Mehe tervis vajab hoolt: millistele terviseriskidele tähelepanu pöörata?

06.11.2023

Mehe tervis vajab hoolt: millistele terviseriskidele tähelepanu pöörata?

 

Mida saaks mees ise teha oma tervise heaks ja mida ka lähedased mehe terviseriskide puhul silmas pidada?

Tsiteerides Ameerika legendaarset riigitegelast Bill Richardsit ei ole mehe tervisemurede märkamine ja ennetamine vaid mehe probleem – kuna see mõjutab otseselt tema naist, lapsi ja vanemaid, vajab mehe tervis terve perekonna hoolt. Seda enam, et sel aastal Kantar Emori poolt läbi viidud meeste tervishoiuteenuste kasutamise uuringu kohaselt enamikke mehi (61%) häirib see, kui nad peavad abi küsima ning see ei sõltu mehe vanusest. Sama uuring tõi välja, et füüsilise tervise probleemide korral on suur roll struktuursetel barjääridel nagu pikk järjekord, rahalised takistused, ajapuudus, ebasobivad vastuvõtuajad. Seega, mida saaks mees ise teha oma tervise heaks ja mida ka lähedased mehe terviseriskide puhul silmas pidada? Südameapteegi proviisor Aleksandr Sei annab mõned soovitused:

  • Tähelepanu eesnäärmele
    Eesnäärme pahaloomuline kasvaja on eesti meestel kõige sagedasem kasvaja ning sellesse kasvaja vormi haigestumine on tõusutrendis. Jälgi oma tervist ja märka sümptomeid, nagu urineerimisraskused, valu kubeme piirkonnas ja seksuaalhäired. Kui neid märkad, ära kõhkle arsti juurde minemast.
    Kui sinu peres on esinenud eesnäärmevähki, kaalu PSA-testi tegemist, eriti kui oled üle 50-aastane. PSA-testi saab teha nii pere- kui laboriarsti juures, kuid end kiirtestida on võimalik ka mugavalt kodus. Eesnäärme kiirtest on lihtne ja täpne kodus tehtav test, mis aitab mehel hinnata, kas tema eesnäärmega on kõik korras. Testid on saadaval Südameapteekides üle Eesti ning E-apteegis: Eesnäärme antigeeni kiirtest
  • Vererõhk ja kolesterool
    Südame- ja veresoonkonnahaigused on nii Eestis kui ka mujal maailmas üks peamisi suremuse põhjustajaid. Üsna levinud on valearvamus, nagu ohustaks infarkt ainult eakaid inimesi. Tegelikkus on aga see, et ka nooremas eas võib infarktini viia tähelepanuta jäänud kõrge kolesteroolitase. Infarkti võib esineda nii naistel kui meestel, kuid paraku esinevad suuremad tervisekahjustused just meeste puhul. Südamehaiguste esinemise ja infarkti saamise tõenäosus on mehel märksa suurem kui täpselt samade näitajatega naisel. Taaskord ei ole abiks ka Eesti meeste kalduvus vältida arsti juures käimist. Meestel on peamisteks infarkti eelseteks tunnusteks õhupuudus ja üldine väsimus. Kõrge, ja isegi ohtlikult kõrge kolesteroolitase, ei anna aga kahjuks endast sageli kuidagi märku, mistõttu on oluline seda regulaarselt mõõta. Samamoodi on oluline hoida pilk peal vererõhul ja veresuhkrul. Kui arsti juurde on keeruline aega saada või sobivat aega leida, siis saab sageli abi ka oma koduapteegist. Paljud apteegid pakuvad tasuta vererõhu mõõtmist ning veresuhkru ja kolesteroolitaseme määramist.
  • Suitsetamisest loobumine ja alkoholi tarbimise vähendamine
    Tubaka tarvitamine kahjustab tervist ja sellest loobumise esmane vajadus on haiguste ennetamiseks või juba väljakujunenud haiguste edasise arengu aeglustamiseks. Juba ühe ööpäeva möödumisel suitsetamisest väheneb südamelihase infarkti risk, 1-12 kuu möödumisel väheneb tromboosi tekke risk, südamelihase infarktirisk langeb poole võrra, 15 aastat hiljem on südame isheemiatõve risk mittesuitsetajate omaga võrdne. Enamik inimesi ei suuda suitsetamisest loobuda iseseisvalt ja vajab selleks pereliikmete, sõprade või professionaalse nõustaja abi. Suitsetades saab organism pidevalt nikotiini, mis tekitab läbi erinevate mehhanismide hea meeleolu ja eufooriasarnase tunde. Kui ühel hetkel ei saa organism oma tavapärast nikotiinikogust, tunneb suitsetaja ärevust, tal tekivad peavalu, pearinglus, väsimus, unehäired, võivad tekkida ka keskendumisraskused ja ülemäärane higistamine, samuti võib suureneda söögiisu. Tekkivaid ärajäämanähte saab leevendada apteegi valikus olevate nikotiini sisaldavate plaastrite, närimiskummi või suuspreiga. Uudne suuõõnesprei peaks leevendama ka suitsetamistungi.
    Eesti elanike tervisekäitumise uuringu andmetel tarvitas 2020. aastal alkoholi 17,6% vastanutest, sealhulgas mehed oluliselt sagedamini kui naised (26,6% meestest ja 11,5% naistest)Alkoholi tarvitamine on otseselt või kaudselt seotud ligikaudu 60 erineva haigusseisundi ja tervisehäire tekkega. Neist sagedasemad on maksa alkoholtõbi, alkoholisõltuvus, südame-veresoonkonnahaigused, närvisüsteemi kahjustused, erinevad kasvajad. Suurte alkoholikoguste korraga tarvitamine on seotud õnnetuste ja vägivallajuhtumitega (Civitta, 2019). Meeste puhul väljenduvad erinevad vaimse tervise probleemid muuhulgas ka liigse alkoholi tarbimises (Sotsiaalministeerium, 2020). Alkoholi liigtarbimisel võib maks saada liigset koormust. Ka mma maksa seisundit saad kontrollida apteegis saadaoleva maksa füsioloogilise seisundi kiirtestiga.
  • Liikumine
    Kuigi tervis ei eelda kehalist aktiivsust mitte ainult meestelt, on vähene liikumine ja nõrgad tüvelihased hüppelauaks tervele hordile mehi vaevavatele terviseprobleemidele, nagu näiteks depressioon, väsimus, seljavalu, diabeet, potentsihäired jpm. Treenitud keha võib päästa ka lähedase tervise, kui hädaolukorras peaks tekkima vajadus jala abi järele joosta või näiteks pereliige tulekahjust välja kanda. Kõige parem on, kui õnnestub leida trenn, mis tõesti huvi pakub, aga abiks on seegi kui lihtsalt enda liikumist suurendada, näiteks õhtuti jalutamas käia või paar peatust varem bussi pealt maha tulla.
  • Toidulisandid
    Toitu mitmekülgselt ja tervislikult, kuid kaalu ka toidulisandite lisamist oma toitumisse – seleeni, A- ja E-vitamiini ning D-vitamiini sisaldavad toidulisandid võivad aidata vähendada eesnäärmevähi riski. Samuti võid kaaluda magneesiumi, B-grupi vitamiinide ja oomega-rasvhapete toidulisandeid südametervise toetamiseks.
    D-vitamiini puudust on võimalik tuvastada ka koduse kiirtestiga: D-vitamiini kiirtest. D-vitamiini puudusele organismis viitavad pidev väsimus, sage haigestumine, emotsionaalsus, närvilisus, depressioon. Raskekujulise puuduse korral võib tekkida lihasnõrkus, luude pehmenemine ehk osteomalaatsia, luude hõrenemine ehk osteoporoos, luumurrud, kukkumised, lastel on tüüpiliseks sümptomiks rahhiit.
  • Tomatimahl ja tervislikud toidud
    Lisa oma toidulauale tomatimahl, mis sisaldab lükopeeni ja võib aidata vähendada eesnäärmevähi riski. Lisaks on kasulikud puu- ja köögiviljad, kala ning teravili (puder, müsli).

