Mida varuda apteegist sünnitusjärgseks perioodiks?

07.03.2022

Mida varuda apteegist sünnitusjärgseks perioodiks?

Mida on vaja varuda sünnitusjärgseks perioodiks emale ja lapsele? Nõuandeid jagab Südameapteegi proviisor Iti-Ingris Sei.

Tulevase ema vaeva vähendamiseks oleks hea, kui sünnitama minnes oleks käepärast kõik see, mida sünnitusmajas on vaja või võib vaja olla. Õnneks on sünnitushaiglate kodulehel üldine nimekiri tarvilikest asjadest olemas ning kogu esmavajaliku emale ja lapsele (nt mähkmed, hügieenisidemed) annab haigla. Küll aga võib värskel emal olla soov kasutada oma asju või midagi, mida haiglas pakkuda ei ole. Niisiis: milliseid hügieenitarbed endale ja beebile võiks apteegist haiglakotti varuda?

Emale

 • Rinnapadjad – enne kui ema organism õpib piima kogust reguleerima, tekib piima rindadesse esialgu rohkesti. Seepärast on hea kasutada imetamisrinnahoidja sees kas ühekordseid või pestavaid mitmekordseid rinnapatju, mis tilkuva piima kinni püüavad. Neid võib vaja minna terve imetamise aja, sest rindade rohkel täitumisel võib last ühest rinnast toites teisest rinnast piima immitseda.
 • Hügieenisidemed – kuna emakas pärast sünnitust puhastub, on esimestel päevadel pärast sünnitust vaja kasutada suurema imamisvõimega hügieenisidemeid. Mõne nädala jooksul voolus väheneb ja kaob. Inkontinentsi puhul kasutatavaid hügieenisidemeid võib vaja minna ka sünnitusjärgse uriinipidamatuse korral. Kuna vaagnapõhjale on raseduse ja sünnitamise käigus avaldunud suur surve, siis võib juhtuda, et aevastades või köhides on raske uriinivoolu päris kinni hoida. See olukord peaks leevenema nädalate möödudes. Kindlasti on soovitav teha vaagnapõhja harjutusi ning vajaduse korral hankida apteegist spetsiaalsed vaagnapõhja lihaste treeningseadmed või otsida füsioterapeudi abi.
 • Ühekordselt kasutatavad aluspüksid – on mõeldud hügieenisideme fikseerimiseks. Neid on hea kasutada, kuna ei pea muretsema riidest aluspesu määrdumise või pesemise pärast.
 • Rinnanibude kreem – kuna rinnanibud ei ole imetamisega harjunud, võivad need esimestel päevadel muutuda nii tundlikuks kui ka valulikuks. Sellisel juhul on abi niisutavast ja kaitsvast salvist või kreemist. Valida võiks sellise toote, mida ei pea enne imetamist maha pesema. Sellised on näitaks lanoliini sisaldav salv (Purelan) või siis dekspantenooli salv (Bepanthen). Kui valulikkus kestab pikemalt, siis võiks lasta üle vaadata lapse imemisvõtte, et see oleks korrektne.
 • Rinnanibu kaitsmed – imetamine on uus nii emale kui ka lapsele ning esialgu võib kuluda natukene aega selleks, et õige imetamisvõte paika saada. Juhul kui rinnanibud on muutunud väga tundlikuks või isegi valulikuks/põletikuliseks, siis on heaks abivahendiks nibukaitsmed, mis vähendavad emal imetamise alguses esineda võivat valulikkust. Neist võib abi olla ka imetamisprobleemide korral, kuna lapsel on kergem haarata kaitsmega rinda. Kaitsme kasutamise asjus tasub alati konsulteerida ka ämmaemanda või imetamisnõustajaga, sest hiljem on tarvis laps ümber harjutada rinnakaitsmeta söömisele.
 • Mikroniseeritud hõbedaga haavasprei – seda võib vaja minna juhul, kui vaginaalse sünnituse käigus on tekkinud rebend või tehtud sisselõige ning seejärel haav õmmeldud. Üldiselt piisab haava hoolduseks ka piirkonna puhta ja kuivana hoidmisest. Küll aga võib pakkuda leevendust valulikkusele ja ka soodustada paranemist spetsiaalne haavasprei, mis sisaldab ka antimikroobse toimega hõbedat ning on sobilik kasutamiseks intiimpiirkonnas.
 • Rinnapump – seda ei ole küll vaja ette varuda, kuid juhul, kui see on juba olemas ning on ka kergesti transporditav, võib ka selle haiglasse kaasa pakkida. Mõnikord aitab pump stimuleerida rinnapiima teket ning kuigi haiglas on selleks pumbad olemas, saab oma pumba kasutaja hea võimaluse nõustamist küsida.
 • Kehaniisutajadhuulepalsam võib olla abiks juba sünnitamise käigus, kuna tihe hingamine ning ka vedelikuvajaduse suurenemine võivad põhjustada tugevat huulte kuivust. Ka niisutavat ihupiima või kehaõli võib vaja minna juba sünnituse ajal, juhul kui sünnitaja tahab valu leevendamiseks alaseljamassaažist ning neid on võimalik kasutada massaažigeelina. Kuna vastsündinu eest hoolitsedes pestakse käsi varasemast tunduvalt tihedamini, läheb vaja ka niisutavat kätekreemi.

