Sulge

Logi sisse

Kiireks sisenemiseks

Kui teil on kliendikaart, mis ei ole ID-kaardi põhine siis palume teil digikonto loomiseks pöörduda Südameapteeki.
Menüü
Südameapteek
Süda ja vereringe
7 sammu tugevama südameni

7 sammu tugevama südameni

Selleks, et süda oleks terve elu tugev ja heas vormis, peab igaüks ise astuma oma sammud. Mõne inimese kogu elustiil toetab tema südant, mõnel on vaja astuda üks, mõnel seitse, mõnel aga ainult 10 000 sammu päevas enda elu heaks.

Südamlikuks meeldetuletuseks ongi see, et suure osa südame- ja veresoonkonnahaiguste ennetamiseks ja leevendamiseks saab inimene ise teha. Kõige tähtsamad asjad, mida saab mõjutada, on mittesuitsetamine, kehakaalu normis hoidmine, liikumine, normaalne söömine, töö- ja puhkeaeg, vaimne tasakaal, perearsti külastamine ja määratud ravi järgimine. Nende tegevuste mõjul on sageli võimalik hoida normaalsena vererõhu, kolesterooli ja veresuhkru taset. Peale selle ka tugevdada vaimu ning tõsta pingetaluvus võimet.

 • Suitsetamisest loobumine

Kõik inimesed on sündinud mittesuitsetajatena. Lihtsam on tubaka tarvitamist üldse mitte alustada, kui hiljem lõpetada.Tubaka tarvitamine kahjustab tervist ja sellest loobumine on esmane vajadus haiguste ennetamiseks või juba väljakujunenud haiguste edasise arengu aeglustamiseks.

Enamik inimesi ei suuda suitsetamisest loobuda iseseisvalt ja vajab selleks pereliikmete, sõprade või professionaalse nõustaja abi.

Juba ühe ööpäeva möödumisel suitsetamisest väheneb südamelihase infarkti risk, 1-12 kuu möödumisel väheneb tromboosi tekke risk, südamelihase infarktirisk langeb poole võrra, 15 aastat hiljem on südame isheemiatõve risk mittesuitsetajate omaga võrdne.

 • Ülekaal

Ülekaalu korral on vajalik kehakaalu langetamine.

Liigselt rasvane ja soolane toit ning vähene liikumine võivad põhjustada südamehaigusi ja on igapäevane probleem paljudele inimestele.

Ülekaaluks loetakse kehamassiindeksit 25-29. See näitaja peaks olema vähemalt alla 27.

Seega tuleb söömisel jälgida kalori hulka toidus. Normaalselt peab see vastama energiakulule, kuid soovides langetada kehakaalu, peab toidus sisalduvate kalorite hulk olema väiksem, kui kulutame.

 • Normaalne söömine

Tervislikuks toitumiseks ei pea tegema midagi üleloomulikku, ainult rohkem valikuid. Organism saab tasakaalustatud toidust vajalikud valgud, süsivesikud, rasvad, kiudained, vitamiinid ja mineraalained. Terve inimese jaoks ei ole ükski toit kahjulik ja ta võib ning peaks kõike sööma. Oluline on söögi kogus ja söömise sagedus.

 • Liikumine

Südame tervise heaks on vajalik vähemalt poole tunnine keskmise tugevusega treening mitu korda nädalas. Selleks sobib väga hästi kas jalutamine, kõndimine, sörk või tervisevõimlemine.

Enamasti ükski ettekääne, miks midagi teha ei saa, pole tõsiseltvõetav. Kindlasti ei ole kerge alustada kehalise koormuse suurendamisega ja selle igapäevaseks harjumuseks muutmisega.

Ent alustada võib 10 000 sammu astumisega iga päev tugevama südame poole.

Sobiva intensiivsusega kehaline koormus leevendab ka krooniliste haiguste vaevusi ning võib vähendada ravimite (eriti uinutite ja antidepressantide) tarvitamise vajadust.

 • Vaimne tervis

Pidev psüühiline pinge ja vaimne koormus mõjutavad samuti meie südame tervist. Normaalse elu loomulik osa on, et me muretseme. Ka tuleb elus ette väga keerulisi ja tundub, et ületamatult raskeid hetki. Ent lõpuks ikkagi õnnelikkus, rahulolu ja tasakaal sõltuvad enda suhtumisest ja käitumisest.

Nagu keegi on öelnud, et “pole tähtis, mis juhtub, vaid kuidas sa suhtud”. Kergem on teisi ja ümbritsevat olustikku süüdistada ning olla rahulolematu ja masendunud.

Õnnelikuks ja motiveerituks saab ennast vaid ise teha.

 • Töö ja puhkus

Kes töötab, see peab ka puhkama. Keha ja vaim vajavad samuti peale pingutust lõõgastust. Nagu terve südame tööd saadab kindel rütm-peale kokkutõmbumist ja vere kambrist välja pumpamist järgneb alati lõõgastushetk. Ja nii korrapäraselt kogu elu.

 • Perearsti vastuvõtul käimine ja oma tervisenäitajate kontrollimine

Aeg-ajalt võiks lasta mõõta vererõhku, vere kolesterooli ja triglütseriidide sisaldust ning veresuhkru taset.

