Peavalu ei pea kannatama, seda saab ravida

Peavalu ei pea kannatama, seda saab ravida

Peavalu on kogenud paljud täiskasvanud, tänapäeval kurdavad selle üle isegi lapsed. Kuidas seda ravida? 

Peavalu leevendamisel on oluline õigeaegne ravimi võtmine ning õige kogus. Mida varem valuvaigistav ravim sisse võtta, seda suurema tõenäosusega saab abi juba esimese annuse järel. Valu pikaajalisel kannatamisel on oht, et valu muudkui tugevneb ja väike annus ei ole enam piisavalt tõhus. Tihti arvatakse just sel põhjusel ekslikult, et ravim ei aita. Tegelikult peitub põhjus sageli hoopis alaravis. Õiges annuses manustatuna on ravimi efekt täiuslikum.

Üldiselt soovitatakse kergemat peavalu ravida lihtsamate valuvaigistitega, nagu paratsetamool, ibuprofeen jt rohud; tugevam valu vajab aga spetsiifilisemaid ravimeid, mis enamasti on juba retseptiravimid. 

Kuid ka käsimüügi ravimite valimisel tuleks teada, kas esineb kaasuvaid haigusi, sest näiteks ibuprofeeniga peaks olema ettevaatlik seedetrakti probleemide korral, paratsetamool on jällegi vastunäidustatud maksapuudulikkuse korral.

Sagedase peavalu vabanemisele aitavad kaasa õige diagnoos ja ravi

 Eesti tuntud neuroloogi, Ida-Tallinna Keskhaigla peavalukeskuse rajaja ning Confido Erameditsiinikeskuse neuroloogi dr Toomas Toomsoo erihuvi närviarstina on olnud aastaid just peavalude uurimine ning ravi korraldamine.

Pidevalt valutavast peast oleks kindlasti vaja rääkida arstile, et selle põhjus välja selgitada.

Tihti on peavalude põhjused hüpoteetilised, valu vallandab enamasti mingi faktor. Näiteks õhutemperatuuri järsk kõikumine, üleliigne pingutus, lennuki õhkutõusmise ja maandumisega kaasnev õhurõhu kõikumine. Mõne peavalu puhul aitab tõesti tavaline valuvaigisti, kuid migreeni erinevate vormide puhul (nt vestibulaarne migreen) neil olulist mõju pole.

Tõsiste migreenide, eriti just pearinglusega kaasnevate migreenide puhul on abi eelduseks õige diagnoos

Tõsised migreenid on ehmatavad, kurnavad ja väga ebameeldivad. Tihti tekivad nende kannatajatel juba ette hirmud kohe-kohe algavate migreenihoogude ees. Kõiki migreenidega kaasnevaid ebamugavusi, harvaesinevaid kõne- ja tasakaaluhäireid ning elukvaliteedi langust on võimalik vältida.

Kobarpeavalu erineb pingepeavalust ja migreenist tunduvalt, sageli kirjeldatakse seda nagu “silma lõhkemise” valu. Peavalu on tihti ühepoolne, enamasti silmapiirkonda koonduv, kiirgudes meelekohta ja lõua suunas. Sageli kaasneb silma punetus ja pisarate vool.

Kobarpeavalu on veel selle poolest omapärane, et vaevab 90% juhtudest just meesterahvaid. Kuna mehed pöörduvad peavaluga arsti poole vähem, siis ei diagnoosita kobarpeavalu just sageli. Ometi on ka sellele peavalule olemas spetsiifilised ravimid ja efektiivne ravi ka kroonilise valu leevendamiseks.

Kui perearsti soovitused pole vilja ei kandnud, siis on võimalus abi saamiseks pöörduda ka neuroloogi juurde. Neuroloog dr Toomas Toomsoo võtab peavaludega patsiente vastu Confido Erameditsiinikeskuses (www.confido.ee või helista 6299277), mis on Südameapteegi hea koostööpartner Tallinnas.

Tänapäeval ei pea mitte keegi kannatama peavalude käes, õige diagnoos ja õige ravi aitab peavaludest vabaneda.

Loe lisaks:

Seotud postitused
 1. Ravimite võtmise põhitõed Ravimite võtmise põhitõed Millele tuleb tähelepanu pöörata ravimeid võttes?
 2. Valutu liikumine igal aastaajal Valutu liikumine igal aastaajal Liigesevalu on üks kõige enam esinevatest kaebustest. Mis põhjustab liigesevalu ning mida sellega ettevõtta?
 3. Valu ja valuvaigistid - kuidas see tekib ja kuidas seda leevendada? Valu ja valuvaigistid - kuidas see tekib ja kuidas seda leevendada? Valu ülesandeks anda organismile märku vigastusest ning motiveerida lõpetama või vältima ohtlikku olukord. Kuidas valida valuvaigistit? Valuvaigistitest lähemalt räägib apteeker
Tootesoovitused
 1. IBUMETIN TBL 400MG N30
  IBUMETIN TBL 400MG N30
  Käsimüügiravim

  Toimeaine / Koostis
  Ibuprofenum

  • -20%
  Special Price 3,74 € Regular Price 4,68 €
 2. NALGESIN S TBL 275MG N10
  NALGESIN S TBL 275MG N10
  Käsimüügiravim

  Toimeaine / Koostis
  Naproxenum

  • -15%
  Special Price 2,59 € Regular Price 3,05 €
 3. SOLPADEINE EXPRESS KIHISEV TABLETT 65MG+500MG N16
  SOLPADEINE EXPRESS KIHISEV TABLETT 65MG+500MG N16
  Käsimüügiravim

  Toimeaine / Koostis
  Paracetamolum Coffeinum

  4,89 €
 4. SOLPADEINE TBL 500MG+8MG+30MG N12
  SOLPADEINE TBL 500MG+8MG+30MG N12
  Käsimüügiravim

  Toimeaine / Koostis
  Paracetamolum codeinum coffeinum

  4,89 €