Tõhus ja turvaline päikesekaitse, ohutu päevitus,

14.05.2020

Turvaline päikesekaitse

Nahale avaldavad toimet päikesevalguse spektri UVB- ja UVA-kiired. Kolmandat tüüpi, UVC-kiired neelduvad atmosfääris ning maapinnani ei jõua.

 

UVB-kiired on lühema lainepikkusega ja moodustavad ultraviolettkiirgusest umbes 5%. Nad imenduvad vaid naha pindmisse kihti ja põhjustavad muu hulgas päikesepõletust. UVB-kiirte toime on ka üks peamisi nahavähkide tekkepõhjusi. UVA-kiired seevastu moodustavad 95% ultraviolettkiirgusest ja jõuavad sügavamatesse nahakihtidesse ehk dermasse. UVA-kiired on peamised süüdlased naha fotovananemise (sh kortsude, pigmendihäirete) tekkes. Lisaks soodustavad UVA-kiired nahapõletuste ja nahakasvajate teket. UVA-kiirgus läbib ka aknaklaasi ja mängib olulist rolli valgustundlike nahalöövete tekkes.

Miks on UV-kiirgus meile kahjulik?

Meie laiuskraadil elades on kliima suure osa aastast külm ja pime. Seega on mõistetav, miks esimeste soojade ja päikeseliste ilmadega tekib paljudel kiusatus veeta aega välitingimustes loomuliku valguse käes, päevitada ja saada nahale esteetiliselt kauniks peetav päevitunud jume. Oluline on aga teada, et melaniini sünteesi intensiivistumine nahas ehk päevitunud jume tekib alati vastuseks DNA kahjustusele ning täiesti ohutut päevitust ei ole olemas.

UV-kiirguse ohtlikkus on seotud kahjulike mõjudega DNA-le – makromolekulile, mis on enamikus elusorganismides pärilikku informatsiooni kandev aine. UV-kiirgus kahjustab meie DNAd nii otseselt kui ka kaudselt. UV-kiirguse toimel tekivad DNAd kaudselt kahjustavad keemiliselt aktiivsed osakesed, näiteks hapniku vabad radikaalid. Samas on UV-kiirguse footoni (elektromagnetkiirguse väikseim osake) energia piisav, et kahjustada DNA sidemeid ka otseselt. Organism on võimeline teatud kahjustusi parandama, kuid kui juba kahjustada saanud DNA reparatsioon ei ole täielik, siis tekivad mutatsioonid, mille kuhjumine viib kasvajate tekkeni. Väga paljude teadusuuringute kinnitusel on UV-kiirgusel oluline roll nii melanoomsete kui ka mittemelanoomsete nahakasvajate tekkes.

Nahakasvajatest

Nahakasvajaid jaotatakse laias laastus kaheks suureks rühmaks: melanoomsed ja mittemelanoomsed (nt basalioom, lamerakk kartsinoom) nahakasvajad. Melanoom moodustab kõigist nahakasvajatest küll suhteliselt väikese osa, kuid on hilise avastamise korral kõige halvema prognoosiga nahakasvaja.

Pahaloomulise melanoomi esinemissagedus suureneb pidevalt paljudes riikides, sh Euroopa riikides, vaatamata ühiskonnas levinud üha parematele teadmistele päikesekaitse olulisusest. Sellel on mitmeid põhjusi: näiteks mängivad melanoomi tekkes rolli lisaks UV-kiirgusele ka geneetilised tegurid. Samuti on paljudes teadusuuringutes näidatud, et lapsepõlves saadud ägedad nahapõletused tõstavad melanoomi haigestumise riski hilisemas elus. Seega võib eeldada, et aastakümnetetagune tõhusate päikesekaitsevahendite puudumine ning toona levinud vähene teadlikkus naha kaitsmise vajalikkusest on praeguse kurva melanoomistatistika üks põhjustajaid.

Melanoomi etioloogia on kompleksne – oma roll on nii geneetilisel eelsoodumusel kui ka elustiilil. Ühes on aga teadlased üle kogu maailma kindlad – UV-kiirgus suurendab melanoomi haigestumise riski. Seetõttu on kõigis rahvusvahelistes juhendites rõhutatud, et enda kaitsmine UV-kiirguse eest üks peamisi ennetavaid meetodeid melanoomi haigestumise vältimiseks.

Milline päikesekaitsevahend valida?

