Kätehügieenist ja käte hooldamisest

Kätehügieenist ja käte hooldamisest

Praegu on kätehooldus väga tähtsal kohal. Oluline vahend viiruse tõkestamiseks. Apteeker selgitab mis on oluline kätepesu juures, millal kasutada antispetikut ja kuidas nahka hooldada.

Kätehügieen tähendab käte pesemist vee ja seebiga ning käte hooldamist alkoholi sisaldava antiseptikuga. Kätehügieen on tähtsaim viis bakteriaalsete haiguste ja osa viirushaiguste vältimiseks.  

Käsi tuleb pesta pärast nina nuuskamist, aevastamist ja köhimist, kui olete katnud suu käega, samuti pärast tualetis käimist ning enne söömist ja toidu käitlemist. Kui me käsi korralikult ei puhasta, siis levitame mikroobe teistele pindadele ja inimestele. Nõrgenenud organismis võivad bakterid ja viirused põhjustada raskeid infektsioone, näiteks gripp ja kopsupõletik. Nakkushaiguste vältimiseks on parem hoida käed puhtad nii kodus, koolis, restoranis, poes kui ka mujal.

Kuidas käsi pesta?

Käsi tuleb põhjalikult pesta tööpäeva alguses ja lõpus ning iga kord, kui käed on nähtavalt mustad. Käsi pestes eemaldame mustuse, mikroorganismid ja eosed kätelt mehaaniliselt. Käsi tuleb seebiga hõõruda 20–30 sekundit, loputada jooksva vee all ja põhjalikult kuivatada. Eelistada tuleks nahasõbralikku seepi.

Väga oluline on ka õige kätepesutehnika. Tihti unustatakse hõõruda seepi pöidlapealsetele, küünealustele, sõrmevahedele ja -otstele. Korralikult tuleks pesta ka sõrmuste alla jäävat nahka, sest seal hakkavad niiskuses bakterid paljunema. Korralik kuivatamine on oluline, sest mikroorganismide hulk niisketel kätel on suurem kui kuivadel.

Millal kasutada antiseptikut?

Kui vett ja seepi ei ole, siis piisab käte puhastamisest antiseptiku või antiseptilise salvrätikuga. Antiseptik vähendab mikroorganismide kasvu käenahal 10 000 korda. Kui vahend on nahal 60 sekundit, väheneb bakteriaalse mikrofloora hulk kuni 100 000 korda. Antiseptiku alkoholisisaldus massiühiku kohta peab olema vähemalt 60–70%, väiksema sisalduse korral on tegu lihtsalt puhastustootega. Kätele mõeldud antiseptikud sisaldavad ka nahka niisutavaid aineid nagu glütseriin, pantenool või aaloe. Alkoholivabad desinfitseerimisvahendid ei puhasta piisavalt korralikult ning sobivad pigem haavade või limaskestade lühiajaliseks antiseptikaks.

Antiseptikuid on saada nii geeli kui ka vedelikuna. Piisav kogus on umbes pisikese teelusika täis, mis tuleks ühtlaselt hõõruda kogu käele. Alkoholiga desinfitseerimisvahend on tõhus ainult juhul, kui seda kasutada piisavas koguses ning lasta sel ära kuivada, mitte seda salvrätiku või lapiga kätelt maha pühkida.

Naha hooldamine pärast kätepesu

Käsi tuleb kreemitada, sest käte sage pesemine ja desinfitseerimine kuivatab, kahjustab ja ärritab käenahka. Kätekreemid reguleerivad naha niiskust ja rasvasisaldust.

Kreemitada tuleb ainult puhast ja kuiva nahka. Vahetult enne käteantiseptikat ei ole soovitav hooldusvahendit kasutada. Kreem peab naha sisse imenduma (umbes 10–15 minutit). Mõistlikum on kasutada kreemi, mis sisaldaks näiteks võiseemnikuõli või mesilasvaha, dekspantenooli, 5% uureat, keramiide ning oomega-3,-6 ja 9-rasvhappeid.

Selleks et käte niisutamine meeles püsiks, tuleks pumbaga kätekreem panna kraanikausi juurde. Samuti on hea hoida kätekreemi öökapil, et ei unustaks enne magamaminekut käsi kreemitada.

Autor: proviisor Mariana Džaniašvili 

Seotud postitused
  1. Atoopiline ekseem beebil, lapsel, täiskasvanul Atoopiline ekseem beebil, lapsel, täiskasvanul Mis on  ekseem, kellel see esineb ning kuidas seda ennetada ja ravida?
  2. Kuidas hoida beebi nahk tervena? Kuidas hoida beebi nahk tervena? Mida teha, et beebi nahk jääks terveks? Nõu annab apteeker.
  3. Eucerin Aquaphor - kreem väga kuivale nahale Eucerin Aquaphor - kreem väga kuivale nahale Eucerin Aquaphor nahka taastaval salvil on kliiniliselt tõestatud väga kuiva, lõhenenud või ärritunud nahka parandav toime.
  4. Ööhooldus - ideaalse naha retsept Ööhooldus - ideaalse naha retsept Öökreem ja ööhooldus – kuidas hoolitseda näonaha eest nii, et näonahk puhkaks ja taastuks ööga. Miks on uni oluline? Öökreemidest räägib nahaarst Kairi Nurm
Tootesoovitused