Sule hetkeks silmad ja mõtle: kui kaua Sa tahad, et Sinu lemmik elaks? - Südameapteek

12.05.2019

Sule hetkeks silmad ja mõtle: kui kaua Sa tahad, et Sinu lemmik elaks?

Miks on eriti oluline jälgida lemmiklooma kehakaalu? Kuidas see võib mõjutada tema elu pikkust? Sellest lähemalt räägib loomaarst.

Kui Sa oled realist, siis ilmselt vastad mõttes, et 15–16 aastat väärikat elu oleks päris hea. Kui aga oled selline nagu enamik lemmikloomaomanikke, vastaksid sa: „Igavesti!“

Tänu tänapäeva arenenud teadusele ja teadmistele lemmikute söötmise vallas on lemmikute keskmine eluiga kasvanud tubli mitme aasta võrra. Ei ole enam harukordne kohata kliinikus ligi 20-aastast kassi või 14-aastast koera, kes näevad välja oma tõelisest vanusest oluliselt nooremad. Samal ajal on kliinikutes paraku järjest rohkem näha ka rasvunud ja ülekaalulisi lemmikuid. Eriti kurvaks teeb asjaolu, et enamik omanikke on nii harjunud nägema koeri ja kasse ümaramatena, kui nad tegelikult olema peaks. Kui nende teele peaks sattuma õiges kaalus lemmik, peetaks teda ilmselt alakaaluliseks.

Pean tunnistama, et ka minul on nii juhtunud. Ka mina olen kanapimeduses eitanud oma lemmiku ülekaalu. Samuti ei suuda ma siiani endale päriselt tunnistada, et minu 8+ aastat noor Muki on tegelikult juba soliidses eas proua. Ma ütlen 8+ aastat, sest tema tegelik vanus on mulle teadmata – me leidsime teineteist Tartu Koduta Loomade Varjupaigas 2012. aasta novembris.
Ta on olnud minu pere lemmik nüüdseks seitse aastat ja ta ei olnud kutsikas, kui ma ta võtsin, nii et oletatav vanus võiks jääda kümne aasta piirimaile.

Kuna Muki on steriliseeritud koer, olen alati püüdnud talle pakkuda pigem lahjemat (steriliseeritud koertele mõeldud) toitu. Samuti on Mukil päriliku haiguse tõttu eemaldatud mõlemad puusaliigesed. Ülekaal võib tekitada talle valu ja raskusi kõndimisel. Vaatamata üsna karmile dieedile hakkas Mukikene siiski juurde võtma, kuni oli kogunud ülekaalu terve 1,5 kg jagu.

1,5 kg ülekaalu on muidu 6,5 kg kaaluvale koerale 23% kaalutõusu. Kui arvutame selle ümber inimese mõõtudesse, siis 70 kg kaaluvale inimesele oleks 23% lisakaalu võrdne 16,1 kiloga! Kuidas teie end 15 lisakiloga tunneksite?

Muki lisakaalu ma enne ei märganudki, kui ma ta ära pügasin ja tema ümarad vormid karvade vahelt välja tulid. Mul oli häbi, et olin oma kahe väikse lapse kõrvalt Muki täiesti unarusse jätnud … Panime Muki kaalulangetustoidu peale ja nüüdseks on tema kaal kahanenud ilusa 6,7 kg peale. Kuna ideaalse suvevormi saavutamiseks on natuke veel minna, otsustasin vahetada tema toidu eakohase (üle 7-aastastele koertele mõeldud) toidu vastu. Nüüd siis jälgime ja vaatame, kuidas Muki keha sellele reageerib.

Miks ma sellest kõigest kirjutan? Asi on lihtne! Purina® tehtud uuringu põhjal elavad saleda kehajoonega koerad 1,5–2 aastat kauem. Inimese elueaga võrreldes ei ole seda küll nii väga palju, aga kui arvutame selle koera-aastatesse, on ligi 14 koera-aastat päris pikk aeg. Mina soovin, et Muki elaks kaua, tervelt ja väärikalt! Õige kehakaal on pikema ea ja parema tervise üks alustalasid.

Ülekaal tekitab lemmikutele mitmeid probleeme. Peale selle, et lemmik muutub loiuks, tema liikumine aeglaseks ja kahaneb ka tema elurõõm, on ülekaal mitme raske haiguse riskitegur.