Mõnele inimesele annab teadmine oma tervisest südamerahu ja tasakaalu. Pealegi on ennetada ja algusjärgus tervisehäireid lihtsam kontrolli alla saada. Ja kui arst on määranud ravi, siis tuleks seda ka järgida. Või vähemalt arutada arstiga selle katkestamist, muutmist, lõpetamist või oma elustiili ja suhtumist.

Kõigile neile, kes saavad tuge ja motivatsiooni enda eest hoolitsemiseks apteegis müüdavatest toidulisanditest, vitamiinidest ja ravimtaimedest, on mõeldud mitmeid tervisetooteid. Paljusid apteegikaupu võib kasutada südamehaiguste ennetamiseks, aga ka ravi ühe komponendina.

Kuid suurem eesmärk nende tarbimisel on teadvustada ja mõtestada tervist ning selle hoidmise vajadust. Ainult neist, apteegi vabamüügis olevatest tablettidest, kapslitest ja tinktuuridest, ei ole arvatavasti kasu haiguste ennetamisel ja tervise tagasi toomisel.

Need saavad olla abistavaks vahendiks tervisemurede teadvustamisel ning nende kasutamine koos liikumise ja tervisliku toitumisega võiks olla teadlik hoolimine oma südamest ja kogu organismist.

Abi apteegist

Põhjalikult läbimõeldud koostisega ja kvaliteetsed ravimisarnased ained on apteegis olemas, kuid enne nende võtmist tasub konsulteerida oma arsti või apteekriga.

Paljud südant- ja veresoonkonda toetavad toidulisandid sisaldavad tuntud taimseid koostisosi.

 • Viirpuu – südame veresooni laiendav, südametegevust korrastav ja vererõhku langetav toime.(Cardiopill, Chronocard, SA Südametilgad, viirpuu tinktuur ja ekstrakt).
 • Küüslauk – ateroskleroosi ennetav, koos kolesteroolisisaldusega väheneb veres ka triglütseriidide sisaldus ja langeb vererõhk ( Cardioace, Cardiogen ).
 • Veiste-südamerohi – võib kasutada korratu südametegevuse, südamepekslemise ja kõrgvererõhu algstaadiumis ( SA Veiste-südamerohu tinktuur, SA Südametilgad, DoppelHerz Vital Tonikum ).
 • Aroonia – kõrgvererõhktõbe ennetav, nõrgalt vererõhku langetav.
 • Palderjan – vaimse stressi vähendamiseks, närvipingete ja unehäirete leevendamiseks.
 • Punane riis – võib soodustada kolesterooli alanemist veres ( Redasin, Aterin ).
 • Sojaletsitiin – tõhustavad rasvade ainevahetust, kasutatakse vere suure kolesteroolisisalduse korral ( Terrapoint B-kompleks Letsitiin, SA Letsitiini kapslid 1200 mg).Peale nende sisalduvad südame tervise jaoks mõeldud toidulisandites ning ravimites sageli veel B-grupi vitamiinid, magneesium ja oomega rasvhapped.
 • B – grupi vitamiinid – normaalse toitumise korral ei teki organismis B-grupi vitamiinide puudust, kuid alkoholi, tubaka, tee või kohvi liigtarbimisel ja ka antibiootikumikuuri järgselt võiks neid juurde võtta.
 • Magneesiumi aga hüpertensiooni, ateroskleroosi korral ja kalduvusel trombide tekkeks. Magneesium aitab kaasa organismil omastada B-grupi vitamiine.
 • Oomega-3 ja oomega-6 rasvhapped – neid võib kasutada ateroskleroosi ja trombootiliste haiguste profülaktikaks, energiaallikaks kudedes ( kalaõlid, kalamaksaõlid, linaõli, rapsiõli, Red Oil, Green Oil, MegaRed ).
 • Kaalium ja magneesium on vajalikud närviimpulsside tekkeks ja levikuks, mis tagavad normaalse südamelihase töö. Osalevad ka veresuhkru ja vererõhu taseme reguleerimisel ning tugevdavad südamelihast (Panangin, Panasil). Südame- ja veresoonkonna haiguste ennetamiseks ja leevendamiseks on vabamüügil ka ravimid, kuid neid peaks kasutama vaid kindlate näidustuste või arsti soovituse korral.

Loe ka neid:

CARDIOPILL KAPSLID

Kasutatakse südame- ja vereringefunktsiooni toetamiseks. Suurendab hapniku liikumist, toetab perifeerset- ja südamevareringet ning veresoonte tervislikku seisundit. Sobib südamenõrkuse ja kõrgvererõhktõve algjärgus.

 • Viirpuu laiendab südameveresooni, korrastab südametegevust rütmihäirete korral, langetab vererõhku, tõstab südame toonust ja toimib antioksüdandina
 • Q10 vajadus võib suureneda aneemiate, südamelihase kontraktsioonihäirete ja ateroskleroosi korral.
 • Lisatud C-vitamiin toetab energiavahetust ning vähendab väsimust ja kurnatust.
 • Kõik toimeained on antioksüdandid.

Koostis

Koostisosa Kogus % normis
viirpuu kuivekstrakt 420 mg
C-vitamiin 250 mg 312,5
koensüüm Q10 (ubikinoon) 60 mg
Sulge

Toote tagasiside