„SATTUSIN KONKSU OTSA!“ Algul leevendas ninapihusti hästi nohu, kuid siis tekkis sõltuvus

19.12.2023

„SATTUSIN KONKSU OTSA!“ Algul leevendas ninapihusti hästi nohu, kuid siis tekkis sõltuvus

„Sattusin konksu otsa!“ kurdavad inimesed, kes ei suuda nohupihuste tarvitamist lõpetada. Nagu narkomaanil, haarab neil käsi ikka ja jälle väikse pihusepudeli järele. „Väike narkots. Kui ei pauguta, siis kohe nina kinni.“ Jah, see on sõltuvus nohurohust.

Õhtuleht 05.12.2023

Apteekrid on kogu aeg hoiatanud, et nohurohtu ei tohi kaua kasutada. Aga nii nagu nohu ei tundu väga tõsine tõbi, ei osata suurt ohtu näha ka ninna pihustatavatest rohtudest. Mõni inimene kurdab ühismeedias, et on nohusprei konksu otsas olnud juba aastaid. Ei saa selleta magamagi jääda.

Kõigepealt tekib nohu, mida leevendab hästi nohupihus. Sutsakas ninna ja elu kui lill! Ühel hetkel läheb nohu üle, aga nina on ikka kinni. Aitab vaid taas väike sutsakas ninna. „Kui ei pauguta, siis kohe nina kinni,” iseloomustab olukorda inimene, kes teab, mida tähendab säärane sõltuvus.

Nohurohusõltuvusega inimesi satub ka apteeki, kinnitab Tooma Südameapteegi proviisor Gerda Nelis. Võiks ju arvata, et nohurohtude kasutamine on kõigil selge, sest nohu on üks sagedasemaid muresid, mille korral otsitakse abi apteegist. „Kuid vaadates kroonilise nohuga hädas olevaid patsiente, siis see nii ikkagi ei ole. Kroonilisel nohul on mitmeid põhjuseid, kuid üks neist on ninaspreide väärkasutus.” „Kui inimesel on tekkinud ninaspreide valesti kasutamisest krooniline nohu, siis oleneb lahendus sümptomite tõsidusest,“ selgitab proviisor Gerda Nelis.

Nelise sõnul võib apteegi käsimüügist soetada mitme firma ninaspreisid, mis avavad nina ja kergendavad hingamist näiteks külmetuse korral. Peamised toimeained, mis on sellistes pihustes, on ksülometasoliin ja oksümetasoliin. „Nende toime seisneb selles, et need ahendavad nina limaskestas olevaid veresooni: nina ja neelu limaskesta verevool väheneb ning väheneb ka ninaturse, tekib lima ja lihtsustub selle välja nuuskamine.”

Oksümetasoliini ninaspreid on lubatud lastele alates 6. eluaastast. Lubatud annus on 1–2 pihustust mõlemasse ninasõõrmesse kaks korda päevas. Ksülometasoliini on kahe eri tugevusega ravimpreparaadina ning neid kasutatakse üks pihustus mõlemasse ninasõõrmesse kolm korda päevas. Kuid mõlemal toimeainel on kindel kasutamispiirang. Apteekri sõnul ei tohi neid kasutada üle seitsme päeva ehk tegelikult mida vähem, seda parem. „Kuna nende ninaspreide sage kõrvaltoime on kuivustunne ninas, siis tekib pikemaajalisel kasutamisel n-ö tagasilöögiefekt: ninasprei jätkuv kasutamine probleemi leevendamiseks hakkab tekitama ninakinnisust ja turset. Nina limaskest pakseneb ja tekib krooniline nohu.”

Kuidas sõltuvusest vabaneda?

Ühismeedias jagatakse mitmeid soovitusi, kuidas nohurohusõltuvusest jagu saada, näiteks võtta sprei asemel kasutusele Sudafed. Nelise sõnul pole see üldse hea mõte. Pole lahendus, kui võtta ninasprei asemel pseudoefedriini sisaldavaid tablette, sest siis võivad tekkida uued hädad.

