Puukidele uus normaalsus sobib ja ka meil tuleb sellega kohaneda

Puukidele uus normaalsus sobib ja ka meil tuleb sellega kohaneda

Inimeste uus elustiil seoses viirusest tingitud piirangutega sobib väga hästi puukide vajadustega. Erakordselt palju inimesi ja loomi liigub looduses ja parkides. Kodukontorid on loodusele lähemal ning oma linnalähedastes kodudes veedetakse palju aega.

Julgen arvata, et puugid on kujunenud olukorraga rahul. Väljas on soe, inimesed liiguvad palju looduses ning eriti veab puukidel siis, kui jalutuskäigule või jooksurajale võetakse kaasa ka lemmikloomad. Kujunenud olukord on puukide toidulaua muutunud rikkalikuks. See võib aga viia puukide aktiivsuse ja arvukuse suurenemiseni. Oma elutegevuseks vajavad puugid verd ja just seda nad looduses liikuvatelt inimestelt ja loomadelt saavad.

Metsas, niidul ja heinamaal elav puuk teeb oma arengus läbi kolm faasi: vastne, nümf ja täiskasvanud puuk. Igas arengustaadiumis toitub puuk ühe korra verest ja puugil ei ole vahet, kelle verd imeda - olgu selleks siis kas näriline, lind, metsloom, koduloom, lemmikloom või inimene. Kui mõni toidukordadest sisaldab verega ülekantavat patogeeni, kannab puuk selle järgmisel toitumisel uuele peremehele (inimesele või loomale) üle. Erinevad patogeenid kanduvad üle erineva kiirusega ning sageli võib puuk levitada mitut erinevat patogeeni. Koerad kannavad enda peal igas arengujärgus puuke, ka neid mis ei ole tema külge kinnitunud või kes on toitumise katkestanud. Need puugid lahkuvad enamasti koera pealt, leiavad uue peremehe (looma või inimese) ning kannavad siis patogeenid üle. Kui inimeste puhul on peamisteks puukide siirutatud ohtudeks borrelioos ja puukentsefaliit, siis lemmikloomadele on nendeks borrelioos ja anaplasmoos ning peamiselt reisidelt kaasa toodav erlihhioos ja babesioos.

Kuigi meie huvi on kaitsta inimest, siis lisaks inimestele on vaja puugivabad hoida ka lemmikloomad, kuna inimesed ja lemmikloomad elavad lähikontaktis ning puugid liiguvad vabalt loomadelt inimestele ja vastupidi. Kaitstud ei ole ka tubased lemmikloomad, ega õues mitte käivad inimesed. Kui õues käivatel lemmikloomadel on puugitõrje tegemata, toovad nad elusad puugid tuppa, kus need leiavad omale uue peremehe – inimese või looma. Seega tuleks kevadest sügiseni kasutada oma lemmikloomadel puugitõrjevahendeid ning kui talv on soe ja lumevaba, tuleb puugitõrjet teha aastaringselt.

Kui olete loodusretkelt koju tagasi jõudnud, pange riided kuivatisse pöörlema - kõrgel kuumusel surevad puugid 10 minutiga. Vaadake ka ennast korralikult üle ja kontrollige lemmiklooma karvkatet, ega mõni puuk ei ole ennast kaasa haakinud.

Aga mida siis teha, kui leiate kinnitunud puugi? See tuleb võimalikult kiiresti eemaldada, kuna juhul kui on tegu nakkust kandva puugiga, võivad haigustekitajad puugi toitumise ajal üle kanduda.

Mõned näpunäited:

 • kinnitud puuki eemaldama asudes ei tohi puuki mingil moel häirida ega vigastada
 • mitte kasutada puugi eemaldamiseks paljaid käsi, vaid vastavaid abivahendeid (näiteks puugikonkse) ning püüda puuk tervelt eemaldada
 • mitte panna puugi kinnituskohale muid keemilisi vahendeid kui desinfitseeriva toimega nahale manustamiseks sobivaid preparaate
 • mitte üritada puuke uputada, sest nad hingavad vaid üks kord iga viie tunni tagant.

Naudime kevadet ja suve, liigume palju looduses ja kaitseme ennast ning oma lemmikloomi puukide eest!

Autor: Liina Laaneoja
veterinaarparasitoloog

 

Seotud postitused
 1. Puugid – kuidas koera puukide eest kaitsta? Puugid – kuidas koera puukide eest kaitsta? Puugid on ohtlikud ka lemmikloomadele, eriti koertele. Puugid levitavad koertele mitmeid ohtlikke haigusi, millest Euroopas on levinuimateks puukborrelioos, babesioos, erlihhioos ja anaplasmoos. 
 2. Kuidas koerale või kassile paigaldada puugi- ja kirburihma? Kuidas koerale või kassile paigaldada puugi- ja kirburihma? Kirbud ja puugid on nuhtluseks nii loomadele kui nende omanikele. Lisaks hammustustele ja sellega kaasnevale ärritusele võivad puugid ja kirbud olla ohtlike haigustekitajate edasikandjateks.
 3. Miks ja kuidas anda koerale või kassile ussirohtu? Miks ja kuidas anda koerale või kassile ussirohtu? Miks on oluline anda 4 korda aastas oma koerale või kassile ussirohtu? Kuidas parasiidivastaseid ravimeid valida? Lemmiku parasiidid ohustavad ka inimest.
 4. Sääsetõrje koerale – eriti oluline lõunariikidesse reisides Sääsetõrje koerale – eriti oluline lõunariikidesse reisides Sääsetõrje koerale – miks see on oluline? Miks on koerale mõeldud sääsetõrje oluline loomaga  lõunariikidesse reisides? Kuidas koera sääskede eest kaitsta?
Tootesoovitused
 1. ADVANTIX TÄPILAHUS 500MG+100MG/ML 1ML N1
  ADVANTIX TÄPILAHUS 500MG+100MG/ML 1ML N1
  Veterinaarravim

  Toimeaine / Koostis
  Permethrin Imidacloprid

  • -10%
  Special Price 8,26 € Regular Price 9,18 €
 2. Advantix täpilahus 500 mg + 100 mg/ml 4 ml
  Advantix täpilahus 500 mg + 100 mg/ml 4 ml
  Veterinaarravim

  Toimeaine / Koostis
  Permethrin Imidacloprid

  • -10%
  Special Price 10,95 € Regular Price 12,17 €
 3. FORESTO R.KAELAR.45MG+100MG/1G 12,5G (38CM) N1 KASS/V.KOER
  FORESTO R.KAELAR.45MG+100MG/1G 12,5G (38CM) N1 KASS/V.KOER
  Veterinaarravim

  Toimeaine / Koostis
  Flumethrin Imidacloprid

  44,72 €
 4. FORESTO R.KAELAR.45MG+100MG/1G 45G (70CM) N1 SUUR KOER
  FORESTO R.KAELAR.45MG+100MG/1G 45G (70CM) N1 SUUR KOER
  Veterinaarravim

  Toimeaine / Koostis
  Flumethrin Imidacloprid

  51,89 €