Mida teha nahaprobleemide korral kassidel ja koertel?

28.12.2023

Mida teha nahaprobleemide korral kassidel ja koertel?

Üks levinumaid veterinaarkliinikute külastajaid on nahaprobleemidega koerad. Ekspertite hinnangul esineb atoopilist dermatiiti 10–15%-l koertest ja 12,5%-il kassidest.1

Atoopiline dermatiit on nahahaigus, mis avaldub sügeluse ja põletikuna. Selle põhjused on multifaktoriaalsed, tingitud nii looma enda füsioloogiast kui ka keskkonnategurite koosmõjust.

Traditsiooniliselt on atoopilist dermatiiti käsitletud allergilise reaktsioonina. Tänapäeval on aga järjest rohkem tõendeid selle kohta, et atoopilise dermatiidi korral on kahjustatud epidermise kaitsebarjäär. See teadmine näitab vajadust toodete järele, mis toimivad spetsiaalselt nahabarjääri tasemel.

Mis juhtub atoopilise dermatiidi korral nahas?

 • Nahk kaotab oma kaitsefunktsiooni ning muutub läbilaskvaks. See toob kaasa ka muutused naha mikrobioomis.
 • Allergeenid saavad lihtsasti siseneda ning tekitavad põletikulist reaktsiooni ja immuunsüsteemi düsregulatsiooni.
 • Filagriini ja keramiidide hulk väheneb.
 • Nahk kaotab vett, mis toob kaasa nahakuivuse.

Et nahk saaks korralikult oma kaitsefunktsiooni täita, on vajalik sarvkihi korrapärane struktuur koos terve lipiidkihi ja piisava filagriinide hulgaga.

Nahaprobleemide korral on peamine eesmärk kontrollida sügelust ja põletikku ning vältida edasisi kratsimise tagajärjel tekkinud nahavigastustusi.

Nahabarjääri taastamine toimib nii pärisnaha kui ka epidermise tasemel. Filagriin on üks tähtsamaid proteiine epidermises ning see osaleb nahabarjääri moodustamises ja sarvkihi veega varustamises. Atoopilise dermatiidiga koertel on kirjeldatud epidermaalse filagriini vähenemine. Lisaks on võimalik naha tervist taastada sfingolipiide ja glükosaminoglükaanide abil.

Sfingolipiididel on epidermises nii struktuurne kui ka bioloogiline roll, osaledes peamiselt nahabarjääris. Kõige levinumad sfingolipiidid epidermises on keramiidid. Keramiidide tase on atoopilise dermatiidiga  vähenenud, vähendades ka nahabarjääri funktsiooni.

Bioiberica on selleks puhuks väljatöötanud spetsiaalsed tooted (Bioiberica Atopivet® kaelarihm,

Bioiberica Atopivet® suspensioon, Bioiberica Atopivet® spot-on), mida saab kasutada nahaprobleemide korral nii iseseisvalt kui ka toetava osana ravi kõrval.

 

BIOIBERICA ATOPIVET® KAELARIHM on innovaatiline toode koertele ja kassidele, mis aitab taastada nahabarjääri kuni 2 kuu jooksul. Maksimaalne mugavus looma ja loomaomaniku jaoks. Lihtne kasutada.

 • Kaelarihma ei pea supluse/pesemise ajaks eemaldama
 • Must värv aitab koostisosi kaitsta
 • Võib kasutada samal ajal teiste toodetega, nagu kaelarihmad,shampoonid või suukaudsed ravimid.

Atopivet® kaelarihm vabastab aktiivset koostisosa Biosfeeni® kokkupuutel nahaga, kust see sarvkihis olevate lipiidide abil epidermisesse transporditakse. Biosfeeni® vabastamine toimub kontsentratsioonigradiendiga, mis reguleerib vabastatava Biosfeeni® hulka. See tähendab, et kui koeral/kassil on hetkel piisavalt Biosfeeni®, lõpetab kaelarihm selleks hetkeks selle vabastamise, kuni selle kontsentratsioon jälle langeb.

Biosfeen® on ainulaadne Bioiberica poolt väljatöötatud loomset päritolu koostisosa, mis sisaldab rohkesti sfingomüeliine ja keramiide. Sfingomüeliinid on keramiidide lähteaineks ja selle loomne päritolu võimaldab ka keramiidide endogeenset sünteesi stimuleerida. Üks uuring näitas, et Biosfeen® suurendas 97-t keramiidi 99-st.2 Biosfeen® suurendab ka filagriini ekspressiooni ja endogeenset lipiidide sünteesi, mis on sarvkihi jaoks hädavajalik. Kõik see aitab säilitada naha terviklikkust

BIOIBERICA ATOPIVET® SUUKAUDNE SUSPENSIOON

Täiendsööt koertele ja kassidele, mis aitab säilitada naha epidermaalbarjääri terviklikkust. Soovitav kasutada selliste seisundite korral, mis vähendavad naha terviklikkust, nagu näiteks dermatiidid, ajal või järel. Manustada suukaudselt minimaalselt 4 nädalat.