Päikesekaitsetooted jagunevad laias laastus kaheks: füüsikalised ja keemilised blokaatorid.
Füüsikalised blokaatorid on peeneks pulbristatud või laiali puistatud mineraalid, millest levinumad on tsinkoksiid ja titaaniumdioksiid. Nad blokeerivad UV-kiiri peamiselt peegeldamise ja hajutamise teel. Füüsikalised blokaatorid tavatingimustes ei lahustu ja imenduvad nahka vaid minimaalselt. Seetõttu ei ole ohtu, et tootes sisalduvad lisaained tekitaksid probleeme tundlikul nahal. Füüsikalise päikesekaitse puhul jääb nahale valge kiht, mis võib olla kosmeetiliselt häiriv ja teha toote nahale kandmise tüsilikuks. Aga just tänu sellele on hästi näha, millised kehapiirkonnad on jäänud kaitsega katmata.

Keemilised blokaatorid toimivad peamiselt UV-kiirte neelamise ja absorbeerimise kaudu. Keemilised blokaatorid ei jäta naha pinnale kosmeetiliselt häirivat kihti. Neid tooteid on oluliselt mugavam kasutada, kuid kreemi koostises olevad abiained võivad teinekord olla tundlikule nahale ärritavad. Samal ajal on keemiliste blokaatorite valik väga lai, mistõttu leidub tänapäeval palju kliiniliselt testitud puhta ja kvaliteetse koostisega tooteid, mis tundlikku nahka ei ärrita. Viimased on kerge koostisega ja imenduvad hästi, sobides nii meigi alla kui ka rasuse ja probleemse nahaga inimestele. Kvaliteetsete päikesekaitsetoodete filtrid ei läbi naha kõige pindmist kihti epidermist ehk marrasknahka. Samuti ei ole vaatamata levinud müütidele seni teaduslikult tõestatud, et UV-kiiri absorbeerivad keemilised blokaatorid mõjutaksid organismi imendudes hormonaalset tasakaalu, oleksid ohtlikud või liiatigi kantserogeensed.

Kuidas ära tunda, et tegemist on tõhusa ja turvalise päikesekaitsevahendiga?

Turvalised päikesekaitsetooted peavad vastama järgmistele tingimustele:

  • laia kaitsespektriga, kaitstes peaaegu täielikult nii UVB- kui UVA-kiirguse eest;
  • kõrge SPF-faktoriga (30 ja rohkem);
  • fotostabiilsed (st mitte lagunema päikese toimel ega reageerima teiste ainetega);
  • mittetoksilised, mitte ärritavad, mittekomedogeensed;
  • tõestatud farmakoloogilise ohutusprofiiliga;
  • kliiniliselt ja teaduslikult tõestatud toimega.

Kuidas päikesekaitsetooteid korrektselt kasutada?

Kui oled leidnud endale sobiva päikesekaitsetoote, siis tasub meeles pidada, et turvalise ja tõhusa kaitse saamiseks on oluline järgida mõningaid näpunäiteid.

Päikesekaitset tuleb kasutada iga ilmaga – ka pilvise ilmaga jõuab maapinnani kuni 80% UV-kiirtest. Samuti on päikesekaitsevahendite kasutamine tähtis igal aastaajal – ka talvel, mil maas olev lumi peegeldab UV-kiirgust tagasi. Siseruumides ja autos viibides tasub meeles pidada, et UVA-kiirgus läbib hõlpsasti aknaklaasi ja nahk vajab kaitset ka sellistes tingimustes. Tõhus päikesekaitsevahend on laia spektriga (tagades UVA- ja UVB-kaitse) ja SPF-faktoriga vähemalt 15. Päikesekaitset vajavad kõik inimesed, sh lapsed alates 6. elukuust. Nooremaid lapsi tuleks päikese eest kaitsta spetsiaalse riietusega ning nende puhul tuleb otsest päikest vältida.

Päikesekaitsetoodet tuleb nahale kanda umbes 15–30 minutit enne päikese kätte minekut ja toodet tuleks korduvalt nahale kanda iga 2–3 tunni järel – pärast tugevat higistamist ja suplemist veelgi sagedamini. Ühe kasutuskorra kohta tuleks kanda nahale umbes 2–3 supilusikatäit päikesekaitsevahendit, unustamata seejuures kõrvalesti ja jalataldasid.

