Sulge

Logi sisse

Kiireks sisenemiseks

Kui teil on kliendikaart, mis ei ole ID-kaardi põhine siis palume teil digikonto loomiseks pöörduda Südameapteeki.
Menüü
Südameapteek
Seedimine
Müüt: maks valutab

Müüt: maks valutab

Kaks enim levinud müüti maksa haiguste kohta. Maks valutab? Maksahaigused esinevad vaid alkohoolikutel? Apteeker räägib lähemalt maksa haigustest.

maks-valutab

Elu ilma maksata ei ole võimalik, ometi on selle ülitähtsa organi kohta levinud mitmed eksiarvamused. Näiteks arvatakse sageli, et maksavalud ja maksahaigused puudutavad vaid alkohoolikuid.

Müüt nr 1: maks valutab

Apteeki satuvad sageli kliendid, kes kurdavad, et maks valutab.

Tegelikkuses ei saa inimene maksa valu tunda, kuna maksal ei ole valuretseptoreid ning seetõttu võib maksa kutsuda ka vaikseks organiks.

Lisaks sellele on maks kannatlik ja just see teeb maksahaigused väga petlikuks ning muudab nende õigeaegse avastamise keeruliseks.

Eestimaalaste maksa teadlikkust käsitlenud Norstati uuringus osalejatest teadis vaid 11%, et maks ei valuta. 86% vastanutest märkis maksa valutamise peamiseks põhjustajaks alkoholi, täiendavalt toodi välja ka rasvarohke menüü ja ravimite liigtarvitamine (74%).

Müüt nr 2: maksahaigused esinevad vaid alkohoolikutel

Maksaga seotud eksiarvamuste nimekirjas hoiab teist kohta müüt, et maksahaigused esinevad ainult alkoholi liigtarvitavatel inimestel.

Alkohol avaldab kindlasti suurimat mõju maksale, kuid alkohoolikud moodustavad vaid osa maksaprobleemide all kannatavatest inimestest.

Maksa kahjustavad ained

  • võivad organismi sattuda ka toidu või saastunud õhu kaudu,
  • olla tingitud valgu- või vitamiinivaesest,
  • aga ka rasvarohkest menüüst,
  • samuti võivad maksahaigusi põhjustada erinevad nakkustekitajad, mis satuvad organismi ka pesemata käte ja nakatunud vere ülekandel.

Maksa koormab ka

  • pikaaegne ravimite tarvitamine
  • ning maksahaigused võivad olla ka päritavad.

Maks on võimeline teatud aja kahjulike ainete ja keskkonnateguritega toime tulema, kuid aja möödudes võib maksa funktsioon olla häiritud.

Maksahaiguste eest ei ole kahjuks kaitstud keegi

Seetõttu on oluline teadvustada, et maksahaiguste eest ei ole kaitstud keegi, küll aga on võimalik omalt poolt juurutada tervisesõbralikke harjumusi, mis toetavad ka maksa tegevust.

Maksa tervise hoidmisel on abiks

  • liikuv eluviis,
  • tervislik toidusedel,
  • stressi vältimine ja piisav puhkus,
  • mõistagi alkoholi vältimine või koguste minimeerimine.

Vahel on abiks ka apteekides saadaval olevad erinevad maksa tegevust toetavad tooted, mille toimeaineks on maksarakke taastavad essentsiaalsed fosfoloipiidid või silümariin.

Sulge

Toote tagasiside