Külmetus, köha, kurguvalu

Külmetus, köha, kurguvalu

Meie kliimas on üsna tavaline, et sügisest kevadeni põeme viis-kuus korda mõne kergema viiruse põhjustatud haigust. Ravi on enamasti sümptomaatiline ja sõltub sellest, millised sümptomid on peamised. Külmetushaiguse parim ravi on aeg, puhkus ja uni.

Ainus talveaja viirushaigus, mille kulg võib olla väga raske ja mis võib tekitada tõsiseid tüsistusi, on gripp. Gripi vastu saab ennast kaitsta vaktsineerides.

Külmetushaiguse korral aitab aeg, puhkus ja uni

Et hoida immuunsüsteem heas korras ja vältida külmetushaigusi, tuleb varustada organismi vajalike ainetega. Parimad vahendid immuunsüsteemi tugevdamiseks on punase päevakübara preparaadid, C-vitamiin, D-vitamiin, E-vitamiin, oomega-3-rasvhapped, tsink ja seleen, ingver ja küüslauk, greibiseemne ekstrakt (tugev antioksüdant), samuti tervislik toitumine, piisav puhkus ja uni.

Kurk valutab

Kurguvalu on ülemiste hingamisteede infektsioonide korral üks sagedasemaid kaebusi. Kurguvalu tekitab enamasti neelupõletik, mida põhjustavad viirused ja bakterid. Kui tegu on bakteriaalse infektsiooniga (ennekõike angiiniga), siis sümptomite leevendamiseks on näidustatud antibiootikumravi.

Sümptomid on valu kaela piirkonnas, kurguärritus, kriipiv ebamugavustunne neelus, valulik neelamine. Pikaajalist kurguvalu põhjustab krooniliseks muutunud infektsioon ülemistes hingamisteedes. Erineva tugevusega valu põhjustavad ka allergilised seisundid, kuiv õhk, gastroösofageaalne reflukshaigus.

Viiruslik neelupõletik taandub mõne päeva kuni nädala jooksul ka ilma igasuguste ravita. Ravi eesmärk on eelkõige sümptomite leevendamine, sealhulgas valu vähendamine. Kurguvalu leevendamiseks saab kasutada nii sünteetilisi kui ka looduslikke preparaate. Kui on tegemist mikroorganismi põhjustatud põletikuga, siis tavaliselt kombineeritakse lokaalanasteetikumi mõne antiseptilise ainega. Valu leevendamiseks ja raviks näidustatud preparaadid on enamasti imemistabletid või aerosoolid. Abi võib olla eeterlikke õlisid sisaldavatest aerosoolidest, kurgu kuristamisest. Kuristamiseks sobib nõrk soolavesi, pärnaõie-, kummeli-, salvei- ja saialilletee.

Tugeva valu korral võib kasutada ka valuvaigisteid. Apteegis on neid saadaval imemistablettide või aerosoolina.

Kurguvaluga tuleb arsti juurde minna, kui

 • järsku tekib kõrge palavik ja mädane katt mandlitele,
 • kaasneb hingamisraskus või oluline neelamistakistus,
 • kurguvalu püsib üle nädala,
 • kurguvalu esineb väga tihti.

Kurguvalule lisandub köha

Viirusliku põhjusega kurguvalule lisandub tihti köha. Köha on organismi reflektoorne kaitsemehhanism hingamisteede puhastamiseks infektsioonitekitajatest, võõrkehadest, üleliigsest limast. Köha on sagedane kaebus, millega pöördutakse arsti või apteekri poole.

Köha saab jagada ägedaks (kestab kuni 3 nädalat ), alaägedaks (kestab 3–8 nädalat), krooniliseks (kestab enam kui 8 nädalat), samuti kuivaks ja rögaeritusega kulgevaks köhaks. Kroonilise köha peapõhjused on astma, ninaneelunohu ja GERD ehk gastroösofageaalne reflukshaigus.

Kui köha on tugev, häirib ja põhjustab patsiendi elukvaliteedi olulist langust, on võimalik seda leevendada. Tuleb tähelepanu pöörata köha iseloomule – kas on kuiv või rögaeritusega köha.

Külmetushaiguste ägeda köha vastu võib kasutada apteegist retseptita saadavaid looduslikke ravimeid ja ravimtaimeteesid: paiseleht, teeleht, harilik raudrohi, aedliivatee ja/või islandi käokõrv; looduslikke preparaate, mis sisaldavad luuderohtu, islandi samblikku, aedliivatee ürti koos alteejuurega, aedliivateed koos nõmmliivatee ja teelehega.

