Silmade tervis – kuivast silmast kollatähnini

Silmade tervis – kuivast silmast kollatähnini

Nägemine on enamiku inimeste jaoks loomulik tegevus ja tavaolukorras me silmade tervise peale ei mõtle. Sellele hakkame mõtlema alles probleemide tekkimisel. 

Miks silmad kuivaks muutuvad?

Silmad võivad muutuda kuivaks pideva kuiva õhu tõttu, pingsalt ekraani vaatamisest, aga ka sellest, et pärast 40. eluaastat väheneb pisarate eritumine ja pisarate kvaliteet muutub kehvemaks. Vahel on silmade kuivuse põhjuseks ka haigused ja tarvitatavad ravimid.

Kuivade silmade sümptomid

Kuiva silma sümptomeid on palju – silm võib olla punane, väsinud, ärritunud, tunduda kuiv, võib esineda valguskartus, nägemise ähmasus, vahel tundub, et silmas on liivatera. Samuti võivad silmad olla vesised – sellisel juhul on tegemist pisaratega, milles ei ole kõiki silma niisutamiseks vajalikke komponente.

Kuidas leevendada kuivi silmi?

Silmade kuivuse korral tuleb kasutada kunstpisaraid. Apteegis on päris lai valik niisutavaid silmatilku – on vesisemaid, viskoossemaid, on pudelites suuremas koguses, on ampullides üheannuselisi jne, mõnes on lisaks dekspantenooli ja vitamiine.

Kerge kuivuse korral soovitame vesisemaid tilku, pikemaajalise probleemi korral aga viskoossemaid. Nende kasutamisel peab arvestama, et algul tekib ähmasus, mis pilgutamisel kaob.

Dekspantenooli ja vitamiine sisaldavad silmatilgad aitavad lisaks silma niisutamisele taastada ka epiteeli.

Ühekordsed annused on ilma säilitusaineteta ja sobivad allergikutele, läätsekandjatele, samuti inimesele, kellel on kunstpisarat vaja kasutada vaid mõni kord. Vaata siit, milliseid ühekordselt kasutatavaid silmatilku leidub.

Kuidas valida silmatilku?

Sobivaima silmatilga leiab iga inimene endale proovimise teel – mis ühele sobib, ei pruugi teisele sobida. Vahel võib olla vajalik kunstpisarat vahetada.

Niisutavaid silmatilku tuleb kasutada seni, kuni probleem kaob, vajadusel pidevalt.

Läätsekandjad peavad enne silmatilkade kasutamist kontrollima, kas konkreetne kunstpisar on üldse läätsekandjatele mõeldud.

Oled läätsekandja? Loe ka seda: Silmaarst Dr. Merle Piik'i nõuanded kontaktläätsede kasutamisel

Loomulikult tuleb kinni pidada silmatilkade säilivusajast – enamik silmatilku on kasutuskõlblikud 28 päeva pärast avamist.

Millal tuleks silmamurega pöörduda silmaarsti poole?

Kui apteegist saadavatest silmatilkadest mõne päevaga leevendust ei saa või kaasneb silma kuivusega mädane eritis, tugev valu, nägemise halvenemine, tuleb pöörduda spetsialisti poole.

Samuti peab silmaarsti vastuvõtule minema siis, kui nägemistäpsus on muutunud, lugemine on raskendatud, kui nägemisvälja keskel on tuhm laik või kui nägemine on moondunud, näiteks näivad sirged jooned kõveratena või on tähed väändunud.

Sellisel juhul võib tegemist olla kollatähni ehk maakula muutustega.

Kuna tihti on kollatähni muutused seotud kõrgema vanusega, soovitavad silmaarstid üle 65-aastastel kord aastas oma silmi kontrollimas käia.

Kollatähni kärbumine võib vahel haarata ühte silma ja inimene ise ei saa arugi, et midagi valesti on.

Mis soodustab kollatähnni teket?

Kuigi ealise kollatähni taandarengus on oluline osa geneetikal, ei saa alahinnata inimese enda eluviisi. Näiteks suurendab suitsetamine haiguse tekkeriski mitu korda, samas kui antioksüdantide tarbimine võib haiguse kulgu hoopiski aeglustada.

Soovitame tarbida värskete antioksüdantide poolest rikkaid köögi-, puu- ja juurvilju:

 • brokkoli
 • spinat
 • hernes
 • spargelkapsas
 • rohelised salatid
 • mais
 • aprikoos
 • kaalikas
 • porgand
 • mustikas

Uuringud näitavad, et teatud mikrotoitained võivad vähendada ealist kollatähni kärbumist, mis tekitab muutusi silmapõhjas ja on maailmas kõige sagedasem nägemise languse põhjus vanematel inimestel.

Tarbida võiks antioksüdantseid vitamiine C, E, A, aga ka tsinki, seleeni, luteiini, zeaksantiini, oomega-3-rasvhappeid, mustikaekstrakti. Luteiin ja zeaksantiin on taimsed pigmendid ning antioksüdandid, mis kaitsevad silma võrkkesta kõrge energiaga sinise valguse eest. Mõlemad sisalduvad silma kollatähnis.

Vaata siit, millised toidulisandid toetavad silmade tervist.

Apteegis leidub mitmeid preparaate, milles on olemas luteiin ja vajalikud antioksüdantsed vitamiinid koos mineraalidega. Neid võivad lisaks ealise kollatähni kärbumise diagnoosiga inimestele kasutada kõik täiskasvanud, kes oma silmi turgutada tahavad.

Loe rohkem:

Autor: Külli Teder, proviisor

Seotud postitused
 1. Oomega-3 ja oomega-6 rasvhapped tasakaalu Oomega-3 ja oomega-6 rasvhapped tasakaalu Kuidas oomega-3-rasvhapped tervist toetavad ja milleks on need kehale vajalikud? Oomega-3 ja treenimine. Oomega-3 rasvhapete puudus.
 2. 10 olulist ainet, mis toetavad silmade tervist 10 olulist ainet, mis toetavad silmade tervist Millised ained on silmade tervise jaoks kõige olulisemad? Miks on silmavitamiinid olulised?
Tootesoovitused
 1. RECUGEL SILMAGEEL 10G
  RECUGEL SILMAGEEL 10G

  Toimeaine / Koostis
  Dexpanthenol

  • -20%
  Special Price 8,05 € Regular Price 10,08 €