„Need leevendavad küll samamoodi ninakinnisust, kuid neil on palju tervet keha hõlmavaid kõrvaltoimeid, samuti koostoimeid teiste ravimitega. Näiteks tõstavad need vererõhku ja on seetõttu vastunäidustatud inimestele, kes on nagunii sellega mures. Samuti ei tohi ka neid tablette pikka aega kasutada, piirang on viis päeva. Pikemaajalisem kasutamine suurendab kõrvaltoimete teket, näiteks võivad tekkida iiveldus, pearinglus, unetus ja närvilisus.”

Mõni kogenum sõltlane soovitab lihtsalt lõpetada rohu kasutamine ja kannatada mõnda aega. Nagu mõne muu sõltuvuse korral, kasutavad ka nohurohusõltlased sõnu „võõrutusnähud“ ja „kainus“. Soovitatakse ka pihustada rohtu vaid ühte sõõrmesse, et samal ajal võõrutada teist ninasõõret sõltuvusest. On ka soovitusi vähendada pihuse kogust järk-järgult. Või peaks uurima hoopis Narko.ee lehelt, kuidas anonüümselt sõltuvusest vabaneda?

„Kui inimesel on tekkinud ninaspreide valesti kasutamisest krooniline nohu, siis oleneb lahendus sümptomite tõsidusest,“ selgitab Nelis. „Igal juhul tuleb lõpetada ravimit sisaldavate ninaspreide kasutamine. Käsimüügis on olemas eeterlikke õlisid sisaldavad ninapihused, mis avavad nina, kuid sisaldavad ka niisutavaid õlisid, mis hoolitsevad nina limaskesta eest. Kergema mure korral võib üritada järk-järgult vähendada ravimit sisaldava ninasprei kasutamist asendades selle looduslikuga. Kasutada võib isotoonilise lahusega igapäevast ninaloputust. Nina limaskesta kuivuse vastu on olemas mitmeid pehmendavaid salve, looduslikke ninaspreisid ja -õlisid.”

Nelise arvates tuleb kasuks, kui konsulteerida perearstiga. „Kui tegemist on raskema juhuga, mis häirib juba igapäevaelu, siis on arsti juurde minek ainuõige. Tõsise probleemi leevendamiseks on mitmeid võimalusi, näiteks kasutada retseptiravimeid.” Nelise sõnul toimuvad raskematel juhtudel ninas sellised muutused, et ainuke lahendus on operatsioon. „Nohu raviks kasutatavad ninaspreid võivad tõesti ka sõltuvust tekitada ja nende kasutamisel tuleb olla ratsionaalne ja pigem ettevaatlik,” paneb apteeker südamele. „Oli raskem kui suitsu maha jätmine,” muljetab endine nohurohusõltlane, kes hoiab neist nüüd eemale.

Sarnased postitused:

  • Pikad pühad tulekul: 5 praktilist olukorda, millele saad lahenduse apteegist

    Pikad pühad tulekul: 5 praktilist olukorda, millele saad lahenduse apteegist

    Loe rohkem

  • Apteeker ja arst selgitavad: milliseid analüüse saab teha koduste kiirtestidega ja millal kiirtest teha?

    Apteeker ja arst selgitavad: milliseid analüüse saab teha koduste kiirtestidega ja millal kiirtest teha?

    Loe rohkem

  • Proviisor selgitab: miks on oluline tuvastada, kas haigustunnuste taga on gripp või koroonaviirus?

    Proviisor selgitab: miks on oluline tuvastada, kas haigustunnuste taga on gripp või koroonaviirus?

    Loe rohkem

  • Agovirax ninasprei viirushaiguste vastu

    Agovirax ninasprei viirushaiguste vastu

    Loe rohkem

Vaata kõiki