Kolesterooli määramine

Kolesterooli määramine

Kõik täiskasvanud peaksid teadma oma vere kolesteroolisisaldust. Üldkolesterooli väärtuse teadmine annab võimaluse ennetada mitmesuguseid südame-veresoonkonda puudutavaid tüsistusi ning pikendada tervelt elatud aastate arvu. Eriti tähtis on kolesteroolitaseme jälgimine suhkruhaiguse korral, sest risk haigestuda südame- veresoonkonna haigustesse on siis suurem.

Palume visiidile tulles kanda kaitsemaski ja desinfitseerida käed. Haigussümptomitega inimestele (palavik, köha, nohu) teenuseid ei osutata. Täname mõistva suhtumise eest!

 

 

Registreeri nõustamisele

Valitud apteegis osutatakse teenust kokkuleppel apteekrile vabal ajahetkel. Palun võtke ühendust apteegiga
Vabandame! Kõik ajad on juba broneeritud

Teenuseid laetakse. Palun oodake

 NB! Kui ei leia sobivat aega, võta ühendust apteegiga!

Mida tuleks teada enne kolesterooli mõõtmist?

 • Enne kolesterooli taseme määramist peaks soovitatavalt olema vähemalt 12 tundi söömata ja joomata (v.a vesi).
 • Kolesterooli taset määratakse spetsiaalse aparaadiga ja mõõtmiseks on vaja paar tilka verd sõrmeotsast.

Kolesterool – mis see on?

Kolesterool on inimkehas enim leiduv tsükliline alkohol. Ta on oluline rakuseinte koostisosa. Ilma kolesteroolita ei suudaks rakud talitleda. Veres liigub kolesterool ringi rasvast ja valgust koosnevate lipoproteiinide vahendusel. Organismis olev kolesterool on pärit peamiselt kahest allikast: 70% sellest sünteesitakse kehaomaselt (peamiselt maksas, vähesel määral ka peensoole limaskestas, neerupealistes, munasarjades, testistes, platsentas) ja 30% saadakse toidust.

Kolesterool jaguneb kaheks: nn hea kolesterool ehk HDL-kolesterool ja nn halb kolesterool ehk LDL-kolesterool. Liigne LDL-kolesterooli sisaldus veres põhjustab kolesterooli kleepumise veresoonte seintele. Seetõttu on ta peamine ateroskleroosi ehk veresoonte lupjumise põhjus ning selle kõrget taset veres peetakse südame- ja veresoonkonnahaiguste oluliseks riskifaktoriks.

Kolesterooli näitajad

VÄGA KÕRGE üle 7,8 mmol/l
KÕRGENENUD 6,5 – 7,8 mmol/l
PIIRIPEALNE 5,0-6,5 mmol/l
NORMAALNE alla 5,0 mmol/l

Vere suurt kolesteroolisisaldust põhjustavad eelkõige toiduvalik, näiteks liigne rasvade tarbimine, passiivne eluviis, liigne kehakaal, kõrgenenud vererõhk, neile lisanduvad suitsetamine ning liigne alkoholi pruukimine. Kuna haigus sageneb vanuse lisandudes, võib riskifaktoriks pidada ka vanust. Meestel on seejuures täheldatud varasemat haigestumist kui naistel.

 • Küüslaugu preparaadid

  Küüslauk alandab vererõhku, takistab veresoonte lupjumist, aitab langetada „halva“ kolesterooli taset ja tõsta „hea“ kolesterooli taset.

 • Oomega-3 rasvhappeid sisaldavad preparaadid

  Reguleerivad arteriaalset vererõhku ja kolesterooli taset.

 • Punase riisi preparaadid

  Optimeerivad kolesterooli ainevahetust: vähendavad kolesterooli sünteesi maksas, vähendavad kolesterooli imendumist soolestikus ja suurendavad kolesterooli eritumist. Samuti soodustavad kolesterooli taseme alanemist veres.

 • Roheline tee

  Aitab vähendada kolesterooli taset veres.

 • B-grupi vitamiinid

  Aitavad veresooni puhtana hoida.

 • Letsitiini sisaldavad preparaadid

  Letsitiin lahustab kolesterooli kogumikke, parandab maksa funktsiooni, väljutab maksas olevat kolesterooli seedetrakti kaudu.

 • Artišoki ja võilillepreparaadid

  Reguleerivad sapifunktsiooni ja vere kolesteroolisisaldust.

 • Taimsete sitosteroolide kompleks

  Vähendab toiduga saadava kolesterooli imendumist.

 • Probiootikumid

  Langetavad kolesterooli taset veres.