Milline kaitsemask valida ja kuidas maski kasutada

25.11.2020

Kaitsemaski kandmine aitab kaasa piisknakkuse teel viiruse leviku vähendamisele, eriti oluline on selle kasutamine avalikes ruumides nagu näiteks ühistransport, pood, apteek, meditsiiniasutused, kus on viirusse nakatumise oht kõige suurem.

Milline kaitsemask valida?

Täna on igaühel võimalik teha sobiv valik apteegis müüdavate kahte tüüpi kaitsemaski vahel: mitte-meditsiiniline kaitsemask  ja kolmekihiline meditsiiniline kaitsemask (tüüp-II). Äsja müügile tulnud meditsiiniline kaitsemask ja kolmekihiline kaitsemask peab kinni 95% õhus leiduvatest osakestest. Apteekides on lisaks kättesaadav mitte-meditsiiniline kaitsemask, mis peab kinni kuni 80% õhus leiduvatest osakestest. Meditsiiniline kaitsemask võib olla ka pritsmekindel, mispärast lisatakse tüübile juurde tähis R.

Tutvu kogu maskivalikuga siin.

Kõik Südameapteekides müüdavad kaitsemaskid, nii meditsiinilised kui ka mitte-meditsiinilised, on testitud lähtuvalt Euroopa Liidu standarditele. Lisaks on võimalik valida kas ühekordne või korduvkasutatav kaitsemask - eelistada tuleks pigem esimest ning ka seda võimalikult sageli vahetada.

Milleks kaitsemaski kanda? 

Maski kandmise eesmärk on vähendada ja ennetada bakteriaalsete nakkustega levikut ning gripi-, koroona- ja muude viiruste nakatumise riski, kui viiruseosake on süljepiisa või tolmuosakese küljes. Keskmiselt on maski kandmise aeg kuni 4 tundi, kuid maski sise- või välispinna niiskumisel, näiteks köhimisel või aevastamisel, tuleks see välja vahetada varem. Nagu eelnevalt mainitud, suudab kaitsemask takistada viirusosakuste levikut kuni 95%, olenevalt maski tüübist.

Kindlasti aitab meditsiiniliste maskide kättesaadavus leevendada turvaliselt kehtivaid piiranguid, sest kaitsevahendid, nii maskid kui ka desinfitseerimisvahendid, on ja jäävad oluliseks ka siis, kui piiranguid vähendatakse või eriolukord lõpeb.

Soovist kaitsta ennast ja oma lähedasi ning oodates kannatamatult liikumispiirangute leevenemist, võiks maski kandmine olla uus sotsiaalne norm ilma sellekohase reegli kehtestamisetagi. Siiski tuleks meeles pidada, et vaid kaitsemaski kandmisest ei ole võimalik täielikult viiruse saamist või viiruse levitamist vältida, kuid on siiski olulise tähtsusega.

Kuidas kaitsemaski kanda?

Südameapteegi apteekrid soovitavad hoolikalt järgida kasutusjuhendit. Valesti paigaldatud või kantud mask ei pruugi töötada piisavalt efektiivselt, et kaitsta bakterite ja viirusosakeste eest, mispärast on oluline kinni pidada järgmistest sammudest:

 • Peske või desinfitseerige oma käed enne ja pärast maski kasutamist
 • Maski väline pool on värviline ja ninaklamber käib ülespoole. Asetage mask näole (valge pool vastu nägu). Veenduge, et kaitsemask kataks nina, suu ja lõua. Vormige metallklamber tihedalt vastu nina
 • Vältige maski ja näopiirkonna puudutamist peale maski näole asetamist
 • Maski tuleb vahetada, kui see on muutunud tuntavalt niiskeks
 • Maski eemaldamisel tuleb hoia vaid maski  elastsetest kummidest või paeltest ja vältida maskipinna katsumist
 • Saastunud mask visata koheselt kaanega prügikasti

näo kaitsemask covid

Apteekrid rõhutavad, et ainult kaitsemaski kandmine ei anna koroonaviirusesse nakatumise eest sajaprotsendilist kaitset, jätkuvalt on oluline hügieen ja kontaktide vältimine. Kaitsemaske on võimalik soetada kõigil inimestel läbi e-apteegi www.sudameapteek.ee ja kõikidest Südameapteekidest üle Eesti.

Sarnased postitused:

 • Vererõhumõõturid apteegist

  Loe rohkem

 • COVID-19 antigeeni kiirtesti tegemine koos 48h sertifikaadi väljastamisega

  Loe rohkem

 • Respiray - kuidas Eesti innovatsioon viirused eemale hoiab?

  Loe rohkem

Vaata kõiki

Tootesoovitused