Milline SPF on ikka õige? Päikesekreemi valimine

Milline SPF on ikka õige? Päikesekreemi valimine

SPF number iseloomustab eelkõige kaitset UVB-kiirguse eest. See näitab, kui kaua võib päikese käes viibida päikesepõletust saamata. 

Õige SPF numbriga päikesekaitsekreem tagab selle, et nahk saab jumekaks ja pruuniks nahakahjustusi tekitamata. Mis on SPF? Mis on UV-indeks? Kuidas valida õige päikesekreem? 

Kas teadsid, et naha enda kaitsevõime toimib vaid umbes kümme minutit?

Kuidas valida endale sobiv päikesekaitsevahend ja milline SPF on õige?

 • Päikese käes pikemalt viibides tuleks alati kasutada päikesekaitsevahendeid, mis sisaldavad päikesekaitsefaktorit SPF ehk UV-filtrit (UVA ja UVB filtrit).
 • Sealjuures juures tuleb meeles pidada, et ka päikesekaitsevahend ei kaitse ohtliku ultraviolettkiirguse eest sajaprotsendiliselt.
 • Päikesekaitsekreemid, -geelid ja-õlid absorbeerivad, hajutavad või peegeldavad UV-kiirgust.

Mida näitab SPF number?

SPF number iseloomustab eelkõige kaitset UVB, mitte UVA eest. See näitab, kui kaua võib päikese käes viibida põletust saamata.

Enamasti on 1 SPF võrdne 15-20 minutiga, ent heleda ja õrna nahaga inimestel võib see olla ka 10 minutit või vähem. Seetõttu on väga oluline, et valiksid enda nahale sobiva SPF-faktoriga kreemi.

Huvitav fakt: SPF ei takista päevituse saamist. See võtab lihtsalt kauem aega, andes nahale võimaluse kohanemiseks. Nii püsib ka päevitunud jume kauem.

Päikesekreemi SPF ehk faktor, mis sobib sulle

Päikesekaitsevahendi valimisel tuleb arvestada oma nahatüübiga.

 • I tüüp – siniste silmade ja tedretähnidega inimesed, kel tekib alati päikesepõletus. Nahk läheb punaseks, kuid ei päevitu. Sobib tugeva kaitsega SPF 20-25.
 • II tüüp – blondide või punaste juustega sinisilmsed inimesed. Nahk saab küll kergesti päikesepõletuse, kuid päevitub siiski minimaalselt. Kaitseks sobib SPF 15-20.
 • III tüüp – mõnikord võib saada kerge põletuse ja päevitub keskmiselt. SPF 12-15.
 • IV tüüp – põletuse saab harva ja päevitub keskmisest tugevamini. Sobib SPF 4-8

Päikesekreemi SPFi valimisel lähtu ka hetke UV-indeksist

 • UV-indeks 0-2 Piisab mütsi kandmisest
 • UV-indeks 3-5 Vajab kaitset vähemalt SPF15
 • UV-indeks 6-7 Vajab kaitset vähemalt SPF30
 • UV-indeks 8-10 Soovitame toas püsida

Vaata hetke UV-indeksit Riigi Ilmateenistuse veebilehelt siit.

Loe lisaks: Mis on UV-indeks?

Päikesekreem näole

Nägu ja käed on rohkem päikese käes ning nende puhul võiks kasutada tugevama kaitsega kreemi kui ülejäänud kehal.

Päikese eest vajavad kaitset ka juuksed, silmad ja huuled,seega on soovitatav kanda peakatet ning UV-kaitsega päikeseprille.

Päikesekreem lastele

 • Laste puhul on päikesekaitsekreemi kasutamine lausa kohustuslik. Uuringutest selgub, et lapseeas saadud päikesepõletused võivad hiljem soodustada nahavähi teket.
 • Lapsed ei oska ise ennast päikese eest kaitsta ja nende nahk on täiskasvanute omast tundlikum.
 • Lastele tuleb määrida kaitsekreemi, mille SPF algab 15-st.
 • Pärast igat ujumist või rätikuga kuivatamist tuleb lapsele kreemi kindlasti uuesti peale kanda.
 • Apteegis müüdavatest päikesekreemidest sobivad lastele kõige enam Eucerini ja Sebamedi sarja tooted. Õige päikesekaitsekreemi leiad vastavalt lapse vanusele. Valikus on erinevaid päikesekreeme beebidele ja kuni 3-aastastele lastele ja lastele vanuses 3-11 eluaastat.

