Seedeensüümid hõlbustavad seedimist

18.06.2020

Seedeensüümid hõlbustavad seedimist

Soojadel suveõhtutel on raske grillimise ja liha söömisega piiri pidada. Söögi ja joogiga liialdamine võib aga viia seedehäireteni ning tekitada kõhus ebameeldivus- ja raskustunnet. 

Probleemi ei põhjusta liha kui toit, vaid see, et keha ei suuda nii kiiresti järsult suurenenud lihakoguse seedimisega hakkama saada. Lisaks võtab valkude, kaasa arvatud liha seedimine rohkem aega – umbes neli tundi.

Probleemi saab ennetada, kui süüa regulaarselt ja korraga väiksemaid portsjoneid, suurendada köögiviljade ja salati osakaalu menüüs, juua piisavalt vett ning piirata alkohoolsete jookide tarbimist.

Kui probleemid siiski püsivad, tasub küsida apteegist seedeensüümidel põhinevaid preparaate. Seedeensüümide eesmärk on lagundada toitu väiksemateks osadeks, et keha saaks kätte vajalikud ained, nagu vitamiinid, mineraalained, rasvad, süsivesikud ja valgud. Seedeensüümide puudus võib põhjustada probleeme vitamiinide ja mineraalide imendumises ning tekitada toidutalumatust.

Liigsöömise puhul võib juhtuda, keha ei jõua seedeensüüme piisavalt toota. Nii võib toit jääda seedimata, see aga põhjustab soolestikus ummistusi ning võib tekitada gaase, puhitust, kõhukinnisust ja muid seedeprobleeme. Kui organism ei saa teatud ensüümide puuduse tõttu toitainete lagundamisega hakkama, siis võib ta hakata neid toitaineid tõrjuma. See omakorda võib kaasa tuua allergiad, toidutalumatuse või põletikud.

Ensüüme hävitavad ka ebatervislik eluviis, nagu suitsetamine, liigne alkoholi tarbimine, vähene liikumine, üksluine toitumine ja ebapiisav vee tarbimine. Vett tuleb söögi ajal siiski juua mõõdukalt, sest kui neelata toitu koos liigse veega, lahjeneb ka seedeensüümide kontsentratsioon. Lisaks võivad seedimist mõjutada stress, negatiivsed emotsioonid ja ravimite kasutamine.

Seedimisele saab kaasa aidata ka ilma toidulisanditeta. Selleks tuleks süüa rohkelt värskeid puu- ja köögivilju, juua värskelt pressitud mahla ja tarvitada fermenteeritud tooteid, nagu keefir, jogurt, hapukapsas jne. Ensüümirikkad toidud on näiteks ananass, papaia, mango, mesi, banaan, avokaado, kiivi ja ingver. Kõige lihtsam meetod oma seedimise parandamiseks on aga piisav toidu närimine.

Kui toitumise ja eluviisi parandamine ei aita, võib olla vajalik seedeensüüme lisaks võtta. Need võivad aidata ka seedeprobleemide ja toidutalumatuse korral. Lisaks on neist abi ka ülesöömise puhul, näiteks jaanipäeva ja suviste grillimiste, aga ka sünnipäevade ja jõulude ajal.

Kindlasti tasub enne ravimi võtmist lugeda pakendis olevat infolehte ja lisateabe saamiseks pöörduda arsti või apteekri poole. Nagu kõik ravimid, võib ka seedeensüümide ravim põhjustada kõrvaltoimeid, kuigi kõigil neid ei teki. Kõrvaltoimena võib esineda kõhulahtisus, maovaevused, iiveldus või näiteks allergiline reaktsioon. Kui peaks tekkima mõni eelpool mainitud kõrvaltoime, tuleks esimesel võimalusel pöörduda oma arsti poole.

Ensüümid on seedimise loomulik osa, need ei imendu vereringesse ja väljutatakse loomulikul teel. Seetõttu pole üleannustamist vaja karta. Soolestikku jõudes ensüümid vabanevad ja aiatavad toitu lõhustada, kergendades seedimist. Tavaliselt võetakse kaks kapslit vahetult enne söögikorda. Seedeensüüme võib võtta enne iga söögikorda, kuid võib piirduda ka ainult selle söömisega, millega raskustunne või seedeprobleemid tekivad.

Autor: Kerli Vahar, Südameapteegi proviisor

 

Tootesoovitused

Sarnased postitused:

  • Proviisor annab nõu, kuidas ennetada kõrvetisi ja teisi seedeprobleeme

    Proviisor annab nõu, kuidas ennetada kõrvetisi ja teisi seedeprobleeme

    Loe rohkem

  • Probiootikumid – millal ja milleks neid vaja?

    Probiootikumid – millal ja milleks neid vaja?

    Loe rohkem

  • Vivomixx probiootikum

    Vivomixx probiootikum

    Loe rohkem

  • Detox – kas moeröögatus või vajalik terviseprotseduur?

    Detox – kas moeröögatus või vajalik terviseprotseduur?

    Loe rohkem

Vaata kõiki