Sulge

Logi sisse

Kiireks sisenemiseks

Kui teil on kliendikaart, mis ei ole ID-kaardi põhine siis palume teil digikonto loomiseks pöörduda Südameapteeki.
Menüü
SüdameapteekUudisedValveapteek Tallinna südames – Tõnismäe Südameapteek 24/7

Valveapteek Tallinna südames – Tõnismäe Südameapteek 24/7

Loen hiljem
sydameapteek_tonismael_valveapteek

Tõnismäe Südameapteek – valvel sinu tervise eest 24/7

Legendaarne Tõnismäe valveapteek oli avamise järgselt 1939. aastal Baltimaade moodsaim apteek.

Täna on Tõnismäe Südameapteek üks Tallinna kahest ööpäev läbi avatud apteegist, kus töötamine on sealsete proviisorite sõnul äärmiselt vaheldusrikas ning kust ravimeid saab isegi haigestunud papagoi.

Tõnismäe Südameapteeki viimased aasta aega juhtinud proviisor-juhataja Külli Tederi sõnul on valveapteegi töö juhtimine intensiivne, kuid äärmiselt huvitav, sest lisaks klientide teenindamisele vajavad juhtimist ka 12 proviisorit-farmatseuti (osad neist töötavad Tõnismäel vaid osalise koormusega) ja korraldada tuleb apteegi igapäevane töö.

Tuleb jälgida, et apteegis oleksid olemas vajalikud valmisravimid, aga kuna Tõnismäel tehakse ka kohapeal palju ravimeid, tuleb tagada nende sujuv valmistamine. Loomulikult on väga oluline apteegikülastajate murede-probleemide kiire lahendamine.

Tööst Südameapteegi Tõnismäe valveapteegis teab kõige paremini rääkida seal 34 aastat töötanud proviisor Elo Mikkal.

Võrreldes 1984.aastaga, mil Elo Tõnismäele tööle asus, on apteegi külastamise sagedus oluliselt muutunud. „Tol ajal pidi igas rajoonis olema valveapteek. Üks oli Mustamäel, teine Kadriorus ja kolmas siin Tõnismäel,“ meenutab Elo. Elo sõnul käiakse praegu apteegis oluliselt rohkem, samuti on külastatavus öösiti palju-palju suurem kui mõnekümne aasta eest.

Töö Südameapteegi Tõnismäe valveapteegis on põnev ja äärmiselt vaheldusrikas.

„Kuigi põhihaigused on endiselt samad, mis paarikümne aasta eest, millele apteegist leevendust otsitakse,“ märgib legendaarne proviisor. Igivanale küsimusele, kas apteekrid on pidevalt haigusetekitajatega kontaktis olemisest ise haiguste vastu immuunsed, vastab Elo, et tõepoolest kipub see nii olema.

Ometi on ka selliseid tragikoomilisi olukordi, mil apteeker küsib kliendi käest, kaua tal näiteks köha on olnud ja vastuseks hakkab klient hirmsat moodi köhima, et näidata, milline see köha ikkagi täpselt on.

Just vaheldusrikkus töös on see, mis staažikat proviisorit töös paelub.

Elo mäletab hästi 2007. aasta aprillikuud, mil Tõnismäe piirkond ja kesklinn suure marodööritsemise all kannatasid ja keegi ei teadnud, kaua rahutused tänaval kestavad. Pärnu maantee ja kõrvaolevate kaupluste-hoonete aknad olid kõik lõhutud, ent Tõnismäe valveapteek jäi puutumata. „Kuid isegi tol ööl tuldi valveapteegist rohtu ostma. Ka tänavatel tungelnud inimesed vajasid abi ja ravimeid, külmaerosoole ja sidemeid, et vigastusi lappida,“ meenutab Elo.

Lisaks valmisravimitele, valmistatakse Tõnismäe Südameapteegis ravimeid ka kohapeal

Südameapteegi Tõnismäe valveapteek on tuttav kõigile neile, kellele arst on kirjutanud mõne ravimi, mis tuleb apteegis valmistada. „Protalgool on õhtune leivanumber,“ naerab Elo.

Tõnismäel valmistatakse erinevaid pulbreid, ninatilku, raviküünlaid. Samuti on seal valik veterinaariatooteid ning retsepti alusel valmistatakse ka lemmikloomale vajalik ravim.

„Üks kord käis isegi üks loomaomanik oma papagoiga rohtu ostmas,“ meenutab Elo lõbusat kohtumisseika.

Üks suur uuendus, mis apteekrite elu oluliselt lihtsustas, oli digiretsepti kasutuselevõtt. „Kuna paberretseptil oli kolm eksemplari, juhtus nii mõnigi kord, et viimase- kolmanda eksemplari pealt ei olnud võimalik arsti käekirjast aru saada. Siis tuli diagnoosikoodi kaudu hakata mõistatama, millist ravimit inimene võiks vajada,“ räägib Elo.

Südameapteegi proviisor sõnab, et vanasti oli Tõnismäe apteek suurem, kuna ruumide hulka kuulus ka keldrikorrus. „Mäletan hästi, kuidas me keldrikorrusel suurtes kottides saabunud ravimtaimi väikestesse pakenditesse pakkisime, köhamikstuure seal valmistasime ja vett destilleerisime,“ meenutab Elo. Tol ajal andis apteegile omapärase lõhna tõrv, mida enam ravimites ei kasutata. Samuti hõljus apteegis mitmete erinevate tinktuuride, näiteks palderjani hõngu.

On hetki, mis teevad südame soojaks

Elo sõnul on apteekriks olemise töö juures kõige südamlikum aspekt see, kui abi saanud kliendid tulevad hiljem apteekrit personaalselt tänama.

„Mul on hästi meeles see, kuidas üks naisterahvas tuli apteeki ja ütles, et olin teda nõustanud ja ravimeid müünud, kui tal oli laps ja nüüd tuli ta apteeki juba lapselapsega. See teeb südame alt soojaks.“

Tõnismäe valveapteegis elu keeb. Kõige kiiremad ajad on tavaliselt pärast tööpäeva lõppu, mil inimesed töölt tulevad, käivad toidupoes ära ja siis taipavad, et rohtu oleks ka vaja. Kui veel mõnikümmend aastat tagasi olid öövalved nõnda rahulikud, et sai ka silma mõneks ajaks looja lasta, siis nüüd see ei tule enam kõne allagi. Elo räägib, et nädala alguse päevad on rahulikumad, aga kõige pingelisem on reede öö vastu laupäeva.

Elo sõnul on humoorikaid olukordi apteegitöös ette tulnud küll ja veel. Kuna Tallinna apteekide ustel on valveapteekide – Tõnismäe ja Vikerlase Südameapteegi info kontaktnumbriga, on juhtunud, et klient helistab ja ütleb, et ei saa uksest sisse. Küsimuse peale, millise apteegi ukse taga parajasti ollakse, mõistab klient mõningase vaikusehetke järel, et ollakse hoopis mõne muu apteegi ukse taga.

Tõnismäe Südameapteek otsib oma kollektiivi uusi liikmeid. Vaata tööpakkumist lähemalt siit.

tööpakkumine_toinismae_valveapteek

Sulge

Toote tagasiside