Otsest päikesekiirgust tasub vältida päeva nn tippajal, kella 11–16 vahel. Tõhusama kaitse saamiseks tasub valida kaitsev, tihedakoeline riietus ja kanda laia äärega kübarat. Silmadele tagab tõhusa kaitse 100% UVK-märgisega päikeseprillide kasutamine.

Neid soovitusi järgides kaitsed ennast UV-kiirguse kahjuliku toime eest ja aitad ise kaasa sellele, et nahk püsiks kaua terve ja kaunina.

Dr Kaisa Viljar,
arst-resident dermatoloogia erialal

Eucerini päiksekaitsetoodete uuenduslikus tipptasemel spektritehnoloogias on ühendatud laia kaitsespektriga valgusstabiilsed UVA- ja UVB-filtrid, mis tagavad tõhusa kaitse UV-kiirguse eest, ning likohalkoon A, mis kaitseb suure energiaga nähtava valguse (HEV-valgus) eest. Koostises sisalduv glütsürretiinhape aitab kaitsta DNAd.

Eucerini päiksesekaitsetooted on ka korallisõbralikud, ei sisalda oksübensooni ega oktinoksaati, mis võivad koralle kahjustada ja sellega korallide kadumist kiirendada.

Valikust leiad tooteid, mis on välja töötatud just iga sihtrühma vajadusi silmas pidades ning sisaldavad toimeaineid, mis aitavad leevendada nahaprobleeme.

  • Rasusele ja/või aknele kalduvale nahale sobib hästi Oil Control geel-kreem näole SPF 50, mis on rasueritust reguleeriva tehnoloogiaga ja lipiide imavate pigmentidega, imendub kiiresti ning tagab pikaajalise läikevastase toime.
  • Sarja lisandus uus toode ka kehale – Dry Touch geel-kreem SPF 30, mis oma ülikerge koostisega jätab nahale justkui kuiva puudutuse.
  • Kui oled mures naha enneaegse vananemise pärast, proovi sarja vananemisvastaseid tooteid, mis sisaldavad pika ja lühikese ahelaga hüaluroonhapet ning vähendavad silmanähtavalt vananemismärke, näiteks Eucerin SUN fotovananemist ennetav päiksekaitseemulsioon näole SPF 50.
  • Uudisena lisandusid sel aastal veel CC-kreemid, mis peale päikesekaitse annavad näole ka ühtlase jume. CC-kreemid on saadaval kahe erineva tooniga: Light ja Medium.
  • Järjest rohkem ollakse hädas pigmendilaikudega ja sellel aastal on Eucerinil lahendus pakkuda. Eucerin Anti Pigment sarjale lisandus täienduseks Pigment Control päikesekaitseemulsioon näole SPF 50.
  • Kui sul on päikeseallergiale kalduv nahk, aitavad alfa-glükosüülrutiiniga päikeseeallergiat ennetav geel-kreem SPF 50 ja päevitusjärgne emulsioon, mis aitavad ennetada päikesest tingitud allergianähtude, näiteks polümorfse valguslööbe tekkimist.
  • Lisaks nimetatutele leiad Eucerini päikesekaitsesarjast veel mitmesuguseid tarvilikke tooted. Unustatud ei ole ka lapsi, kellele on välja töötatud eriti veekindlad ja tõhusad tooted, mis sobivad laste tundlikule nahale.

Loe ka teiste Eucerini toodete kohta:

Kuidas valida päikesekaitsekreemi?
Uus Eucerin Hyaluron-Filler C-vitamiiniga booster-seerum

 

Tootesoovitused

Sarnased postitused:

  • 7 nõuannet, hooldamaks nahka karge külmaga õigesti!

    7 nõuannet, hooldamaks nahka karge külmaga õigesti!

    Loe rohkem

  • Virtuaalne Kosmeetik muudab revolutsiooniliselt seda, kuidas me mõistame nahahooldust

    Virtuaalne Kosmeetik muudab revolutsiooniliselt seda, kuidas me mõistame nahahooldust

    Loe rohkem

  • Juuste ja peanaha dermatoloogiline hooldus: millest alustada?

    Juuste ja peanaha dermatoloogiline hooldus: millest alustada?

    Loe rohkem

  • Südameapteegi virtuaalne kosmeetik - tuleviku nahahoolduse meistriteos!

    Südameapteegi virtuaalne kosmeetik - tuleviku nahahoolduse meistriteos!

    Loe rohkem

Vaata kõiki