Kuidas ennetada atoopilise dermatiidi ägenemist?

Kuidas ennetada atoopilise dermatiidi ägenemist?

Atoopiline dermatiit on krooniline põletikuline nahahaigus, mida elu jooksul põeb 20% maailma elanikkonnast. Haigusele on iseloomulikud punetavad karedad sügelevad laigud peanahal, näol ja kehal

Autor: proviisor Ave Niidu, Lastepolikliiniku Südameapteek

Atoopiline dermatiit on krooniline põletikuline mittenakkav nahahaigus, mida elu jooksul põeb 20% maailma elanikkonnast. Enamasti saab haigus alguse lapsepõlves, haigus võib avalduda juba 2.-3. elukuul.  Haigusele on iseloomulikud punetavad karedad sügelevad laigud peanahal, näol ja kehal ning see kulgeb ägenemis- ja paranemisperioodidega. Ägenemisperioodil võib põletikulisest nahapiirkonnast immitseda eritist. Sageli kaasneb haigusega allergiline nohu ja astma. Vaatamata paljudele uuringutele ei ole atoopilise dermatiidi tekkepõhjused täpselt teada.

Miks või kuidas atoopiline dermatiit tekib?

Haiguse tekkes on oma osa immuunsüsteemil, ümbritseval keskkonnal ja pärilikkusel. Kui pereliikmetel esineb allergilisi haigusi, siis suureneb võimalus ka atoopilise dermatiidi esinemiseks. Haigushoo võivad esile kutsuda allergeenid (näiteks õietolm ja loomakarvad). Toiduallergia osatähtsuse kohta ei ole kindlaid andmeid, kuid mõned vanemad seostavad ägenemishooge teatud toiduainetega. Pane kirja kõik tegurid, mis võivad lapsel sümptomeid süvendada. Kahjuks pole tänasel päeval haiguse täielik väljaravimine võimalik, kuid on võimalik põletikusümptomeid ja sellega kaasnevat ebamugavust leevendada.

Atoopilist dermatiiti võivad ägestada:

 • Ebasoodsad kliimategurid (külm ja rõske kliima või liiga kuiv ja soe toaõhk)
 • Liiga pikad veeprotseduurid (basseinis ujumine ja liiga pikad vanniskäigud)
 • Ebasobivad pesuvahendid, mis kuivatavad nahka, higistamine
 • Karedast ja ärritavast materjalist rõivad
 • Stressi tekitavad asjaolud
 • Lenduvad allergeenid (õietolm, tolmulestad, karvad, suled, hallitus)
 • Mehaanilised tegurid (kratsimine)
 • Teatud toiduained

 

Atoopilise dermatiidi ravi on suunatud elukvaliteedi parandamisele. See põhineb õigete nahahooldustoodete kasutamisel, põletikuprotsesside vaigistamises, naha mikrofloora tasakaalustamises ning ärritajate ja allergeenide vältimises.

Eurerin AtopiControl tooted aitavad atoopilist dermatiiti leevendada

Eucerini AtopiControl sarja kuuluvad dermokosmeetilised tooted, mis on mõeldud nii kuiva ja ärritunud kui ka atoopilise naha eest hoolitsemiseks haiguse vaibe- ja ägenemisperioodil. On kliiniliselt ja dermatoloogiliselt tõestatud, et kõik selle sarja tooted vähendavad nahakuivust, ketendust ja pingulolekut, leevendavad sügelust ning sobivad atoopilisele nahale.

Baashoolduse hoolduspiimad ja -kreemid, mis sisaldavad oomega-6-rasvhappeid ja likohalkoon A-d, turgutavad nahka ning aitavad taastada selle loomuliku kaitsekihi ja suurendada naha vastupanuvõimet. Lisaks naha tõhusale niisutamisele vähendavad need tooted atoopilisele nahale iseloomulikku karedust, sügelust ja pingulolekut.

Aktiivhoolduse toodete hulka kuulub Eucerin AtopiControl uus intensiivhoolduskreem. See on suurepärane vahend naha eest hoolitsemiseks, sest parandab aktiivses haigusfaasis oluliselt naha väljanägemist ja aitab ägenemisperioodidel vähendada hüdrokortisooni kasutamist.

Kliiniliste uuringutega on tõestatud, et AtopiControli intensiivhoolduskreemi koostise kosmeetiline toime on võrreldav 1% hüdrokortisoonsalvi toimega. AtopiControli intensiivhoolduskreem ei kuulu farmaatsiatoodete hulka ega asenda neid. Teine aktiivhoolduse toode on Eucerin AtopiControl sügelusvastane pihus, mis – nagu nimigi näitab – aitab hetkega sügelust leevendada. See viimane on sarja kõige uuem toode ja jõudis apteegilettidele alles selle aasta alguses.

Sari ei sisalda lõhna- või värvaineid ega parabeene ning  tooted sobivad lastele ja üle kolmekuustele beebidele (Eucerin AtopiControl sügelusvastane pihus sobib üle kolmeaastastele lastele).

 

Atoopilise dermatiidi igapäevane nahahooldus

 • Väldi pikaajalisi veeprotseduure ja eelista leiget dushi- ja vannivett
 • Kasuta spetsiaalseid atoopilisele nahale mõeldud pesuvahendeid nagu nt AtopiControl vanni-ja dušiõli
 • Pärast iga veeprotseduuri kanna nahale AtopiControl kehapalsamit, kehapiima või niisutavat kreemi
 • Kanna nahale pehmendavat kreemi või salvi regulaarselt 2-3 korda päevas
 • Ägenemishoogude ajal kanna nahale AtopiControl intensiivhooldusekreemi, et leevendada sügelust ja parandada naha seisukorda.
 • Ägedas faasis kanna nahale esmalt ravisalv ja seejärel intensiivhooldusekreem
 • Kiireks leevenduseks sügelemisele on AtopiControl sügelemisvastane sprei, mis jahutab nahka vaid hetkega
 • Eelista puuvillast pesu ja riideid
 • Jälgi, et ruumi õhuniiskus  ei langeks väga madalaks, optimaalne õhuniiskus on 40%
 • Soovitav on vältida toidus säilitus- ja värvaineid (eriti E102 ja bensoaadid E210-220)

 

Vaata veel: https://www.eucerin.ee/specials/atopicontrol

Seotud postitused
 1. Atoopiline ekseem beebil, lapsel, täiskasvanul Atoopiline ekseem beebil, lapsel, täiskasvanul Mis on  ekseem, kellel see esineb ning kuidas seda ennetada ja ravida?
 2. Miks valida näopuhastamiseks mitsellaarvesi? Miks valida näopuhastamiseks mitsellaarvesi? Mitsellaarvesi on õrnaks vahendiks meigi, rasu ning saaste eemaldamiseks näolt, jättes naha enda lipiidibarjääri naha pinnale alles.  See annab võimaluse tõhusaks nahapuhastuseks, vältides kiskumise tunnet.
 3. Atoopiline dermatiit Atoopiline dermatiit Atoopiline nahapõletik on haigus, mida iseloomustab punetavate laikudega ketendav lööve. See võib alata igas vanuses.
 4. Eucerin Aquaphor - kreem väga kuivale nahale Eucerin Aquaphor - kreem väga kuivale nahale Eucerin Aquaphor nahka taastaval salvil on kliiniliselt tõestatud väga kuiva, lõhenenud või ärritunud nahka parandav toime.