Kuidas ennetada väikelaste mürgistusi kodudes

30.07.2023

Kuidas ennetada väikelaste mürgistusi kodudes

Aasta jooksul juhtub Eestis pisut üle 3000 haiglaravi vajava mürgistuse ja 4000 mürgistust, kui nõu saamiseks helistatakse mürgistusinfoliinile 16662. Valdav osa õnnetustest juhtub inimestel oma kodudes. 

Enamus õnnetusi juhtub kuni kolmeaastaste lastega ja murettekitavalt sageli on mürgistusjuhtumeid alla 1-aastaste lastega. Kõiki mürgistusi on võimalik ära hoida, kui kodused mürgistusohud läbi mõelda.

Loo koju süsteem, mis töötab ka siis, kui oled väsinud või on kiire

Viimasel aastal on mürgistusinfoliini ekspertidel tulnud nõustada järjest rohkem mürgistusi, mille põhjustajaks on 10 ml pudelis olev vedelik. Tavapäraselt on siis helistajaks murelik lapsevanem, kes tahtis anda lapsele D-vitamiini tilku, kuid eksikombel haaras vale pudeli. Nii on lastele antud vitamiini asemel eeterlikke õlisid, saialilletinktuuri, silma- ja kõrvatilku, e-sigareti täitevedelikku ja muud. Lapsevanem tahab lapsele head, kuid eksimuse tõttu seab lapse tervise hoopis ohtu.

Tihti hoitakse kõikvõimalikke kümnemilliliitriseid pudeleid ühes korvis või karbis – tundub loogiline need väikse käe ulatusest ühte kindlasse kohta ära panna. Nii saavad saatuslikuks aga hoopis suured käed, mis väsimusest või kiirustamisest tekkinud tähelepanematuse tõttu on haaratud vale pudeli ja selles sisalduvat lapsele otse suhu manustanud. Sellise olukorra vältimiseks tuleb ravimeid ja muid väikepudeleid hoida eraldi – eraldamiseks sobivad näiteks hästi eristatavad karbid. Oluline on, et loodav süsteem toimiks ka väsimuse või kiirustamise korral. Mida erinevamates karpides pudelid on, seda väiksem on tõenäosus neid segamini ajada.

Hoiame ravimid ohutus kohas, lapse ravimeid eraldi

Harvad ei ole ka juhused, kui lapsed on käeulatusse sattunud tabletid endale suhu pistnud. Oleme saanud hirmul vanematelt ja vanavanematelt palju kõnesid, kui nad on leidnud lapse tablettidega mängimast. Tihti ei olda kindlad, kas laps on mõne tableti alla neelanud või ei ole.

Mürgistuse ennetamiseks tasub ravimite hoidmisel olla eriti ettevaatlik ja hoiustada neid turvalises lastele kättesaamatus kohas. Selleks, et täiskasvanutele ja lastele mõeldud ravimid ei läheks omavahel sassi, on kasulik neid eraldi hoida.

Samuti ei tasu lootma jääda ravimitel (nagu ka kemikaalipudelitel) olevate lapsekindlate korkide peale. Nii nagu lapse väiksed sõrmed suudavad neid avada isegi lihtsamalt kui lapsevanema sõrmed, peab meeles hoidma tõsiasja, et lapsed oskavad tähele panna ema-isa või vanaema-vanaisa tegevusi ja neist õppida. Sealhulgas täiskasvanu ravimi võtmist lapse nähes, aga ka erinevate turvapakendite avamist lapse nähes. Seega tasub kodused tegevused väikese lapse silmade eest varjul hoida ning laps ei kipu täiskasvanute ravimi neelamist matkima.

Meelest läheb lapsel vaid eelnevalt antud suuline hoiatus, et ravimeid puutuda ei tohi. Seega tasub lastega vanavanematele külla minnes veenduda, et ravimid on ära pandud ka söögilaualt, kapi nurgalt ja/või riiulilt. Lapse ohutuse eest on vastutamas ikkagi üksnes lapsevanem, kes veendub lapse keskkonna ohutuses.

Tühjad ravimipakendid ei sobi ka lapsele mängunurka ei kodus ega lasteaias, sest päriskarbiga silmitsi seistes ei oska laps elukogemuse puudumisel hinnata ohtu selles olevatest värvilistest tablettidest.

Ent kui mürgistuskahtlus siiski tekib, on mõistlik võimalikult kiiresti helistada mürgistusinfole 16662. Nii saavad spetsialistid hinnata mürgistuse võimalikkust, selle tõsidust ning anda nõu, mida tuleb edasi teha halvimast pääsemiseks. Selliste õnnetuste korral on ohtliku ravimi neelamisel abiks aktiivsüsi, mida võiks kodus vähemalt 50 grammi olla. Selline kogus on täiskasvanud inimese maksimaalne annus, lastele vajalikud kogused sõltuvad tema kehakaalust. Aktiivsöe manustamisel on samuti abiks mürgistusinfo spetsialist, sest aktiivsüsi toimib nagu iga teinegi ravim omades kõrvaltoimeid ja vastunäidustusi ning omapead seda anda ei tohi.

