Atoopiline dermatiit

Atoopiline dermatiit

Atoopiline nahapõletik on haigus, mida iseloomustab punetavate laikudega ketendav lööve. See võib alata igas vanuses.

Mis on atoopia?

Atoopia tähendab, et nahk ja limaskestad reageerivad tavapärasest teistmoodi väliskeskkonnas leiduvatele ainetele.

Selline reaktsioon on tavaliselt pärilik, olles seotud antikehade tekkimisega ja/või suurenenud hulgal põletikku vallandavate ainete vabanemisega organismis.

Atoopiline dermatiit imikutel ja väikelastel

Atoopilise nahapõletiku lööve (atoopiline dermatiit) paikneb imikueas tavaliselt põskedel ning käte ja jalgade sirutuspindadel. Lööve on väga sügelev ja võib segada und. Väikelapseeas ja ka hiljem paikneb lööve sümmeetriliselt küünarõnnalde, põlveõnnalde ja randmete piirkonnas ning kaela eespinnal. Nahapõletik võib haarata ka silmaümbruse naha.

Kuidas atoopiline dermatiit edasi kulgeb?

Haigus kulgeb ägenemis- ja paranemisperioodidega. Enamasti täheldatakse haiguse ägenemist sügis-talvisel perioodil ja leevenemist suviti. On leitud tegureid, mis haiguse kulgu ägedamaks muudavad, kuid samas pole need leidnud teaduslikku kinnitust.

Haigusele võivad halvasti mõjuda näiteks mõned toiduained, villased riided vastu nahka, imikutel hammaste lõikumine, pesuained jm.

Kindlasti on aga haigusel olemas seos emotsionaalse pingega. Seetõttu käsitletakse atoopilist nahapõletikku mitmes riigis neurodermiidi nime all.

Atoopiline dermatiit: Milline on ravi? 

Vaatamata teadusuuringutele on atoopilise nahapõletiku olemus seni lõplikult välja selgitamata. Seetõttu ei ole võimalik haiguse põhjuslik, tervistav ravi, kuid sümptomite leevendamine on võimalik.

  • Atoopilise nahapõletiku ravi on suunatud haige elukvaliteedi parandamisele, mille eesmärk on vähendada nahapõletikku, sellega kaasnevat sügelemist ja sügelemisest tingitud unehäireid. Kratsimine võib tekitada naha mädapõletikku, mis haiguse kulgu halvendab. Tihti vajavad patsiendid ka psühholoogi abi.
  • Kui haigus on ägedas faasis, saab seda edukalt leevendada paiksete hormoonsalvidega, mittehormonaalset toimeainet pimekroliimust sisaldavate salvidega ja regulaarselt baaskreemide kasutamisega. Hästi mõjuvad valgusravi kuurid. Mõningatel juhtudel aitavad sügelust vähendada antihistamiinikumid.
  • Ägeda põletiku taandudes jääb probleemiks kuiv, kare ning ketendav nahk. Seda aitavad leevendada baaskreemid ja atoopilisele nahale mõeldud pesemisvahendid.

Vaata atoopilise näonaha jaoks sobivaid näohooldustooteid ja kehahooldustooteid.

Atoopilise dermatiidi kohta saad veel rohkem lugeda Ida-Tallinna Keskhaigla poolt kokku pandud infolehest siit.

Seotud postitused
  1. La Roche-Posay Toleriane Sensitive tundlikule nahale La Roche-Posay Toleriane Sensitive tundlikule nahale Nii üllatav, kui see ka ei tundu, pole „tundlik nahk“ nahatüüp selle sõna otseses mõttes. Tegelikult võib nahatundlikkust esineda kõigi nahatüüpide korral.
  2. Atoopiline ekseem beebil, lapsel, täiskasvanul Atoopiline ekseem beebil, lapsel, täiskasvanul Mis on  ekseem, kellel see esineb ning kuidas seda ennetada ja ravida?
  3. Herge testib: Vichy Mineral89 Herge testib: Vichy Mineral89 Uut Vichy Mineral89 näohooldustoodet testis meie apteeker Herge. Loe lähemalt, mis Herge tootest ja koostisainetest arvas. 
  4. Kuidas valida õige näokreem Vichy kosmeetika seast? Kuidas valida õige näokreem Vichy kosmeetika seast? Vichy Idealia, Vichy Slow Age, Vichy Liftactiv Supreme, Vichy Neovadiol – erinevate kreemide ja nahahooldustoodete valik on suur. Kuidas valida neist kreem, mis sobib just mulle? 
Tootesoovitused