Hügieenitarvetest võiks olla kaasas veel šampoon, palsam, dušigeel, hambahari, hambapasta, deodorant. Ravimitest võib vaja minna hemorroide leevendavat salvi ning kõhukinnisuse esinemisel sobivat kõhulahtistit, kuid mõlemal juhul tuleb konsulteerida arsti või apteekriga.

Lapsele

 • Füsioloogiline lahus (steriilsed ampullid) silmade ja näo puhastamiseks, ka naba puhastamiseks. Üldiselt on ka silmade ja naba puhastamiseks haiglas kõik olemas, kuid koju jõudes läheb kindlasti vaja enda varusid.
 • Marlilapid (väiksemad) – silmade ja ka näo puhastamiseks füsioloogilise lahusega.
 • Vatitikud – naba ja ka kõrvade puhastamiseks. Beebidele on mõeldud spetsiaalselt laiema otsaga vatitikud.
 • Saialilletinktuur – see on naba puhastamiseks juhul, kui esineb põletikunähtusid. Üldiselt peaks ka naba puhastamiseks piisama füsioloogilisest lahusest. Kui nabaväädi jääk on veel nabaga ühenduses, on tähtis naba ka kuivatada, et vähendada põletikuohtu.
 • Tsinki sisaldav salv või dekspantenooliga salv – vajalik mähkmelööbe või selle piirkonna ärrituse korral. Dekspantenooliga salv sobib ka lapse naha niisutamiseks juhul, kui see on uue keskkonnaga harjumisest nii kuiv, et võivad tekkida lausa nahalõhed.
 • Beebidele mõeldud niisked salvrätid – enamasti on soovituslik kasutada beebi puhastamiseks jooksvat leiget kraanivett, eriti peale kakamist. Küll aga on salvrätid mugav ning beebi nahale väga õrn ja niisutav võimalus naha puhastamiseks, kui veega pesemine peaks jääma vahele (võib juhtuda, et näiteks pärast keisrilõiget ei jaksa ema beebit pesta).