Nendest sagedasemad on:

  • diabeet (jah, ka lemmikutel esineb diabeeti!)
  • hingamisraskused
  • südame- ja maksaprobleemid
  • liigeste kahjustused
  • artriit
  • suureneb ka anesteesia- ja operatsiooniriskid jm

Oma lemmiku kehakaalu saab kergesti kontrollida loomakliinikutes, kus saate ka loomaarsti või abilise käest nõu küsida lemmiku vormi kohta. Kui kliinikuvisiit ei tule kõne alla, võite oma lemmiku ise kodus ära kaaluda, võttes ta sülle ja astudes kodukaalule. Väiksemaid koeri ja kasse saab kaaluda puuri või pesaga.
Pärast lahutate saadud kaalust oma kehakaalu (puuri/pesa kaalu) ja saategi lemmiku kehakaalu kätte. Kahjuks ei anna kaalunumber täielikku ülevaadet lemmiku kehakonditsioonist, sest lemmikud on eri tõugu ja sellest lähtuvalt ka eri suurusega.

Lemmiku kehakonditsiooni saab hinnata ka kompamise teel. Selleks on kolm lihtsat toimingut:

  • Pange oma käed lemmiku külgedele ja tehke talle saba suunas pikk pai. Roideid peaks olema õrnalt tunda. Kui neid on liiga hästi tunda, võib lemmik olla hoopis alakaaluline, kuigi ka siin tulevad ette n-ö tõustandardid. Nt hurdad ja borzoid peavadki olema natuke saledamad. Kui pai tehes te roideid ei tunne, võib neid katta natuke liiga jäme „polster“. Tiheda karvaga koertel on seda kontrolli natuke raskem teha, aga usun, et saate hakkama!
  • Jälgige lemmikut küljelt – tema kõhujoon (rinnakust kubeme suunas) peaks olema tõusev, mitte sirge või alanev. Väike kõhuvoldike on lubatud kassidel, kuid ka sel juhul peaks kõhujoon olema tõusev.
  • Ülevalt vaadates peaks lemmiku talje olema nähtav.

Vaadake videot koerte kohta SIIT. Kassi kehakonditsiooni mõõtmise videot vaadake SIIN.

Kuidas aidata lemmikul kaalu langetada?

Selleks et aidata lemmikul vabaneda liigsest kaalust, tuleb teha järgmist:

  • Suurendada energiakulu (treening või mäng) ja vähendada energia tarbimist (kaalulangetus või vähendatud kalorsusega toidud).
  • Kasulikuks abinõuks võivad olla toidupallid ja mänguasjad, mis aitavad lemmikul tegevust leida ja energiat kulutada
  • Pikendada koera jalutuskäiku 10 minuti võrra päevas. Mõni koer võib eelistada hoopis ujumist.

Kasside puhul on märksõnaks jaht – mängige oma kassiga! Treeninguga ei tasu ka üle pingutada. Lähtuge oma lemmiku võimekusest.
Söögilaua ülejäägid on tihti kaloririkkad, nii et püüdke vältida nende pakkumist lemmikule. See eeldab korralikku läbirääkimist ka teiste pereliikmetega. See on koht, kus tuleb olla kindlameelne, sest meie lemmikud teavad täpselt, millist lunimisviisi kasutada, et saada oma tahtmist. Pakkuge oma lemmikule rohkem paitusi ja kallistusi, mitte maiusi ja toidulaua ülejääke. Kui teil on mitu lemmikut, siis tuleks toidu näppamise vältimiseks sööta neid eraldi. Jälgige ka, et teie lemmikul puuduks ligipääs prügikastile, nõudepesumasinas olevatele mustadele nõudele jm.
Võite proovida jagada lemmiku päevast toiduportsjonit rohkemate söögikordade peale, et vähendada näljatunnet toidukordade vahel. See nõuanne on pigem koeraomanikele, sest kassidel on tihti toit kogu aeg ees. Üks söögikordadest võib tulla näiteks mänguna toidupallis või lemmikuga trikke tehes.

Võite alati konsulteerida oma loomaarstiga, kes võib soovitada vahetada toit kaalulangetus- või vähendatud kalorsusega toidu vastu. Ärge kunagi näljutage oma koera ega kassi (eriti kassi!), kui loomaarst ei ole andnud spetsiaalseid juhiseid.

Värske joogivesi peab olema alati kättesaadav!

TASA SÕUAD, KAUGELE JÕUAD – kaalulangetus peab olema aeglane, aga järjekindel protsess.

Autor: loomaarst Julija Abrma

Tootesoovitused

Sarnased postitused:

  • Apteeker annab nõu: kuidas valida puugirihma?

    Apteeker annab nõu: kuidas valida puugirihma?

    Loe rohkem

  • Miks on vaja lemmikloomale regulaarselt ussirohtu anda?

    Miks on vaja lemmikloomale regulaarselt ussirohtu anda?

    Loe rohkem

  • Mida teha nahaprobleemide korral kassidel ja koertel?

    Mida teha nahaprobleemide korral kassidel ja koertel?

    Loe rohkem

  • Vaenlane ei maga ehk kirbuhooaja haripunkt

    Vaenlane ei maga ehk kirbuhooaja haripunkt

    Loe rohkem

Vaata kõiki