Koostises:

 • Nucleoforce® (cerevisiae pärmi ekstrakt nukleotiididega) – kontsentraat erinevatest nukleotiidide gruppidest. Nukleotiidid on osaliselt asendatavad toitained, mis on rakkude nukleiinhappe põhiliseks struktuurielemendiks. Nukleotiidide manustamine aitab kaasa haavade paranemisele ja naha fibroblastide proliferatsioonile.
 • Dermial® hüaluroonhape suurendab märgatavalt naha fibroblastide proliferatsiooni ja migratsiooni. Hüaluroonhape on kaasatud naha uuenemisprotsessi ja tõstab ka naha veesidumisvõimet.
 • Eikosapentaeenhape (EPA) aitab vähendada naha sügelust ja põletikku. Atoopiline dermatiit võib mõjutada naha väliskihi lipiidide kogust või isegi muuta nende suhtelist kontsentratsiooni, millega kaasneb naha kuivus ja allergeenide sisenemine läbi naha.
 • Päevalilleõli. Päevalilleõli sisaldab rohkesti E-vitamiini, mille kontsentratsioon on atoopilise dermatiidiga koerte vereplasmas märkimisväärselt madalam kui tervetel koertel. Suukaudne E-vitamiini manustamine aitab atoopilise dermatiidi paranemisele kaasa.

 

BIOIBERICA ATOPIVET® SPOT-ON

Hügieenitoode koertele ja kassidele, mis aitab säilitada ja taastada nahabarjääri terviklikkust ning vähendada sügelust ja punetust. Niisutab ja toidab nahka.

Koostises:

 • Biosfeen® – ainulaadne Bioiberica poolt välja töötatud sfingolipiidi ekstrakt, mis sisaldab keramiide ja suurt kogust sfingomüeliine (keramiidide lähteainet). Biosfeen® suurendab keramiidide kogust loomulikul teel, stimuleerides endogeenset keramiidide sünteesi.
  • Keramiidid on naha sarvkihis leiduvad olulised sfingolipiidid, millel on võtmeroll nahabarjääri funktsioonide säilitamisel. Defekte nahabarjääris, mis sageli tekivad nende olukordade tagajärjel, mis nõrgestavad naha terviklikkust, näiteks atoopiline dermatiit, seostatakse madalama keramiidide tasemega ja muutustega naha sarvkihis ning vähenenud filagriini hulgaga. Filagriin on oluline valk, mis osaleb muu hulgas naha funktsioonide toetamise ja re-epitelisatsiooni protsessides.
 • Dermial® hüaluroonhape – suurendab oluliselt keratinotsüütide proliferatsiooni ja naha fibroblastide migratsiooni, mis on mõlemad osalised naha regeneratsiooni protsessis. Tõstab naha hüdratsioonivõimet tänu hüaluroonhappe suuremale tootmisele ja selle võimele stimuleerida elastiini tootmist.

 

Uuring 12 erinevast tõust koeraga, kellel kasutati 8 nädala jooksul Atopivet kaelarihma: statistiliselt oluline paranemine CADESI, PICAD ja PVAS-i skaaladel (erinevad atoopilise dermatiidi hindamiseks väljatöötatud skaalad, mis hindavad teiste hulgas näiteks sügelust, nahapõletikku jm).3

Viited

 1. Ravens PA, Xu BJ, Vogelnest LJ. Feline atopic dermatitis: A retrospective study of 45 cases (2001–2012) Vet Dermatol. 2014;25:95–102.
 2. Marsella R, Segarra S, Ahrens K, Alonso C and Ferrer L. Topical treatment with sphingolipids and glycosaminoglycans for canine atopic dermatitis. BMC Veterinary Research 2020, 16:92.
 3. Segarra, D. Sanmiguel, E. Zuriaga, A. Vazquez, S. Leclerc, E. Seigneuric, A. Miquel. Clinical effects of a sphingolipid collar in client-owned dogs with naturally occurring atopic dermatitis: a pilot study. Ettekande vastu võtnud NAVDF aprillis 2022 New Orleansis.

Sarnased postitused:

 • Koduloomade parasiidid võivad levida ka inimesele. Kui sageli peaks lemmikloomadele parasiiditõrjet tegema, et nakkusohtu vältida?

  Koduloomade parasiidid võivad levida ka inimesele. Kui sageli peaks lemmikloomadele parasiiditõrjet tegema, et nakkusohtu vältida?

  Loe rohkem

 • Loomaallergia: kuidas seda ära tunda, ennetada ja ravida

  Loomaallergia: kuidas seda ära tunda, ennetada ja ravida

  Loe rohkem

 • Apteeker annab nõu: kuidas valida puugirihma?

  Apteeker annab nõu: kuidas valida puugirihma?

  Loe rohkem

 • Miks on vaja lemmikloomale regulaarselt ussirohtu anda?

  Miks on vaja lemmikloomale regulaarselt ussirohtu anda?

  Loe rohkem

Vaata kõiki