Kui tegemist on rögaköhaga, tuleb kasutada rögalahtisteid ehk ekspektorante, mis suurendavad röga hulka ja vähendavad selle viskoossust. Kuiva köha vastu võib kasutada köhapärssijaid. Need blokeerivad köharefleksi, toimides tsentraalselt või perifeerselt. Rögalahtisteid ja köhapärssijaid omavahel reeglina ei kombineerita. Kui piinav köha ikkagi ei lase magada, võib kasutada köhapärssijat, aga ainult paari päeva vältel ja etteantud annust ei tohi kindlasti ületada.

Kui köha kiusab, on soovitatav palju juua, see soodustab röga tekkimist (võib kasutada ravimtaimeteesid), toaõhu niisutamine ja inhalaator leevendavad samuti. Inhalaatorisse võib lisada füsioloogilist lahust. Auru sissehingamine leevendab köha ning aitab põletikulisel ja valulikul limaskestal taastuda.

Kui tegu on bakteriaalse infektsiooniga, kasutatakse antibiootikumravi.

Köha võib olla nii iseparaneva haiguse sümptom kui ka tõsise haiguse väljendus. Arsti juurde tuleb saata patsient juhul, kui köha on tekkinud bakteriaalsetest põletikutekitajatest. Erialaspetsialisti juurde tuleb pöörduda, kui ei ole õnnestunud leida köha põhjust või on vaja teha täpsustavaid lisauuringuid.

Arsti poole pöörduge, kui:

 • kaasneb hingamistakistus ja õhupuudustunne,
 • köha tekib väga järsku või sissehingamine on takistatud ja heliline (võimalik võõrkeha sissehingamine),
 • köhaga kaasnevad teised vaevused (palavik, valu rinnus, kõhuvalu),
 • köha on haukuv,
 • röga on ebameeldiva lõhnaga, mädane,
 • esineb veriköha,
 • köha on pikaaegne,
 • pikaaegse köhaga kaasneb kaalulangus.

Autor: Mariana Džaniašvili, Südameapteegi proviisor-juhataja

Seotud postitused
 1. Palavik – kuidas ja millal palavikku alandada? Palavik – kuidas ja millal palavikku alandada? Palavik on organismi kaitsereaktsioon. Millal tuleks palavikku alandada?  Kuidas alandada palavikku lastel ja täiskasvanutel?
 2. Carmolis ürditilgad ja Carmolis kommid – ravimtaimede jõud Carmolis ürditilgad ja Carmolis kommid – ravimtaimede jõud Carmolise ürditilgad aitavad leevendada esimesi külmetusnähtusid ning Carmolis kommid on head käheda kurgu ja kinnise nina vastu.
 3. Wick Babybalm – rahustav palsam beebile Wick Babybalm – rahustav palsam beebile Korduma kippuvad küsimused Wick Babybalm palsami kohta. Saame teada, millal võiks toodet vaja minna ja mis on toote Wick Babybalm koostises.
 4. 8 müüti külmetushaigustest 8 müüti külmetushaigustest Arutame lahti kaheksa enim levinud müüti külmetushaiguste kohta. Loe lähemalt, kuidas tegelikult oleks kõige targem külmetushaigusi ravida.
Tootesoovitused
 1. ISLA-MINT PASTILLID N30
  ISLA-MINT PASTILLID N30

  Toimeaine / Koostis
  Islandi käokõrv

  6,87 €
 2. MÖLLERI DOBBEL IMMUNITY CAPS N100
  MÖLLERI DOBBEL IMMUNITY CAPS N100

  Toimeaine / Koostis
  Omega-3-rasvhapped

  21,37 €
 3. PROSPAN KIHISEV TBL 65MG N10
  PROSPAN KIHISEV TBL 65MG N10
  Käsimüügiravim

  Toimeaine / Koostis
  Hederae helicis folium

  5,98 €
 4. STREPSILS HONEY& LEMON LOSENG 0,6MG+1,2MG N24
  STREPSILS HONEY& LEMON LOSENG 0,6MG+1,2MG N24
  Käsimüügiravim

  Toimeaine / Koostis
  Amylmetacresolum Dichlorobenzylalcoholum

  • -15%
  Special Price 4,68 € Regular Price 5,51 €
 5. STREPSILS MENTHOL&EUCALYPTUS 0,6MG+1,2MG+8MG N24 LOSENG
  STREPSILS MENTHOL&EUCALYPTUS 0,6MG+1,2MG+8MG N24 LOSENG
  Käsimüügiravim

  Toimeaine / Koostis
  Amylmetacresolum Dichlorobenzylalcoholum Levomentholum

  • -15%
  Special Price 4,68 € Regular Price 5,51 €
 6. STREPSILS VITAMIN C 100MG 0,6MG+1,2MG+100MG N24 LOSENG
  STREPSILS VITAMIN C 100MG 0,6MG+1,2MG+100MG N24 LOSENG
  Käsimüügiravim

  Toimeaine / Koostis
  Amylmetacresolum Dichlorobenzylalcoholum Acidum ascorbinicum

  • -15%
  Special Price 4,68 € Regular Price 5,51 €