Ülevaade aknest - sümptomid, põhjused ja toimetulek

Ülevaade aknest - sümptomid, põhjused ja toimetulek

Acne vulgaris on tööstusriikides kõige levinum nahahaigus. See algab tavaliselt teismeeas, kui kehas toimuvad hormonaalsed muutused, ega pruugi kaduda isegi täiskasvanuks saades.
Umbes 80–90% noortest on suuremal või vähemalt määral vistrikega hädas ning neist omakorda 20–30% pöördub abi saamiseks arsti poole. Samuti esineb aknet üha sagedamini täiskasvanutel, esmajoones naistel.

Aknega nahk on rasune ning nöol, aga sageli ka kaelal, õlgadel, rinnakul ja seljal esineb suletud ning avatud komedoone (must- ja valgepead). Keskmise tugevusega ja tugeva akne korral hakkab nahk punetama ning tekivad põletikulised paapulid ja pustulid. Akne võib olla emotsionaalselt kurnav, ei pruugi kergesti ravile alluda ning võib põhjustada põletikujärgset hüperpigmentatsiooni ja/või pikka aega püsivaid arme.

Peamised tegurid, mis otseselt või kaudselt aknet põhjustavad 

Hormoonidel arvatakse olevat aknes oma osa ja seepärast ongi akne eriti levinud teismeliste seas. Puberteedieas suureneb nii tüdrukute kui ka poiste organismis androgeenide tase ja rasunäärmed hakkavad tootma rohkem rasu kui vaja. Lisaks hormoonide kõrgenenud tasemele mõjutab akne avaldumist ka rasunäärmete suurenenud tundlikkus. Rasunäärmed on hormoonide suhtes eriti tundlikud ning seetõttu võib täiskasvanuea akne tekkida muu hulgas naistel, kellel esineb hormonaalhäireid, näiteks polütsüstiliste munasarjade sündroomi. Ka stress võib soodustada naistel täiskasvanuea akne avaldumist.Enamasti kaob akne iseenesest täiskasvanuikka jõudes.

BAKTERID - aknele kalduva nahaga inimestel loob liigne rasueritus soodsa keskkonna muidu kahjutute aknebakterite (Propionibacterium acnes) vohamiseks. See põhjustab põletikku ja tekitab punetavaid või mädaseid vistrikke.
RAVIMID - teadaolevalt võivad aknet tekitada ka mõned ravimid, näiteks steroidid ja liitiumi sisaldavad rohud. 

Vastupidi levinud väärarvamusele ei viita akne puudulikele hügieeniharjumustele. Tegelikult ärritab nahka suurema tõenäosusega hoopis liigne puhastamine tugevatoimeliste hooldustoodetega.
Arvatakse, et ka pärilikkus mõjutab akne tekkimise tõenäosust. Kui mõlemal vanemal esines aknet, tekib see suurema tõenäosusega ka lapsel.

Peamised tegurid, mis võivad aknesümptomeid süvendada: 

 • toit, mis sisaldab liiga palju süsivesikuid (liiga palju suhkrut ja valget nisujahu);
 • lehmapiima ja piimatoodete (v.a juust) liigne tarbimine;
 • suitsetamine;
 • jumestustooted, mis ummistavad poore;
 • nahahooldustooted, mis ei sobi nahatüübiga;
 • liiga külm või kuum vesi näopuhastuses.

On väga tähtis otsida dermatoloogilist abi juba akne varases staadiumis ning isegi siis, kui sümptomid on kerged, sest tõhus meditsiiniline ravi võib aidata ennetada haiguse süvenemist ja selle tagajärgi, näiteks arme.

Seotud postitused
 1. Vistrikud, punnid, akne – kuidas ravida? Vistrikud, punnid, akne – kuidas ravida? MIS ON AKNE? Akne ehk vistrikud on krooniline põletikuline haigus. Eri andmetel esineb aknet 60-80 protsendil inimestest vanuses 12-24 eluaastat, seega on akne kõige sagedamini esinev nahahaigus.
 2. Eucerin Dermo Pure kosmeetika akne ja vistrike vastu Eucerin Dermo Pure kosmeetika akne ja vistrike vastu Akne ja vistrike vastu aitab võidelda apteegikosmeetikasari Eucerin Dermo Pure. Kuidas tuleks aknele kalduva naha eest hoolitseda ja millised tooted valida?
 3. Akne vastu - La Roche-Posay EFFACLAR näohooldustoodetega Akne vastu - La Roche-Posay EFFACLAR näohooldustoodetega Akne ravi toetavad apteegist saadavad La Roche-Posay EFFACLAR näohooldustooted: näopesugeelid, mitsellaarveed, peitekreem.
 4. La Roche-Posay EFFACLAR´i uued tooted aknelisele nahale La Roche-Posay EFFACLAR´i uued tooted aknelisele nahale Akne on väga levinud nahahaigus, mille all ei kannata mitte ainult noorukid, vaid ka väga tihti täiskasvanud naised ja mehed. Erinevatest uuringutest on selgunud, et aknega on elu jooksul hädas ligikaudu 85% inimestest. Tutvu uute La Roche-Posay EFFA
Tootesoovitused
 1. EUCERIN DERMOPURE NÄOKOORIJA 100ML
  EUCERIN DERMOPURE NÄOKOORIJA 100ML

  • -15%
  14,80 €
 2. EUCERIN DERMOPURE AKNERAVI TÄIENDAV RAHUSTAV KREEM
  EUCERIN DERMOPURE AKNERAVI TÄIENDAV RAHUSTAV KREEM

  • -15%
  21,47 € 18,25 €
 3. EUCERIN DERMOPURE TOONIK 200ML
  EUCERIN DERMOPURE TOONIK 200ML

  • -15%
  15,83 €