Millist kaitsemaski valida ja kuidas maski kasutada

Millist kaitsemaski valida ja kuidas maski kasutada

Kaitsemaski kandmine aitab kaasa piisknakkuse teel viiruse leviku vähendamisele, eriti oluline on selle kasutamine avalikes ruumides nagu näiteks ühistransport, pood, apteek, meditsiiniasutused.

Milline mask valida?

Täna on igaühel võimalik teha sobiv valik apteegis müüdavate kahte tüüpi kaitsemaski vahel: mitte-meditsiiniline kaitsemask (FFP1-tüüp) ja kolmekihiline meditsiiniline kaitsemask (tüüp-1). Äsja müügile tulnud meditsiiniline, kolmekihiline kaitsemask peab kinni 95% õhus leiduvatest osakestest.

Apteekides on lisaks kättesaadavad mitte-meditsiiniline kaitsemask, mis peab kinni kuni 80% õhus leiduvatest osakestest.

Kõik Südameapteekides müüdavad maskid, nii meditsiinilised kui ka mitte-meditsiinilised, on testitud lähtuvalt Euroopa Liidu standarditele.

Maski kandmise eesmärk on vähendada ja ennetada bakteriaalsete nakkustega levikut ning gripi-, koroona- ja muude viiruste nakatumise riski, kui viiruseosake on süljepiisa või tolmuosakese küljes. Keskmiselt on maski kandmise aeg kuni 4 tundi, kuid maski sise- või välispinna niiskumisel, näiteks köhimisel või aevastamisel, tuleks see välja vahetada varem.

Kindlasti aitab meditsiiniliste maskide kättesaadavus leevendada turvaliselt kehtivaid piiranguid, sest kaitsevahendid, nii maskid kui ka desinfitseerimisvahendid, on ja jäävad oluliseks ka siis, kui piiranguid vähendatakse või eriolukord lõpeb.

Soovist kaitsta ennast ja oma lähedasi ning oodates kannatamatult liikumispiirangute leevenemist, võiks maski kandmine olla uus sotsiaalne norm ilma sellekohase reegli kehtestamisetagi.

Kuidas maski kanda?

Südameapteegi apteekrid soovitavad hoolikalt järgida kasutusjuhendit.

  • Peske või desinfitseerige oma käed enne ja pärast maski kasutamist.
  • Maski väline pool on värviline ja ninaklamber käib ülespoole. Asetage mask näole (valge pool vastu nägu). Veenduge, et mask kataks nina, suu ja lõua. Vormige metallklamber tihedalt vastu nina.
  • Vältige maski ja näopiirkonna puudutamist peale maski näole asetamist
  • Maski tuleb vahetada, kui see on muutunud tuntavalt niiskeks
  • Maski eemaldamisel tuleb hoia vaid maski  elastsetest kummidest või paeltest ja vältida maskipinna katsumist
  • Saastunud mask visata koheselt kaanega prügikasti

Apteekrid rõhutavad, et ainult maski kandmine ei anna koroonaviirusesse nakatumise eest sajaprotsendilist kaitset, jätkuvalt on oluline  hügieen ja kontaktide vältimine.

Maski on võimalik tänasest soetada kõigil inimestel läbi e-apteegi www.sudameapteek.ee ja lähipäevadel kõikidest Südameapteekidest üle Eesti.