Immuunsus ja külmetuse esmane ravi. Milliseid vitamiine on vaja võtta - Südameapteek

06.11.2019

Külmetuse esmane ravi apteegist

Saabuvate külmade ja niiskete ilmadega hakkavad inimesed üha rohkem haigeks jääma. Suur enamus inimesi puutuvad kokku nn külmetushaigustega, mille põhjustajateks on tihti viirused. 

Viirushaigused levivad inimeselt inimesele, aga nendest hoidumiseks saame ka ise midagi ära teha. Eelkõige tiheda käte pesemise ja immuunsuse tugevdamisega.  

Immuunsuse tõstmiseks on välja pakutud mitmeid võtteid (korralik puhkus, tervislik eluviis ja toitumine, stressist hoidumine jne) ning erinevaid taimi, toidulisandeid. Viimastest on enimlevinud punast päevakübarat, greibiseemnete ekstrakti, küüslauku, ingverit, aga ka tsinki sisaldavad preparaadid. Apteegist on võimalik valida neid sisaldavaid tablette (ka närimis- ja imemistablette), lahuseid, siirupeid.

Haiguste perioodil on hea võtta ka D- ja C-vitamiini. Sealjuures tasub meeles pidada, et kõige paremini omastab organism 200 mg C-vitamiini korraga. Seega soovitatakse C-vitamiini tarbida 200 mg korraga kolm korda päevas.

Rohkelt vitamiine, ka C-vitamiini, eeterlikke õlisid, rasvhappeid ja mineraalaineid sisaldavad astelpaju marjad. Kuna arvatakse, et astelpaju stimuleerib immuunsüsteemi, siis soovitatakse seda üldtugevdava vahendina tarvitada külmetushaiguste ajal. Astelpaju on apteegis saadaval nii õli, siirupi, mahla kui kapslitena.

Kui haigus juba kimbutab

Kui tunned, et haigus on kohal, siis tuleb palju puhata ja teed juua. Soovitatav on paariks päevaks koju jääda ning teha endale näiteks higistamist soodustavat pärnaõie või ingveri teed. Sobivad ka spetsiaalsed külmetuse leevendamiseks mõeldud teesegud, mis sisaldavad pune, naistepuna, angervaksa ürti, vaarika lehti. Soovi korral lisada sooja tee sisse teelusikatäis mett. Pane tähele, et teevesi peaks olema ca 60 kraadi, siis säilivad ka mee kasulikud omadused. 

Apteegis on olemas ka soojendava joogi tegemiseks mõeldud pulbrid, mis sisaldavad tsinki, C- ja D-vitamiini (lisandiks kas ingver, must leeder või astelpaju ja granaatõun). Palaviku alandamiseks on leiad preparaate nii täiskavanutele kui ka lastele. Kui palavikku ei ole, aga köha kimbutab, sobib teha ka sooja jalavanni sinepipulbriga. Röga lahtistamiseks võib kasutada kihisevaid tablette ja kurguvalu leevedamiseks imemistablette

Kerge külmetuse korral on head ka 10 ürdi eeterlikest õlidest (harilik aniis, hiina kaneel, harilik sidrunhein, harilik sidrunipuu, tähklavendel, lõhnav muskaadipuu, nelk, lavendlilehine salvei, laialehine lavendel ja tüümian) koosnevad Carmolise tilgad. Neid võib lisada näiteks kuumale teele ning juua seda organismi turgutamiseks ja sooja saamiseks. Enne tee joomist võib eeterlikke õlide auru ka sisse hingata. See aitab leevendada kinnist nina ja kriipivat kurku. Carmolis tilgad sobivad ka seedimisprotsesside toetuseks, kergete pea- ja liigesvalude korral, välispidiselt putukahammustustele määrimiseks ning ka sauna leilivette tilgutamiseks.

Loe lisaks:

 

Autor: Külli Teder, Tõnismäe Südameapteegi juhataja

 

Tootesoovitused

Sarnased postitused:

  • Kuidas hoida keha ja vaim kevadele vastu minnes virgena ja immuunsus tugevana?

    Kuidas hoida keha ja vaim kevadele vastu minnes virgena ja immuunsus tugevana?

    Loe rohkem

  • Kuidas hoida end turvalisena libedatel teedel

    Kuidas hoida end turvalisena libedatel teedel

    Loe rohkem

  • Pikad pühad tulekul: 5 praktilist olukorda, millele saad lahenduse apteegist

    Pikad pühad tulekul: 5 praktilist olukorda, millele saad lahenduse apteegist

    Loe rohkem

  • „SATTUSIN KONKSU OTSA!“ Algul leevendas ninapihusti hästi nohu, kuid siis tekkis sõltuvus

    „SATTUSIN KONKSU OTSA!“ Algul leevendas ninapihusti hästi nohu, kuid siis tekkis sõltuvus

    Loe rohkem

Vaata kõiki