise nõustamine.
Nõustamine kestab 20 minutit. Teenus on tasuta.

Nõustamisele vajalik eelregistreerimine:

Kivila Südameapteek Kivila tn 26, Tallinn, tel: 602 0607

Tõnismäe Südameapteek 24h Tõnismägi 5, Tallinn, tel: 644 2282

Sõpruse Rimi Südameapteek Sõpruse pst 174/176, Tallinn, tel: 656 5491

Saare Selveri Südameapteek Tallinna tn 67, Kuressaare, Saaremaa, tel: 457 0608

Vajalik on eelregistreerimine. Registreeruda saab apteegis kohapeal või telefoni teel.

Vaata lähemalt Tubakast loobumise nõustamine

Seotud postitused
 1. Suitsetamisest loobumine vajab tahtejõudu Suitsetamisest loobumine vajab tahtejõudu Suitsetamisest loobumiseks läheb vaja eelkõige inimese enda tahtmist sellest pahest priiks saada. Tahet saab toetada apteegis pakutavate nikotiiniasendusravi vahenditega.
Tootesoovitused
 1. NICORETTE COOLMINT SUUÕÕNESPREI 1MG 150 PIHUSTUST N1
  NICORETTE COOLMINT SUUÕÕNESPREI 1MG 150 PIHUSTUST N1
  Käsimüügiravim

  Toimeaine / Koostis
  Nicotinum

  • -10%
  Special Price 16,84 € Regular Price 18,71 €
 2. NICORETTE FRESHFRUIT NÄRIMISKUMM 4MG N30
  NICORETTE FRESHFRUIT NÄRIMISKUMM 4MG N30
  Käsimüügiravim

  Toimeaine / Koostis
  Nicotinum

  7,91 €
 3. NICORETTE INVISIPATCH TDP 25MG/16H N7
  NICORETTE INVISIPATCH TDP 25MG/16H N7
  Käsimüügiravim

  Toimeaine / Koostis
  Nicotinum

  16,51 €
 4. NIQUITIN MINI LOSENG 4MG N20
  NIQUITIN MINI LOSENG 4MG N20
  Käsimüügiravim

  Toimeaine / Koostis
  Nicotinum

  7,29 €
 5. NIQUITIN MINT 4MG RAVIMNÄRIMISKUMM N30
  NIQUITIN MINT 4MG RAVIMNÄRIMISKUMM N30
  Käsimüügiravim

  Toimeaine / Koostis
  Nicotinum

  8,87 €
Küsi apteekrilt