Mis on pigmendilaigud ja kuidas nendest vabaneda

Mis on pigmendilaigud ja kuidas nendest vabaneda

Apteeker selgitab millest tekivad pigmendilaigud ja vaatame kuidas nendest vabaneda kõige tõhusamalt.

Kui silmad on hinge peegel, siis näonahk on organismi peegel. Mõned näonaha muutused – nahatooni muutumine kahvatuks, erepunaseks või hoopis hallikassiniseks, lööve, lõhed, paistetus – võivad viidata terviseprobleemile ja nõuavad tähelepanu. Teised, kahjutud ilmingud nagu tedretäpid, aknearmid või nahavärvist tumedamad laigud ehk pigmendilaigud võivad häirida lihtsalt esteetilistel põhjustel. Ilusa naha saavutamise nimel kulutatakse palju aega ja raha, proovitakse järjest uusi tooteid ja protseduure. Mida siiski teha pigmendilaikudega, mis lahutavad meid ihaldusväärsest ühtlasest nahatoonist?

Millest tekivad pigmendilaigud?

Meie nahavärv sõltub pigmendist – melaniinist. Melaniini ülesanne on kaitsta meid kahjuliku ultraviolettkiirguse eest. Melaniini töö tulemust näeme, kui nahk pärast päikese käes viibimist tumedamaks muutub. Melaniini tootmise protsess allub geneetilisele ja hormonaalsele kontrollile ning üldjuhul on see väga stabiilne. Siiski võivad elu jooksul tekkida mutatsioonid, mis väljenduvad hüperpigmentatsioonis – naha peale tekivad eri suuruse ja kujuga kontrastsed laigud. Laigud tekivad tihti geneetilise eelsoodumusega inimestel ning võivad tulla mõne ravimi (nt rasestumisvastased pillid) või kosmeetikatoote kasutamisest, haiguste (nt munasarja- ja kilpnäärmehaigused) tõttu, samuti raseduse ajal. Mõnel juhul jääb tekkepõhjus teadmata.

Kuidas vabaneda pigmendilaikudest?

Pigmendilaigust lahtisaamise põhimõte on liigse pigmendi lõhustamine ja uue laigu moodustamise takistamine. Meetodeid jaotatakse paikseks raviks ning hooldusprotseduurideks (laserravi, laserlihvimine, koorimine, intensiivne pulseeriv valgus, krüoteraapia). Meetodi valimisel arvestatakse laikude sügavust nahas ning kaalutakse efektiivsuse ja ebasoovitavate tulemuste riski suhet, milleks võib olla nahavärvist heledamate laikude teke. Samal ajal tuleb silmas pidada, et see protsess võtab aega ning sellega peab kindlasti kaasnema pigmentatsiooni soodustavate faktorite vältimine ja tõhus päikesekaitse.

Paiksed meetmed töötavad siis, kui pigmendilaik asub naha pindmises kihis. Apteegi sortimendis on toimeaineid, mis võitlevad laikudega erinevate mehhanismide abil. Näiteks Itaalia brändil BioNike on pigmendilaikude vastane sari B-Lucent. Nende toodete töö põhineb neljal toimeainerühmal: biomimeetilistel peptiididel, emajuurest saadud metüülgentisaanil, lipoaminohapetel, alfa- ja polühüdroksühapetel (intensiivsemad AHA-d: piim- ja glükoolhape; leebemad PHA-d: laktobioon- ja glükonolaktoonhape). Nende ainete kombineerimisel saavutatakse üleliigse pigmendi lõhustamine, uue melaniini sünteesi takistamine ning naha pindmise sarvkihi koorimine, mis soodustab naha uuenemist. Lisaks sisaldavad päevaseks kasutamiseks mõeldud kreemid päikesekaitsefaktorit ning sobivad ka kasutamiseks meigi aluskreemina. Kreemi koostise alusel võib leida paikset hooldust vastavalt naha fototüüpile, laikude intensiivsusele ja päikesekaitsefaktori vajadusele.

Pigmendilaikude paikse ravi meelespea

  • Hooldus peab olema järjepidev.
  • Päikesekaitse kasutamisest peab saama kohustuslik komme.
  • Kontsentraate tuleb panna täpselt laigu peale, et vältida ümbritseva naha loomuliku tooni heledamaks muutumist.
  • Pärast koorivate komponentide ja kontsentraatide kasutamist vajab nahk rahustamiseks niisutavat kreemi.
  • Mõni toode sobib hästi paralleelseks kasutamiseks protseduuridega kosmeetiku juures.

Lõpuks tahaks meenutada, et ilu on vaataja silmades. Armsad tedretäpid või mõni laiguke ei vähenda ilu, vaid võivad sind teha hoopis eriliseks. Armasta ennast, sära ja mis kõige olulisem – ole terve!

Autor: proviisor Leilika Stepanova

Seotud postitused
  1. BioNike kosmeetika – millistele nahatüüpidele sobib? BioNike kosmeetika – millistele nahatüüpidele sobib? BioNike on kvaliteetne kosmeetika tundlikule ja allergilisele nahale. BioNike tooted on vabad säilitus-ja lõhnaainetest, gluteenivabad ning nikkel-testitud
  2. Kogu tõde pigmendilaikudest Kogu tõde pigmendilaikudest Mis tekitab pigmendilaike ning kuidas neid ravida või ennetada. Apteeker selgitab. 
  3. Pigmendilaigud – miks tekivad, kuidas ennetada ja ravida Pigmendilaigud – miks tekivad, kuidas ennetada ja ravida Päikesesest tekkinud tederetäpid tähendab, et nahk on tootnud üleliigselt melaniini. Uurime miks need tekivad ja kuidas neid ravida
  4. VEEBISEMINAR: Pigmendilaigud VEEBISEMINAR: Pigmendilaigud Miks tekivad, kuidas ennetada ja ravida pigmendilaike