Lahendus probleemile, mille all kannatab enamik naisi

Lahendus probleemile, mille all kannatab enamik naisi

Menstruatsioonieelsed meeleolumuutused on sedavõrd levinud, et neid peetakse naistelikkusega kaasas käivaks paramatuseks, kuid tegemist on loomulike tsükliliste muutuste mõningase kõrvalkaldega, mida saab edukalt leevendada.

Premenstruaalset sündroomi (PMS) sümptomeid on elu jooksul kogenud 80-90% fertiilses eas naistest, kes ei pruugi sellest ise teadlikud olla.

Umbes 1/3 kõikidest fertiilses eas naistest on kogenud premenstruaalset südroomi sellisel kujul, mis mõjutab emotsioone ja organismi tervikuna ja võib häirida elukvaliteeti ja vähendada töövõimet, kellest 10%-l on PMS nii tõsine, et see segab neil täisväärtuslikku elu elamast.

PMS on günekoloogiline haigus, mis esineb vähemalt viis päeva enne menstruatsiooni kolme järjestikuse menstruaaltsükli jooksul ja põhjustab sotsiaalset või majanduslikku düsfunktsiooni.

Premenstruaalse sündroomi sümptomiteks on:

 • Ärrituvus ja tujukõikumised
 • Väsimus ja unetus
 • Puhitised, kõhukinnisus või kõhulahtisus
 • Rindade hellus ja valulikkus
 • Puhitused ja paistes kõhu tunne, sest sellel perioodil koguneb kehasse veidi rohkem vett.
 • Suurenenud söögiisu ja eriti magusaisu

Kuna PMS tekkepõhjused pole tänaseks täielikult teada, siis on ravi eesmärk sümptomite leevendamine. Arvatakse, et see premenstruaalne sündroom on seotud aju tegevust mõjutavate mediaatorite serotoniini ja dopamiiniga. Samuti on teada, et PMSi tekkimisel on olulisel kohal suguhormoonide tasakaalutus, mis põhjustab meeleoluhäireid.

Üks võimalus premenstruaalsete sümptomite leevendamiseks on mungapipra viljade ekstrakt (Vitex agnus-castus), mis korrastab suguhormoonide produktsiooni ja mida on seetõttu PMSi raviks kasutatud aastakümneid. Mungapipra viljade ekstrakt on ainus taimne ravim, millel on kliinilised uuringud ja tõestus premenstruaalse sündroomi ravis. Mungapipra viljade ekstrakt stimuleerib dopamiini retseptorit, pärssides prolaktiini vabanemist. Ravitoime saavutamiseks on soovitav preparaati kasutada järjepidevalt kolm kuud, mis on optimaalne kasutusaeg. Olenevalt organismist jääb ravitoime püsima, kuid vajalikuks võib osutuda ravikuuri kordamine. Enamasti on ravim hästitalutav ja kõrvaltoimeid esineb harva.

Kindlasti tuleb arsti juurde pöörduda kui premenstruaalse sündroomi sümptomid on tugevad ja kestavad pikemat aega ja sellega kaasneb depressioon.

Seotud postitused
 1. Sinu intiimtervise heaks Sinu intiimtervise heaks Kuidas hoolitseda oma intiimpiirkonna tervise eest ning millist abi leiab intiimsetele muredele apteegist? Soovitusi jagab Südameapteegi proviisor Piret Stokkeby.
 2. Premenstruaalne sündroom ehk PMS - väsimus, akne, kõhuvalu enne päevi Premenstruaalne sündroom ehk PMS - väsimus, akne, kõhuvalu enne päevi Premenstruaalne sündroom (PMS) – mis see on? Millised on PMS-i sümptomid? Kuidas PMS-i leevendada? Kellel PMS-i esineb? Apteeker annab nõu
Tootesoovitused
 1. PREFEMIN TBL 20MG N90
  PREFEMIN TBL 20MG N90
  Käsimüügiravim

  Toimeaine / Koostis
  Agni casti fructus

  18,40 €