Seedeensüümid hõlbustavad seedimist

Seedeensüümid hõlbustavad seedimist

Soojadel suveõhtutel on raske grillimise ja liha söömisega piiri pidada. Söögi ja joogiga liialdamine võib aga viia seedehäireteni ning tekitada kõhus ebameeldivus- ja raskustunnet. 

Probleemi ei põhjusta liha kui toit, vaid see, et keha ei suuda nii kiiresti järsult suurenenud lihakoguse seedimisega hakkama saada. Lisaks võtab valkude, kaasa arvatud liha seedimine rohkem aega – umbes neli tundi.

Probleemi saab ennetada, kui süüa regulaarselt ja korraga väiksemaid portsjoneid, suurendada köögiviljade ja salati osakaalu menüüs, juua piisavalt vett ning piirata alkohoolsete jookide tarbimist.

Kui probleemid siiski püsivad, tasub küsida apteegist seedeensüümidel põhinevaid preparaate. Seedeensüümide eesmärk on lagundada toitu väiksemateks osadeks, et keha saaks kätte vajalikud ained, nagu vitamiinid, mineraalained, rasvad, süsivesikud ja valgud. Seedeensüümide puudus võib põhjustada probleeme vitamiinide ja mineraalide imendumises ning tekitada toidutalumatust.

Liigsöömise puhul võib juhtuda, keha ei jõua seedeensüüme piisavalt toota. Nii võib toit jääda seedimata, see aga põhjustab soolestikus ummistusi ning võib tekitada gaase, puhitust, kõhukinnisust ja muid seedeprobleeme. Kui organism ei saa teatud ensüümide puuduse tõttu toitainete lagundamisega hakkama, siis võib ta hakata neid toitaineid tõrjuma. See omakorda võib kaasa tuua allergiad, toidutalumatuse või põletikud.

Ensüüme hävitavad ka ebatervislik eluviis, nagu suitsetamine, liigne alkoholi tarbimine, vähene liikumine, üksluine toitumine ja ebapiisav vee tarbimine. Vett tuleb söögi ajal siiski juua mõõdukalt, sest kui neelata toitu koos liigse veega, lahjeneb ka seedeensüümide kontsentratsioon. Lisaks võivad seedimist mõjutada stress, negatiivsed emotsioonid ja ravimite kasutamine.

Seedimisele saab kaasa aidata ka ilma toidulisanditeta. Selleks tuleks süüa rohkelt värskeid puu- ja köögivilju, juua värskelt pressitud mahla ja tarvitada fermenteeritud tooteid, nagu keefir, jogurt, hapukapsas jne. Ensüümirikkad toidud on näiteks ananass, papaia, mango, mesi, banaan, avokaado, kiivi ja ingver. Kõige lihtsam meetod oma seedimise parandamiseks on aga piisav toidu närimine.

Kui toitumise ja eluviisi parandamine ei aita, võib olla vajalik seedeensüüme lisaks võtta. Need võivad aidata ka seedeprobleemide ja toidutalumatuse korral. Lisaks on neist abi ka ülesöömise puhul, näiteks jaanipäeva ja suviste grillimiste, aga ka sünnipäevade ja jõulude ajal.

Kindlasti tasub enne ravimi võtmist lugeda pakendis olevat infolehte ja lisateabe saamiseks pöörduda arsti või apteekri poole. Nagu kõik ravimid, võib ka seedeensüümide ravim põhjustada kõrvaltoimeid, kuigi kõigil neid ei teki. Kõrvaltoimena võib esineda kõhulahtisus, maovaevused, iiveldus või näiteks allergiline reaktsioon. Kui peaks tekkima mõni eelpool mainitud kõrvaltoime, tuleks esimesel võimalusel pöörduda oma arsti poole.

Ensüümid on seedimise loomulik osa, need ei imendu vereringesse ja väljutatakse loomulikul teel. Seetõttu pole üleannustamist vaja karta. Soolestikku jõudes ensüümid vabanevad ja aiatavad toitu lõhustada, kergendades seedimist. Tavaliselt võetakse kaks kapslit vahetult enne söögikorda. Seedeensüüme võib võtta enne iga söögikorda, kuid võib piirduda ka ainult selle söömisega, millega raskustunne või seedeprobleemid tekivad.

Autor: Kerli Vahar, Südameapteegi proviisor

 

Seotud postitused
 1. Ravimite võtmise põhitõed Ravimite võtmise põhitõed Millele tuleb tähelepanu pöörata ravimeid võttes?
 2. Probiootikumid – millal ja milleks neid vaja? Probiootikumid – millal ja milleks neid vaja? Probiootikumid aitavad ära hoida seedimisprobleeme ja kõhulahtisust, tugevdavad immuunsust ja aitavad vitamiinidel-mineraalidel paremini imenduda. Uuringud on näidanud, et probiootikume võtnud lasteaialapsed haigestusid vähem erinevatesse viirus
 3. Suvine meelespea: maksa 4 kõige suuremat vaenlast Suvine meelespea: maksa 4 kõige suuremat vaenlast Teame, et ilma südameta ei ole võimalik elada, kuid vähem teadvustame, et sama kehtib ka maksa kohta. Maks täidab organismis üle 500 elutähtsa funktsiooni.
 4. Grillihooaja kõhuhädad – kuidas neid ennetada ja leevendada? Grillihooaja kõhuhädad – kuidas neid ennetada ja leevendada? Aasta kõige valgema päeva tähistamist planeeritakse pikalt ette – kuhu minna, mida teha ja millega lauda katta. Põhjalik kava ei välista toiduga liiale minekut.
Tootesoovitused
 1. MEZYM 10 000 TBL 10000+7500+375TÜ N10 GASTRORESISTENTNE
  MEZYM 10 000 TBL 10000+7500+375TÜ N10 GASTRORESISTENTNE
  Käsimüügiravim

  Toimeaine / Koostis
  Lipasum Amylasum Proteasum

  2,93 €
 2. MEZYM 10 000 TBL 10000+7500+375TÜ N20 GASTRORESISTENTNE
  MEZYM 10 000 TBL 10000+7500+375TÜ N20 GASTRORESISTENTNE
  Käsimüügiravim

  Toimeaine / Koostis
  Lipasum Amylasum Proteasum

  4,91 €