Õrna ja heleda nahaga inimesed ja lapsed peaksid üldiselt kasutama vahendeid, mille SPF on minimaalselt 30.

Väga suur SPF number

Väga suure SPFiga tooted (SPF 40 ja rohkem) on päikeseblokaatorid.

Neid on soovitatav kasutada imikutel, päikeseallergilistel inimestel, veespordiga tegelejatel ning armide ja pigmendilaikude kaitseks.

Veekindel päikesekaitsekreem

Sobiva päikesekaitsevahendi valimisel tuleb peale SPFi numbri arvesse võtta ka toote veekindlust. Veekindlad päikesekreemid jagunevad kaheks.

 • Water-resistant-tooted peavad vastu 20-minutilisele ujumisele.
 • Water-proof-tooted 40-minutilisele ujumisele.

Pärast ujumist peab päikesekaitset kindlasti uuendama. Eriti oluline on see laste puhul, kes mängivad vees sageli mitmeid tunde.

Päikesekaitsevahendi valimisel tasub teada, et apteegikosmeetika väärtus ja erinevus võrreldes tavakosmeetikaga seisneb peamiselt tootmises, lähteainetes ja uuringutes. Apteegikosmeetika töötatakse välja koostöös nahaarstide, allergoloogide ja erinevate erialaarstide ning teadlastega.

Päikesekreemi kogus ja nahale kandmine

 • Üldreegel naha kaitsmiseks on see, et päikesekaitsevahendit tuleb nahale määrida vähemalt pool tundi enne päikese kätte minekut ning seejärel uuendada seda keskmiselt kolme tunni järel.
 • Seejuures on oluline kasutada piisavas koguses kreemi – umbes 36 grammi ehk kuus teelusikatäit päikesekreemi täiskasvanud inimese kohta.
 • Pärast ujumist või rätikuga kuivatamist on kaitse säilitamiseks vaja sama kogus kreemi uuesti nahale kanda, sest SPF lahjeneb.
 • Kui viibid liiva, asfaldi või veekogu juures, suureneb päikesekaitsekreemi kasutamise vajadus, kuna need peegeldavad ultraviolettkiirgust tagasi ehk vees oleme päikesekiirgusega hoopis otsesemas kokkupuutes.

Pärast päevitamist pese päikesekreem maha

Pärast päevitamist on oluline päevituskreem maha pesta. Ööseks kanna kehale kui ka näole niisutav kreem, mis kinnistab päevitunud jumet ja aitab taastada naha niiskussisaldust.

Selleks sobivad päevitusjärgsed tooted, mis sisaldavad nahale erinevaid kasulikke aineid, näiteks aaloeekstrakti, E-vitamiini, mentooli, glütseriini jne.

Kui päike jõudis suvepäeva jooksul ikkagi veidi liiga teha ja nahk on saanud põletuse, siis loe päikesepõletuse leevendamisks nõuandeid edasi siit.

Kindlasti jälgi päikesekaitsekreemide puhul „parim enne“ kuupäeva, sest ajaga päikesekaitsekreemi aktiivsed toimeained riknevad ning väheneb kreemi tõhusus. Lisaks koguneb avatud pudelisse aja jooksul baktereid.

Loe ka neid:

Seotud postitused
 1. Päikesepõletus – kuidas seda leevendada? Päikesepõletus – kuidas seda leevendada? Mida määrida nahale kui on tekkinud päikesepõletus? Kui kiiresti päikesepõletus kaob? Mis on päikeseallergia?
 2. Mis on UV-indeks? Mis on UV-indeks? UV-indeks ehk ülemaailmne päikese ultraviolettkiirguse indeks väljendab mõõdetavat või prognoositavat päikese ultraviolettkiirguse (UV-kiirgus) kogust või intensiivsust konkreetses kohas konkreetsel päeval. 
 3. Kuidas päikesepõletust ennetada? Kuidas päikesepõletust ennetada? Ka suhteliselt vähese päikesega põhjamaal tasuks vähemtundliku nahaga inimesed kasutada tugevama kaitsefaktoriga kreemi ja mitte ainult suvel, vaid juba ka kevadel.
 4. Kuidas valida päikesekaitsekreemi? Kuidas valida päikesekaitsekreemi? Kuidas valida päikesekaitsekreemi? Mis on SPF ja UV-kiirgus? Kuidas ja kui tihti tuleks päikesekaitsekreemi peale kanda?