Mõistagi on igaühe enda panus oma tervise hoidmisse kõige tähtsam, seega head mehed, hoolitsege endi eest, et saaksite pikalt ja õnnelikult veeta aega oma lähedastega. Pere ja lähedased meeste kõrval, hoiame oma armsaid mehi ning aitame hoolt kanda ja tähelepanu pöörata nende füüsilisele ja vaimsele tervisele.

Tervist, mehed!

Sarnased postitused:

  • Südameapteegi juhtimiskultuur tugineb usaldusel, märkamisel ja hoolimisel

    Südameapteegi juhtimiskultuur tugineb usaldusel, märkamisel ja hoolimisel

    Loe rohkem

  • Apteeker annab nõu: kuidas valida puugirihma?

    Apteeker annab nõu: kuidas valida puugirihma?

    Loe rohkem

  • Miks on vaja lemmikloomale regulaarselt ussirohtu anda?

    Miks on vaja lemmikloomale regulaarselt ussirohtu anda?

    Loe rohkem

  • Merilin Israel: Apteegid on Eesti tervishoiusüsteemis tugeva potentsiaaliga – vajalik on sünergia suurendamine ja teenuskesksuse tugevdamine

    Merilin Israel: Apteegid on Eesti tervishoiusüsteemis tugeva potentsiaaliga – vajalik on sünergia suurendamine ja teenuskesksuse tugevdamine

    Loe rohkem

Vaata kõiki