Kodus kasutamiseks

 • Beebide küünekäärid – küüsi soovitatakse lõigata alles kahe nädala möödumisel sünnist.
 • Valuvaigisti – emale, kui peab leevendama näiteks õmblushaavast või tavapärasest sünnitusjärgsest emaka kokkutõmbumisest tingitud valu. Ka beebile võiks kodus olemas olla lapse vanusele ja kaalule vastav palavikualandaja-valuvaigisti. Mõlemal juhul tuleb konsulteerida apteekriga.
 • Inhalaator – inhalaator on vajalik eelkõige beebi haigestumise korral. Jahe aur on parim köha ja nohu leevendamiseks.
 • Lutt – üldiselt ei soovitata lutti kasutada enne, kui vastsündinu on saanud paika õige imemisvõtte. Luti kasutuse soov, algus ja põhjused on aga erinevad. Hea on teada, et lutte on eri materjalist ja eri kujuga ning juhul, kui on soov hakata lutti kasutama, aga tundub, et laps ei lepi, siis tasub proovida eri firmade tooteid.

 

Autor: proviisor Iti-Ingris Sei

KAMISTAD BABY GEL 10ML
KAMISTAD BABY GEL 10ML
KAMISTAD BABY GEL 10ML

8,37 €

837,00 €/l

SUDOCREM MULTI-EXPERT KREEM 250G
SUDOCREM MULTI-EXPERT KREEM 250G
SUDOCREM MULTI-EXPERT KREEM 250G

Kliendikaardiga Kliendikaardiga 15,55 €

62,20 €/l

Hind 18,27 €

73,08 €/l

ELASTNE HOIDEVÖÖ RASEDATELE GERDA N2 (VALGE)
ELASTNE HOIDEVÖÖ RASEDATELE GERDA N2 (VALGE)
ELASTNE HOIDEVÖÖ RASEDATELE GERDA N2 (VALGE)

32,58 €

32,58 €/tk

MEDELA BF PURELAN LANOLIINKREEM 7G
MEDELA BF PURELAN LANOLIINKREEM 7G
MEDELA BF PURELAN LANOLIINKREEM 7G

10,90 €

1557,14 €/kg

BIO-OIL NAHAHOOLDUSÕLI 60ML
BIO-OIL NAHAHOOLDUSÕLI 60ML
BIO-OIL NAHAHOOLDUSÕLI 60ML

15,34 €

255,67 €/l

PALMERS KAKAOVÕI 100G
PALMERS KAKAOVÕI 100G
PALMERS KAKAOVÕI 100G

12,10 €

121,00 €/kg

ANAFTIN BABY GEEL 10ML
ANAFTIN BABY GEEL 10ML
ANAFTIN BABY GEEL 10ML

7,92 €

792,00 €/l

FORMULA VITALE WOMAN+ CONCEPTION TBL N30
FORMULA VITALE WOMAN+ CONCEPTION TBL N30
FORMULA VITALE WOMAN+ CONCEPTION TBL N30

Toimeaine / Koostis Vitamiinid mineraalid

17,97 €

0,60 €/tk

LOLA&LYKKE RINNAPUMP ELEKTRILINE
LOLA&LYKKE RINNAPUMP ELEKTRILINE
LOLA&LYKKE RINNAPUMP ELEKTRILINE

170,75 €

170,75 €/tk

SA APTEEGITILLITEE (FOENICULI FRUCTUS) 1,5G N25
SA APTEEGITILLITEE (FOENICULI FRUCTUS) 1,5G N25
SA APTEEGITILLITEE (FOENICULI FRUCTUS) 1,5G N25

Toimeaine / Koostis Foeniculi fructus

2,25 €

60,00 €/kg

Sarnased postitused:

 • Apteeker annab nõu: mis võiks kuuluda kuni 3-aastase lapse koduapteeki?

  Apteeker annab nõu: mis võiks kuuluda kuni 3-aastase lapse koduapteeki?

  Loe rohkem

 • Kuidas ennetada väikelaste mürgistusi kodudes

  Kuidas ennetada väikelaste mürgistusi kodudes

  Loe rohkem

 • Hammaste lõikumise valu

  Hammaste lõikumise valu

  Loe rohkem

 • Mähkmelööbe tekkimise põhjused, ennetamine ja ravi

  Mähkmelööbe tekkimise põhjused, ennetamine ja ravi

  Loe rohkem

Vaata kõiki