Manustame ravimid korrektselt

Ravimit võttes säilita tähelepanelikkus ning kui vajaliku doosi suhtes jäi midagi selgusetuks, küsi õige annustamine üle arstilt või apteekrilt. Kui arsti poolt määratud ravimiannus on kirjas milligrammides, tuleb hoolikalt jälgida ravimi etiketilt, et seda ei ajaks segi milliliitritega. Kui ravimi kodus lahustamine või segamine tundub keeruline, saab alati paluda apteekril ravim valmis lahustada ning manustamise juhis pakendile kirjutada. Samuti tasub tähele panna, kui ravimi juhendis on ravim määratud inhalatsiooniks, ei tohi seda ravimit tarvitada suu kaudu ega vastupidi.

Vedela ravimi mõõtmiseks on ainus sobiv vahend ravimiga kaasasolev mõõdulusikas. Selle asendamine koduse tee- või supilusikaga ei ole mõistlik, sest ravimi kogus peab olema täpne - erinevaid supi- ja teelusikaid on tänasel päeval aga mitmes eri mõõdus.

Ohtlik on manustada ravimit otse pudelist, sest selliselt ei ole võimalik kogust kindlaks määrata. Lisaks võib pudeli tilgasüsteemi kasutamine alt vedada ning korraga manustatakse otse suhu terve pudelitäis ravimit. Kui soetad ravimi, siis hinda annustamise keerukust ja vali pakend, mille kasutamisega tuled kindlasti toime.

Mõned vedelal kujul ravimid on mõeldud kasutamiseks sisse hingamise teel ja nende kontsentratsioon on kõrge. Seega, inhalatsiooniks mõeldud ravimeid ei tohi vedelal kujul suu kaudu sisse võtta.

Hoolas tuleb olla ka väikelastele ravimite andmisega. Mürgistusinfoliinile jõuavad ärevad lapsevanemate kõned, kus kirjeldatakse ebaõnnestunud ravimi manustamist. Näiteks tilgutati ravimit lapsele suhu otse pudelist, kuid aplikaatori ots purunes ja kogu ravim tuli välja. Lapsevanema sõnul läks enamus ravimist küll lapse näole ja riietele, aga osa ka lapse suhu. Kiiresti sai suu ära loputatud, aga mida nüüd teha?

Sellises õnnetuse korral tuleb jääda ise võimalikult rahulikuks ja peale lapse suu loputamist esimesel võimalusel võtta ühendust mürgistusinfoliiniga 16662. Nii saame anda tõenduspõhist nõu, mida edasi teha, kui kaua kestab võimalik ohuperiood, mil tervisekaebused võivad tekkida ning milleks olla valmis. Samuti saab nõu, kas mürgistusega saab hakkama kodus või tuleb liikuda haiglasse.

Peale ravimi andmist sule pakend koheselt ning paiguta suletavasse kappi

Üpris sage olukord just viirushaigestumiste perioodil on olukord, kus lapsele on antud ravim ning kohe järgnevalt on midagi pliidil üle keenud, uksekell helisenud või saabunud telefonikõne, mis vajab korraks pilgu pööramist. Naastes lapse juurde on avastatud tühi ravisiirupi pudel või tabletipurk. Seetõttu on mõistik olukorda ennetada ning peale ravimi manustamist kohe pakend sulgeda ning õigesse kohta paigutada.

Mürgistuse toimumise või kahtluse korral helista mürgistusinfoliinile 16662

Kõiki mürgistusi on võimalik ennetada ja häid nippe saab veebilehelt 16662.ee. Helistada numbrile 16662 võid ka siis, kui ei ole kindel, kas mürgistus on kindlasti toimunud. Mürgistusspetsialistiga vesteldes saad olukorrale kiirelt eksperthinnangu. Nii ei pea ise mõistatama ega asjatult muretsema, millised on koduse vahejuhtumi tagajärjed. Keskmiselt kestab kõne infoliinile 3 minutit, mille jooksul saab kõik selgeks. On ütlemata kurb, kui lapsevanem on peale õhtul toimunut öö otsa muretsenud, magamata ja kõne saabub alles hommikul. Infoliinile helistamine on anonüümne, kohaliku kõne hinnaga ja ööpäevaringne.

Sarnased postitused:

  • Puugid – kuidas end kaitsta ja mida teha hammustuse korral

    Puugid – kuidas end kaitsta ja mida teha hammustuse korral

    Loe rohkem

  • Mida pead teadma pakkides apteegikotti, kui lähed reisile? Ole kindel, et võid oma ravimid reisile kaasa võtta!

    Mida pead teadma pakkides apteegikotti, kui lähed reisile? Ole kindel, et võid oma ravimid reisile kaasa võtta!

    Loe rohkem

  • Kuidas hoida end turvalisena libedatel teedel

    Kuidas hoida end turvalisena libedatel teedel

    Loe rohkem

  •  Ortoosid - sinu abimehed igapäevaelus

    Ortoosid - sinu abimehed igapäevaelus

    Loe rohkem

Vaata kõiki