Vereloomeks vajalikud vitamiinid ja mineraalained

13.11.2022

Vereloomeks vajalikud vitamiinid ja mineraalained

Raud on hemoglobiini peamine komponent. Raud aitab kaasa hemoglobiini ja erütrotsüütide (punavereliblede) normaalsele moodustumisele, normaalsele hapniku transpordile kehas ning toetab immuunsüsteemi normaalset talitlust. Normaalne hemoglobiini tase täiskasvanud naistel on 121 - 150 g/l ning meestel 134 - 170 g/l.

Lisaks rauale on vereloomeks vajalikud vitamiinid B6 ja B12, mis aitavad kaasa vere punaliblede normaalsele moodustumisele ning folaadid, mis aitavad kaasa normaalsele vereloomele. Vitamiin C aitab kaasa mitteheemse ehk taimse raua imendumisele. Mineraalainetest on olulisel kohal veel vask, mis aitab kaasa raua normaalsele transpordile kehas.

Raud toitudes

Mitmekülgne toitumine raua lisamanustamist üldjuhul ei vaja, sest liha, maks ja veretooted sisaldavad organismile hästi imenduvat rauda, küll aga on taimsetes toitudes, näiteks pähklites ja juurviljades, sisalduv raud halvemini omastatav kiudainete, fütaatide ning raua keemilise koostise tõttu.

Rauapuuduse tunnused

Rauavaeguse tunnusteks on eeskätt kahvatu nahk, tihti ka piinav väsimus, unisus, nõrkus, hingeldus, peavalu, südamepekslemine, pearinglus ja ärrituvus. Samas vaid nende sümptomite põhjal ei ole soovitatav rauapreparaate tarbima hakata, sest raua liig nagu ka vaegus, on kehale ohtlik. Liigne raud põhjustab kehale oksüdatiivset stressi ehk olukorda, kus oksüdatiivsete stressorite ja antioksüdantide omavaheline tasakaal on häiritud. See võib tekitada tõsiseid tervisemuresid.

Kehvveresuse ehk aneemia kahtluse korral on soovitatav pöörduda perearsti poole, kes kontrollib hemogrammi ja ferritiini näitusid. Ferritiin on raua depoovalk, mis sisaldub maksa, põrna ja luuüdi rakkudes. Ferritiini sisaldus veres väheneb juba rauapuuduse varajases järgus ja koos erütrotsüütide indeksite muutustega viitab aneemia tekke võimalusele.

Suuremat tähelepanu rauapuuduse sümptomitele võiksid pöörata viljakas eas naised (eriti vererohkete menstruatsioonide korral), kestvusspordialadega tegelevad naised, rasedad, imetavad emad ja lapsed, ühekülgse toitumisharjumustega inimesed ja taimetoitlased.

Vitamiin B12 ja foolhape

Lisaks rauale on normaalseks vereloomeks vajalikud ka foolhape ja vitamiin B12. Vitamiin B12 aitab kaasa vere punaliblede normaalsele moodustumisele ning aitab vähendada väsimust ja kurnatust. Lisaks toetab vitamiin B12 normaalset energiavahetust, immuunsüsteemi ja närvisüsteemi talitlust ning psühholoogilisi funktsioone. Juhul, kui verepilt näitab madalat hemoglobiini taset ning pärast mõnenädalast rauapreparaadi tarvitamist hemoglobin tõusnud ei ole, võib kahtlustada foolhappe ja/või vitamiin B12 madalat taset.

Sagedaseimaks vitamiin B12 vaeguse põhjuseks on imendumishäired, mis on seotud soolestiku haigustega aga ka taimetoitlus, alatoitlus ja alkoholism. Foolhappe vajadus suureneb raseduse ajal ning selle imendumist võivad häirida nt tsöliaakia, kroonilised põletikuslised haigused, alkohol ja mõned ravimid.

 

RÕÕM TOIDULISANDID VERELOOME TOETAMISEKS

Millist preparaati apteegis valida?

Varasemalt on rauda soovitatud võtta kõrgetes doosides raudsulfaadina. Samas on teada, et raudsulfaat on organismile koormav ja madala biosaadavusega, põhjustades tugevaid seedehäireid nagu kõhukinnisus või –lahtisus ja iiveldus. Tänaseks on turule jõudnud seedetraktile hästi talutav ning hea biosaadavusega rauddiglütsinaat.

 

Selleks, et rauavarud kiirelt ja seedetraktile leebelt kontrolli alla saada, on Eesti apteekrid loonud retsepti toidulisandile, mis on tõhusa imendumisega rauddiglütsinaadi vormis oleva raua, B-grupi vitamiiinide (B₆ ja B₁₂, foolhape), C-vitamiini, tsingi, vase ning seleeniga.

Kuna Rõõm Raud sisaldab olulisi komponente vereloomeks, piisab vaid 1 tabletist päevas, et raua näidud normaalsele tasemele viia.

RÕÕM Raud on oma tõhusale, kuid samal ajal seedetrakti säästvale toimele saanud head tagasisidet nii perearstidelt, apteekritelt kui ka patsientidelt.

Vitamiini B12 puuduse korral on RÕÕM toidulisandite sarjas saadaval hästi imenduvas metüülkobalamiini vormis Vitamiin B12 500 μg tabletid ja Vitamiin B12 240 μg suukaudne sprei. RÕÕM Vitamiin B12 sprei sobib kasutamiseks alates imikueast vastavalt arsti ettekirjutustele. Ühes pihustuses on B12 vitamiini 240 μg.

 

RÕÕM toidulisandite plussid

  • Välja töötatud Eesti Apteekrite poolt
  • Hästi imenduvad
  • Ei sisalda lõhna- ja maitseaineid, magusaineid, toiduvärve
  • Gluteeni- ja laktoosivabad
  • Sobilikud veganitele

 

Tootesoovitused

Sarnased postitused:

  • Kuidas hoida keha ja vaim kevadele vastu minnes virgena ja immuunsus tugevana?

    Kuidas hoida keha ja vaim kevadele vastu minnes virgena ja immuunsus tugevana?

    Loe rohkem

  • Pikad pühad tulekul: 5 praktilist olukorda, millele saad lahenduse apteegist

    Pikad pühad tulekul: 5 praktilist olukorda, millele saad lahenduse apteegist

    Loe rohkem

  • Parim kingitus tuleb südamest ja näitab, et hoolid

    Parim kingitus tuleb südamest ja näitab, et hoolid

    Loe rohkem

  • Miks on D-vitamiin oluline?

    Miks on D-vitamiin oluline?

    Loe rohkem

Vaata kõiki